Prof. Dr. Ali Akpınar

Prof. Dr. Ali Akpınar

Kadınlar Günü ve ezilen kadınlar!

Dünya kadınlar günü kutluyor, ancak dünyanın her tarafında kadın eziliyor, dövülüyor, sömürülüyor, istismar ediliyor, hakları gasp ediliyor ve öldürülmeye devam ediyor. Aile yuvaları yıkılıyor, aile içi şiddet son bulmuyor, özellikle kız çocuklarının istismarı hız kesmeden devam ediyor. Kur’ân, diri diri toprağa gömülen kız çocuklarını bize boşuna anlatmıyor. Demek ki günümüzde de kız çocukları değişik şekillerle ahlaksızlık çukuruna gömülüyor yahut cehennem çukuruna itiliyor! Kadın taciz ve tecavüzlere maruz kalıyor. Kız çocukları başlık parasıyla satılıyor. Ve dünya kadınlar günü kutluyor! İnsanların kadınlar günü kutlaması, kadına karşı işlenen bu yanlışları örtmüyor. Yılda bir kere kadınlar günü kutlamakla iş bitmiyor, meseleler çözüme kavuşmuyor. O halde yapılması gerekenler:

Önce kadının insan olduğu sözde değil, özde kabul edilecek.

Kadın, dişiliği ön plana çıkarılarak sömürülen bir meta haline gelmekten kurtarılacak. Kadın dişiliği ile değil, kişiliği ile ön plana çıkacak.

Kocalar, hanımlarını Allah’ın emaneti olarak görecekler. Allah’ın emanetine nasıl davranılırsa, onlara öyle davranacaklar.

Fuhuş ve zinanın kadın erkek herkes için haram, günah ve zararlı olduğu gerçeği bilinecek. Hem kadınlar, hem erkekler her türlü zinadan uzak duracaklar.

Bir insan olarak kadının da görüşleri alınacak ve o görüşlere değer verilecek.

Kadının eğitiminin gereği kabul edilecek, onun eğitiminin önündeki engeller kaldırılacak.

Kadının da mal edinme hakkının olduğu teslim edilip malında tasarruf imkânı tanınacak. Kadın kendi hayır hasenatını kendi malından yapabilecek.

Mirasta kadına da pay verilecek, kadına verilen pay eloğluna gidiyor gibi görülmeyecek.

Annelik ve hanımefendiliğin kadını aşağılayan değil, kadını yücelten şeyler olduğu bilinecek. Bunlar önemsenecek, anne ve eş olmanın bir sanat olduğu göz ardı edilmeyecek. Toplumda önder olan kahramanları yetiştirenlerin anneler olduğu unutulmayacak, her başarılı erkeğin başarısının ardında kadın eli, kadın desteği inkâr edilmeyecek.

Ev hanımı olan kadınların da çalışan hanımlar olduğu tescil edilecek. Ev hanımlarının, ev dışında çalışan kadınlardan çok daha hayırlı, yararlı ve güzel işler yaptığı fark edilecek.

Ev dışında çalışmak isteyen kadınlara, meşru zeminde ve kendi bünyelerine uygun işlerde çalışmalarına imkân sağlanacak.

Bütün bunlar, yalnızca senenin bir gününde hatırlanmayacak, senenin her gününde hatırlanıp uygulanacak.

Özetle kadın erkek herkesin Rabbi olan Yüce Allah’ın, kadın erkek herkes için hayat nizamı olarak belirlediği İslam’ın gerekleri yerine getirilecek.

Unutmayalım ki Cenab-ı Hakkın tüm insanlığa gönderdiği Hak dinde her hak sahibine hakkı verilmiştir. Onda hiç kimseye haksızlık yoktur. Yeter ki Allah’ın dini doğru anlaşılsın ve hakkıyla yaşanılabilsin.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.