Karapınarlı'yı muayene etmeyen adam!

Karapınarlı'yı muayene etmeyen adam!

 

 

Gün geçmesin ki Türkiye’nin her tarafından doktor şikâyetleri gelmesin. Sağlık denince doktorlar gelir aklımıza. En küçük rahatsızlığımız da şifa dağıtmalarını bekleriz. Onlar da ellerinden geldiğince iyi niyetle sağlık sorunlarını gidermeye çalışırlar.

Bazen doktor hataları nedeni ile insanlar canlarından olabiliyorlar. Aslında bu tür vakaları tüm doktorlara da mal etmek yanlış olur. Sözümüz Hipokrat yeminine sadık kalmayanlara deyip konumuza geçelim.

Ereğli Devlet Hastanesinde doktor olarak bulunan bir kişinin (ilgili yerlere ismini verdim), insanlar arasında ayrım yaptığı yönündeki iddiaları araştırdık. Elde ettiğimiz bulgular bizi haklı çıkardı. Dr. denen vatandaş, doktorlukta gösteremediği hünerini, külhanbeylilikte göstermeye çalışmış. Ama her kuşun etinin yenmeyeceğini bilmiyor!

 Karapınar Devlet Hastanesinde Kadın Hastalıkları Uzmanı olmadığı için, bir kaç hafta önce Ereğli Devlet Hastanesi’ne bir hasta gitmiş. Sabah saatlerinde hastane personeli ve hemşireler güler yüzlü bir şekilde hastayı odasına almışlar. Doğum yaptıracak ebe, riskli olduğu gerekçesi ile kadın doğum uzmanın gelmesi gerektiğini belirtmiş.

Ancak ne olduysa doktor gelince olmuş. İddiaya göre önce hiçbir şey yok gibi hastanede “caka” satmış. Sonra gelip hemşireler ve görevlilere “Karapınar’dan, Emirgazi’den ve köyden hasta almayacaksınız demedim mi? Çıkarın bu hastayı” diye bağırmaya başlamış. Hasta hayati tehlikesi devam ederken, doktora yapılan yalvarışlar sonucu doğumu yaptırmış. Tabi ki hasta yakınlarına şart koşmayı ihmal etmemiş. Hasta yakınlarını, hastanede bir odaya kapatıyor ve doğumu öyle yaptırıyor.

Ben bu adamın doktorluğunu boş verin insanlığından şüphe ederim. Hipokrat yeminini nasıl ettin? Ailenden birisine yaşadığı yerde başka doktor aynı davranışı sergilese ne yaparsın?

Bu kötü tablo ile birlikte aynı hastanede görev yapan Çocuk Hastalıkları uzmanı Dr. Nilgün Sönmez hanımefendiye teşekkür ediyorum. Kendisi gözlerini dünyaya yeni açan küçük çocuğa gerekli ilgiyi göstermiş. Bunun yanında aynı hastanenin çalışanları ve başhekim, üzücü olaydan sonra hasta yakınlarına ilgilerini ve desteklerini esirgememişler.

Ben bu Dr’u bir Karapınarlı olarak içime sindiremedim. Doktor hakkında şikâyetlerde bulundum. Gerek Devlet Hastanesi Başhekimi Anıl Serin gerekse İlçe Kaymakamı Cevdet Can, konu hakkında çok hassas davrandılar. Kimsenin mağdur edilemeyeceğini, insanlar arasında bölge farklarının hizmet alımında önemli olmadığını altını çizdiler.

Ben Konya Valisi Osman Aydın, İl Sağlık Müdürü Dr Hasan Küçükkendirci ve Cumhuriyet savcılıklarının konuya gerekli ehemmiyeti göstereceklerine inanıyorum.

Ha unutmadan, bu Dr. aldığı maaşı benim de ilçemde sahibi olduğum gazetelerden verdiğim vergilerden alıyor. İnsan aldığı parayı hak etmeli, o parayı harcarken zevk almalı, vicdanı rahat olmalı(şayet varsa).

Bu şikâyetler nasıl giderilebilir sorusuna çok cevap aradım. Ama buladım. Vereceğiniz cezalar veya başka şeyler sorunu çözmez... İnsan yaptığı işe saygı duyacak ve karşılığında saygı bekleyecek. Kendisine saygı olmayanın bir başkasına saygı duyması beklenebilir mi sizce?

Bu olayı duyan Karapınarlı şair Mehmet Okuyucu’nun bir şiirini Dr.’un dikkatine sunuyoruz:

 

YANILDIN DOKTORUM

Yok, idi doktorumuz geldik kapına

Hiddetini görünce döndük şaşkına

Çıkmayacağız mı sandın adaletin katına

Yanıldın doktorum vallahi yanıldın

Sen Karapınar’a yamuk yaptın ve de şimdi yandın

 

Her insan bir insanoğludur yok farkımız

Elbet döner bir gün sana doğru çarkımız

Kulağını tıkasan da söylenecek şarkımız

Yanıldın doktorum vallahi yanıldın

Sen Karapınar’a yamuk yaptın ve de şimdi yandın

 

Dünya yuvarlak diye sanma köşesi yoktur

Eğer bakar isen görecek köşe pek çoktur

Sana da diyorlarmış Ereğli’de doktur

Yanıldın doktorum vallahi yanıldın

Sen Karapınar’a yamuk yaptın ve de şimdi yandın

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum