Muzaffer Tulukcu

Muzaffer Tulukcu

Karapınarlı Küpeliler...

Karapınarspor’un ilk futbolcularından: KARAPINARLI KÜPELİLER

İlimizdeki akraba sporcuların en çok Karapınar’da bulunduğundan daha öncede söz etmiştik.

Sözen, Hatiboğlu, Halıcı, Danışık, Erdoğan, Çevik, Dinç, Aytaç soyadını taşıyanların yanı sıra bir diğer akraba sporculardan Karapınar’da Küpeli soyadını taşıyanlardır.

İbrahim Küpeli, Ali Küpeli ve Ahmet Küpeli’nin yanı sıra bunların çocuklarından da Karapınarspor’un yeşil – siyah formasını giyenler oldu.

İBRAHİM KÜPELİ

Karapınarspor 1956 yılında kurulmasına rağmen faaliyetlerine başlamaması nedeniyle İbrahim Küpeli, askerlik öncesi ve sonrasında mahalleler arası maçlarda oynayarak futbol hobisini tatmin ediyordu. O dönemde Karapınar’da futbol denince ilk akla gelenler arasındaydı. 1967 yılında Karapınarspor faaliyetlerine başlayınca İbrahim Küpeli yeşil-siyahlı takımın sol açık ve santrafor mevkilerinde forma giymeye başladı. Karapınarspor’da 12 yıl futbol oynayan Küpeli ilk yıllarında solaçık ve santrafor mevkiinde görev yaparken sonraki yıllarında libero ve stoper mevkilerinde mücadele etti. İlk yıllarında Karapınarspor’un antrenörlüğünü Poligon’da görev yapan Astsubay.. yaparken sonraki yıllar aynı zamanda takımda forma giyen Ali Özbakır yapmaktaydı. 1967 yılında 3. Amatör Küme’de resmi maçlara başlayan Karapınarspor İbrahim Küpelinin takımda yer aldığı dönemde iki şampiyonluk gördü. Dolayısıyla Küpeli 3. Amatör Kümedeyken, 2.Amatör Kümedeyken de 1. Amatör Kümedeyken de Karapınarspor’un formasını giydi.

Karapınarspor’un emektar futbolcusu emekli terzi İbrahim Küpeli Karapınar’da yaşıyor.

ALİ KÜPELİ (1951)

1967 Yılında Beden Eğitimi Öğretmeni – Futbol Antrenörü Ali Özbakır’ın teşvikiyle memleketinin kulübü Karapınarspor’da futbola başladı. 1975 yılına kadar orta sahada Süleyman Filiz ve İsmail Kolaylı antrenörler nezaretinde yeşil-siyah formayı giydi. 1975 yılı itibarıyla futbola 2 yıl ara verdikten sonra 1977 yılında tekrar antrenmanlara başladı.

1980 yılında Karapınarspor Esnafspor’u kurdu. Bu kulübe 4 yıl antrenör-sporcu olarak hizmet etti. Kaptanlık yaptı. 1984 yılında faal sporculuk hayatını noktaladı. Bu tarihten beri haftada bir gün halı saha maçlarına devam eden Ali Küpeli Karapınar’da kırtasiyecilik yapıyor.

Ali Küpelinin yanında çalışan 1983 doğumlu oğlu Muhammed Küpeli 8 yıldır Karapınarspor’un orta saha ve sağ bek mevkiinde futbol mücadelesini sürdürüyor.

AHMET KÜPELİ (1960)

Mahallede arkadaşlarıyla top oynarken Kaymakamlık Turnuvası’na katılan Ahmet Küpeli ve 3 arkadaşı antrenör Süleyman Filiz’in dikkatini çekince 1977 yılında Karapınarspor’a lisansları çıkarıldı. Üç yıl yeşil – siyahlı formayı giydikten sonra 1980 yılında Adapazarı Hendek’te vatani göreve başlayan Ahmet Küpeli, Askeri Birlikler Arası maçlar sayesinde formunu korumasını bildi. Terhis sonrası her zamanki gibi Karapınarspor’daki sağ bekte yerini aldı. 1989 yılı 9.ayına kadar antrenörler Ali Özbakır, Rahmetli Mehmet Sönmez dahil çoğunluğunu İsmail Kolaylı ile geçiren Ahmet Küpeli 2 maçta stoper mevkiinde görev yaparken hep sağbek oynadı. Turnuvalar hariç futbol hayatı boyunca yalnızca 1 gol attı. 1989 yılında iş-aş ümidiyle Hollanda’ya giden ve halen Karapınar’da terzilik yapan Ahmet Küpeli’nin spor hayatıda bitmiş oldu.

Ahmet Küpeli’nin 1994 doğumlu, Selçuk Üniversitesi Makine Teknikerliği (CNS) Bölümü’nde okuyan oğlu Mustafa Küpeli 2004- 2011 yılları arasında Karapınarspor’da ön libero olarak top koşturdu. 2011- 2012 sezonunda da Karapınar Esnafspor’un kırmızı – siyahlı formasını giydi.  Diz ameliyatı sonrası futbolu bıraktı.

foto-1-072.jpg

Karapınarspor

Ayaktakiler: İsmail Kolaylı, Ali Özbakır, Süleyman Dinç, Rahmetli Mehmet Sönmez, Rahmetli Mehmet Bozok, Mustafa Gönüllü

Oturanlar: Rahmetli Zeki Demirel, Cengiz, Ömer, Ali, İsmail Danışık, İbrahim Küpeli

foto-2-068.jpg

Karapınarspor

Ayaktakiler: İbrahim Küpeli,, Süleyman Dinç, Ahmet Dinç, Harun, Mustafa Sivrikaya, Erol Halıcı

Oturanlar: Mustafa Sözen, Erhan Sözen, Melek Aytaç, Süleyman Filiz, Sabrettin Dinç

foto-3-056.jpg

 

Karapınarspor

Ayaktakiler: İsmail Kolaylı, İsmail Akıllı, Adnan Bozoklu, Akif Kesib, Sabrettin Dinç, Ahmet Küpeli, Birol Pekince, Kaleci Kemal, Mustafa Sözer

Oturanlar: Ömer Ayırt, İsmet Danışık, Şener Danışık, Ahmet Kocan, Halis Bozoklu

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum