Kamusal Vicdanın Tecessümünde Sendikaların Rolü ve Eğitim-Bir-Sen

Vicdan, insanı yaratılış hikmetine uygun davranmaya mecbur bırakan, bu hikmete uygun davranmadığında rahatsız eden içsel bir güçtür. Bazen vicdan insanı öylesine rahatsız eder ki ya insanı fıtrata/masumiyete/fabrika ayarlarına geri döndürür ya da insan vicdanının sesine kulak vermez olur. Vicdanını susturmayı başaran insan ise insanlığından müstafi olur ve bir canavara dönüşür.

Makamlar, kurumlar içinde böyledir. Sendikalar ise bir kitle örgütü olarak mahşer-i vicdan dediğimiz kamusal vicdanı tecessüm ettiren yapılardır, bir araya gelişlerdir.

Bir makam, bir kurum varoluş hikmetine uygun davranmadığında onu rahatsız edecek varoluş hikmetini hatırlatacak bir sese ihtiyaç vardır. Bu sesi haykıracak yapı sendikadır. Bu nedenle ki sendika yönetim ilişkileri genellikle sorun temelli tezahür eder. Tıpkı vicdanın insan yanlış bir şey yaptığında devreye girmesi, rahatsız etmesi gibi...

Bu nedenle ki sendika yönetim ilişkileri müzakere temelli olmak zorundadır, tıpkı insanın vicdanı ile yaptığı içsel müzakere gibi…

Vicdanını devreden çıkaran insan, nasıl insanlıktan müstafi olursa, bir canavara dönüşürse,  kamusal vicdan mesabesinde olan sendikalar da etkisizleştiğinde kurumlar,  makamlar zulüm mekanizmasına dönüşür. O halde kamusal vicdanı tecessüm ettiren Sendikalar ile kurumların birlikte çalışmayı içselleştirmesi gerekir. Sendikaları güçlü tutmak için Kurum İdari Kurulları gibi yönetime katılma araçlarını çeşitlendirmek gerekir.

Ve yapmamız gereken en önemli şey ÜYELİK...

Toplumun en nitelikli kesimini oluşturan üniversitelerde sendikalaşma oranlarının kamunun diğer kesimlerine göre çok düşük olması üniversitelerde kamusal vicdanın tecessümüne ve sesinin gür çıkmasına engel olmaktadır. Üniversitelerde kamusal vicdanı güçlü kılmak için Konya Üniversitelerinin yetkili sendikası olarak bir çağrı yapıyor, akademik personel olsun, idari personel olsun Konya Üniversitelerinde görev yapan herkesi ama herkesi sendikamıza davet ediyorum.

Ve son bir şey daha Tıpkı insan kalmak isteyenin vicdanının sesine daha çok kulak vermesi gibi kurumlarımızın da makamlarımızın da kamusal vicdanın sesini daha çok dinlemesi;

Daha adil kararlar verebilen, çalışanların daha mutlu olduğu kurumlar inşa edecektir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum