Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Kadıköy’de felaket!

Kaleci Serkan’ın akıl almaz hatası nedeniyle 90 dakika 10 kişi oynanan ve Malatyaspor’un rahat galibiyetiyle sonuçlanan maçtan sonra Fenerbahçe maçında daha temkinli bir Konyaspor bekliyordum. Formda olan Fenerbahçe’ye karşı kontra oynamaya ya da uzaktan şut denemeye çok müsait oyuncuları olan Aykut Kocaman hücum bölgesine iki oyuncu koydu. Böyle bir maçta Mücahit gibi ağır ve tecrübesiz bir santrforu tercih etmesini açıkçası çok yadırgadım.

Bu tercihin üstüne bir de ilk bölümde hücum yapmaya çalışan Yeşil Beyazlılar, 15 dakikada kalesinde iki şok gol gördü. İlk golü iki ön libero, Jonsson ve Jevtoviç hediye ederken ikinci golde takımın erken gol nedeniyle dağılmasının etkisi büyüktü.

Kadıköy’deki maçı izleyen herkes fark olacak derken Ömer Ali’nin çabası ve savunmanın hatasıyla durum bir anda 2-1’e geldi. “Hiç olmazsa şimdi savunma futboluna dönün” diye içinden geçirdim ve Konyaspor akıllıca oyunu soğuttu. Ama takımın dengesi bir türlü yerine gelmedi. Özellikle Jevtoviç o kadar kötüydü ki takım için ne kadar önemli bir adam olduğunu bu maçta çok iyi anladık. Ozan Tufan’ın attığı golde yine sadece baktı.

Skubiç de haftalardır oynadığı kötü oyunun üzerine koydu ve ileri çıktığı her pozisyonda arkasında derin boşluklar bıraktı. 30 dakikada üç golden daha fazla ceza vermediği için Fenerbahçe’ye teşekkür etmeliler. İkinci yarının başında gelen iki dokunuş takımın havasınu değiştirdi. Mücahit’in yerine Shengelia, Ali Turan’ın yerine de Volkan girdi. Jevtoviç, Ali’nin yerine geçerken Mücahit’in yerine de Ömer Ali santrfor oynadı. Ama ne yazık ki iş işten geçmişti.

Aykut Hoca bunu maçın başında yapsa çok farklı şeyler olabilirdi Kadıköy’de. İki farklı önde olan Fenerbahçe fazla yorulmadan elde ettiği bu skoru korumak adına doğal olarak her şeyi yaptı. Savunmaya çekilip iyi bir alan savunmasıyla Konyaspor’a hiç boş alan bırakmadılar. Üstüne bir de savunmaya katkı sağlasın diye aldığı Volkan 4. golü hediye edince, hakem maçı erken bitirsin diye dua etse yeridir. Maalesef bitmedi ve 5 oldu.

Aykut Kocaman bu maçtan umarım gerekli sonuçları çıkarır. Çünkü maça çıkarken yaptığı ve takımı da kötü oyuna iten hatalar kendisine ve Konyaspor’a yakışmayan bir futbol ve felaket bir yenilgiye neden oldu.

Önceki ve Sonraki Yazılar