Memleketi Kurtaran Adam

Memleketi Kurtaran Adam

Trafik Döner Sermaye İşletmesi

Trafik Döner Sermaye İşletmesi

 

Bilgisayarımı karıştırırken bir e-mektup geldiğini fark ettim. Açtım, içinde çoğumuzun bilmediği, ama bilinmesi gereken ve üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir bilgi çıktı karşıma; trafik kazası sonucu yaralanan ve hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınan kazazedelerin, kanuna göre tedavi için ücret ödememesi gerektiği belirtiliyordu.

Bilginiz olsun diye aktarıyorum.

Kazazedelerin haklarıyla ilgili bir rapor hazırlanmış. Kaza sonucu yaralanan ve herhangi bir hastanede tedavi gören kazazedelerin bu tedavileri sonucu hastane tarafından ücret talep edilemeyeceğinin belirtildiği raporda, 2918 Sayılı Trafik Kanunu'na göre herhangi bir trafik kazası sonucu yaralan kişi en kısa sürede hastaneye yetiştirilmek ve gereken tedavinin yapılması hükümlerini içeriyor. Yönetmeliğe göre, hastane acil servisi, kendisine gelen kazazedenin maddi durumu, sosyal güvencesinin olup olmadığına ve hastanın özelliğine bakmadan gereken tedaviyi ve müdahaleyi herhangi bir ücret talep etmeden yapmak zorunda. Bu tedavi sonucu oluşan masraf ise Sağlık Bakanlığı Karayolları Trafik Döner Sermaye İşletmesi tarafından karşılanacağının belirtildiği rapora göre, vatandaşların haklarını bilmediği için sorunlar yaşandığını ve hastanelerin bu kanundan bihabermiş gibi gözüküp vatandaştan para  talep etmelerinin suç olduğu belirtiliyor.

Eli boş okurlarımı hastane önlerinde dedektifliğe davet ediyorum. Ambulanstan inen yaralı bir vatandaşa, yakını, kimliği şusu busu yok diye bakmayıp kenarda bekletmek neymiş gösterelim. Nereden mi uydurdum? Ben gördüm bir zamanlar! Yakını gelince de adamı vezneye yolladılar. Adam gitti, senet imzaladı, tedavi(!) ettiler…

Kazasız, iyi günler dilerim…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.