Kalemli linç silahı geri tepecek!

Yüksek Seçim Kurulu’nun milletvekili adaylarının geçici listelerini ilan etmesiyle birlikte Konya’da AK Parti’nin 6’ıncı sırada aday gösterdiği Bozkırlı Hüsnü Tuna’nın avukatlık mesleğini yürütürken girdiği bazı dava dosyaları gerekçe gösterilerek yaygın ve yerel medyada başlatılan “linç” girişimine bir Bozkırlı olarak taraf olmak mecburiyetindeyim. Hüsnü Tuna’nın suçu avukat olmak ise tüm avukatları barolardan atacak ya da attıracak mısınız? Hangi avukat girdiği davadaki sanıkların eylemlerine, cürümlerine ortak gösterilebilir? Gazete sayfalarında ve internet portallarında yazılanları kaleme alanların böyle bir gücü var mı? Varsa, hodri meydan, çıksınlar ortaya… Çıkamaz, çünkü onlar da yaptıklarının yanlış olduğunu fark ettiler, ama geriye dönemiyorlar.

***

Şimdi soruyorum?

Yapılanların, hukuka aykırı olarak yazılanların hedefi, Bozkırlılar mı, Hüsnü Tuna mı, Ak Parti mi?

Bilmek istiyoruz.

Şunu kimse unutmasın. Hukuka aykırı olarak yapılan karalama kampanyasının hesabı, hukuki yollarla hem Hüsnü Tuna, hem de AK Parti’nin tüzel kişiliği tarafından sorulur.

Siyaseten yapılacak işlemleri ise Konyalı ve Bozkırlı, “evet” oylarını Hüsnü Tuna’ya yoğunlaştırarak sandıkta sorar, soracakta…

***.

Bir basın emekçisi, medya mensubu, elektronik ortamda bile olsa haber portalı sahibi olarak öğrenmek istiyorum…

Allah aşkına, avukatlık yapmak suç mu?

Bu ülkede, savunma hakkı kutsal değil mi?

Adı, türü, niteliği, niceliği ne olursa olsun, mahkemelerimizde yargılanan sanıklar avukat tutamaz mı?

Bir avukat, Türkiye Cumhuriyeti’nin hukuk sistemi gereği, birilerinin avukatlığını yaptığı için sanık ilan edilebilir mi?

Sayın Hüsnü Tuna’nın seçilme hakkını engelleyen bizim bilmediğimiz yargı kararı mı var?

AK Parti’nin Bozkırlı milletvekili adayı Hüsnü Tuna’nın yaptığı işlerde hukuken aday gösterilmesine engel olsaydı YSK adaylığına izin verir miydi?

***

Bu yazıları yazan meslektaşlarımın yukarıdaki sorularıma yanıt ver(e)meyeceğini biliyorum.

Fakiri tanıyanlar “Doğruya hısım, yanlışa hasım” olduğumu, Hüsnü Tuna’nın şahsından AK Parti’ye; AK Parti’nin üzerinden Hüsnü Tuna’ya veya ikisinin üzerinden de Bozkırlılar’a yapılmak istenenlerin hafızalardan kolay silinmeyeceğini iyi bilirler.

Siz, AK Parti’yi eleştirebilirsiniz. Siz, Hüsnü Tuna’yı milletvekilliğine uygun görmeyebilirsiniz. Bunları anlarım. Ama, Bozkır ve Bozkırlılar’ı göz ardı edemezsiniz.

Seçilmesi, aday gösterilmesi için hiçbir hukuki engeli olmayan bir kişiye, sırf geçmişte avukatlık mesleğini yürütürken katıldığı davalar nedeniyle bu linçi yapamazsınız, İşte bunu anlayamıyorum. Yok, “biz tükürdüğümüzü yalamayız” dersiniz, hukuk sistemimizin en son sığınılacak liman olduğunu hatırlatmak isteriz. Bozkır, Ahırlı, Yalıhüyük, Çumra, Ereğli, Kulu, Cihanbeyli, Kaşınhanı, Çarıklar, Çomaklar, Meram, Karatay ve Selçuklu’da yaşayan 200 bine yaklaşan Bozkırlı seçmen gibi Hüsnü Tuna’ya yapılanları hem kınıyorum, hem de Bozkır kamuoyunun kenetlenmesini sağladığınız için teşekkür ediyorum. Sayenizde Bozkırlı dayanışması Hüsnü Tuna’ya ve AK Parti’ye oy patlatması yaptıracak. Kullandığınız kalemli linç silahı geri tepecek.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.