Karapınar İL oluyor

Günlerdir Ereğli dâhil olmak üzere çok geniş araziler üzerinde yapılan araştırmalar sonuçlarını vermeye başladı. Toroslar’ın bir kısmında bulunan madenler keşfedildi. Bulunan madenlerin büyük kısmının Ulukışla sınırları içinde kaldığı söyleniyor. MTA araştırma araçları, jeoloji mühendisleri aylardır Ereğli ve çevresinde piknik yapmaya gelmemişse aradıklarının büyük bölümünü buldular. Bununla ilgili hazırlanan raporlar da Ankara’da…

Gelelim Karapınar’ın il olmasına, Ereğlililer bu yazımdan dolayı bana kızabilirler ama kızmasınlar, Ereğli’nin il olmasını herkesten çok isteyen biriyim. Karapınar bu gün itibari ile çok küçük bir ilçe olabilir, küçük ama kendi öz değerlerine sahip bir ilçe. Evet, yapılan araştırmalar göstermiştir ki, Karapınar sınırları içinde geniş kömür yatakları bulunmuş. Bu kömür rezervlerinin çok geniş olduğu tespit edilmiştir. Araştırmaları derinleştiren jeoloji mühendisleri yıllardır konuşulan Karapınar’daki kum çölünde bulunan kömür ve petrol yataklarını tespit etmişler.

Şimdi Karapınar ve çevresinde bu konuşulur oldu. Hatta Konya ve Ankara’da da gündem Karapınar’daki petrol yatakları, burada ne yapılabilir çalışmaları başlayacak. Zannedersem önümüzdeki yıllarda Karapınar’ın her tarafında petrol rafinerileri görmek mümkün olacak. Vurulan kuyulardan varillerle çıkacak petrol, önce Karapınar’ın tarihini değiştirecek. Her bir Karapınarlı petrol zengini olunca kent bir anda müthiş bir değişikliğe uğrayacak. İnanılmaz büyüyecek, Ereğli ile aralarında mesafe kalmayacak. Bu şekilde büyüyünce il olmak hakkı da Karapınar’a verilecek.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Karapınar’ın il olduğunu açıklayacak ve beratını kendisi Karapınar’a getirecek. Tabii bunu Ereğli’nin kabul etmesi mümkün mü? Hemen Ereğli’den birkaç otobüs kaldırılarak Başbakan’ı protesto için Karapınar’a gönderilir, gönderenler ise bu otobüslerde yer almazlar. Karapınar’a gelen protestocular Acıgöl’ü dahi geçemezler. Petrol kuyuları çalıştıkça Karapınar 21. yüzyılın mega kenti olmaya devam eder. Yollar duble yollara dönüştürülmüş, yan sanayi öle bir gelişmiş ki, kurulan fabrikalara yurdun dört bir yanından işçiler geliyor. Ereğli’nin bu anlamda işsizlik problemi kalmıyor. Boşta olanlar Karapınar’da çalışmaya gidiyor.

Bütün bu anlattıklarımı şimdilik bir rüya olarak kabul edin. Ama bu yazımı özellikle Karapınarlılar kesip saklasınlar. İlliklerini ilk biz müjdeliyoruz. Ha, Karapınar bu süreci tamamlamadan Ereğli il olursa başka, ama Ereğli’nin il olması için yoğun bir kulis, gayret gerekiyor. Ereğli’nin il olması için Ereğli Belediyesi üzerine düşen gayreti fazlası ile gösterirken Ankara kulis yapacak kimsemiz yok gibi, kulis olmayınca hak ettiğimiz illiği alamayız.

Ben illikle ilgili yazı yazmayacaktım. Karapınar ve çevresinde kömür rezervleri bulunması ve bununda petrol demek olması bana bu yazıyı yazdırdı. Yoksa Ereğli’nin il olmasını gündeme taşımam bazı insanlara büyük sıkıntı veriyor. Ben de o bazılarına sıkıntı vermemek için Ereğli’nin il olmasını gündeme taşımıyorum.

Biliyorum o insanların Ereğli’nin il olmasından daha mühim işleri vardır. Bu işlerin arasına il mevzusunu sokmak olmuyor. Okuyucularımız merak edebilir bu işler neler diye, birkaç örnek versem olmaz. Vermesem hiç olmaz. Onun için bir kaçını söyleyeyim.

Birincisi Ereğli’ye gelecek üniversite için gece gündüz çalışıyorlar.

İkincisi SSK Şubesi’nin Ereğli’de açılması için yoğun mesai harcıyorlar.

Üçüncüsü………………………………………………………….

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.