Kapadokya’da balonla seyahat

 

Kapadokya Bölgesi’nde balon macerası, size eşsiz ve unutulmaz bir gezi

yaşatıyor. 1997 yılından bu yana balonla gezi alanında ciddi ilerlemeler kaydetmişler. Aldığım bilgilere göre yılda 300 uçuş yapabiliyorlar ve 10’un üzerinde firma ve 150’yi aşkın balon varmış, şu ana kadar aynı anda 138 balon havalanmış. Balonlar 10 kişiliklerden 32 kişiliğe kadar çıkıyor. Bizim bindiğimiz balon 16 kişilikti. Havalandığımızda ben 55 balonun havalandığını saydım ve görüntü muhteşemdi. En yoğun havalandıkları ay Temmuz ve Ağustos ayı imiş. Yine kaptanla konuşmamızda balon yapan dünyada bir kaç  ülke olduğunu başta İngiltere ve İspanya’nın bu işte bir numara olduğunu, bir balonun maliyetinin 80.000 ila 100.000 paunt ( 280 milyar ) civarında olduğunu duyduğumda hayretler içinde kaldım. Profesyonel ekiplerle çalışmaları da ayrı bir güzellik. Balonla Kapadokya'yı gezmek gerçekten çok özel bir deneyimmiş.

Sabah 05.00-05.30 arası kaldığınız otelden kendi araçları ile gelip bizleri aldılar ve kalkış alanına götürdüler.
Kalkış alanında balonlar hazırlanırken bizlere açık büfe hafif bir kahvaltı verdiler. Yolcular bu arada balonun hazırlanışını seyretme imkanı bulduk. 
Saat 06.00 civarında balonlar havalandı. Yaklaşık 1000 feet irtifaya (deniz seviyesinden 2000 feet) çıkılarak gündoğumu ve genel Kapadokya manzarası seyretdik. Daha sonra vadi içlerine inilerek fotoğraf çekimleri için peri bacaları ve vadi manzaralarını sundular.

Şu ana kadar belki 7-8 defa o bölgeyi gezmişimdir. Balon ve kokartlı rehber eşliğinde gezmek çok ama çok farklıymış. Doğası eşsiz olan bu bölgeyi en tepeden, geniş bir panaromik açıdan seyretmek, gökte ağır ağır süzülerek bölgenin eşsiz güzelliklerini görme imkanı bulmak. 1 saat 30 dakika kadar süren balon turunda, bizi Kapadokya uygarlığının, yürüyerek ulaşamayacağınız en uzak noktalarına kadar götürdü.

Bazen de vadilerin içine dalıp peribacalarına dokunabilecek kadar yakın olma hissini ancak balon turumuzda yaşadım. Dedim ya bazen de deniz seviyesinden 2000 metreye kadar yükselmenin hazzını yaşadık.
İnişte şampanyalı veya alkol almayanlar için meyve suyu ile bir kutlama yapılarak uçuş hatırası olarak yolculara uçuş sertifikası ve balon şapkası ve çeşitli hediyele verdiler.
Saat 08.00-08.30 arası bizleri tekrar kendi araçları ile otelimize bıraktılar. 
Toplam balon macerası yaklaşık 3-3.5 saat sürdü. Fiyatı size yüksek gelebilir ama çocuklarınızı bir sene sadece bir gece 5 yıldızlı otele eksik götürün ama bolon turunu muhakkak gösterin. Türkiye’de ve özellikle İç Anadolu’da yaşayıp da Kapadokya’yı gezdik işte diyor fakat balonla görmediyseniz siz Kapadokya’yı görmemişsinizdir.

Hoşca sağlıcakla kalın ama en önemlisi Türkiye’mizin güzelliklerini farklı açılardan gören adam gibi adam kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum