Kaderimizi tayin edeceğimiz gece

Kaderimizi tayin edeceğimiz gece: Kadir Gecesi

Mübarek geceler diye anılan ve özel ibadetlerle geçirilen geceler içerisinde Kuran’da ismi geçen tek gece Kadir Gecesi’dir.

Doğrusu biz Kuran’ı Kadir gecesinde indirdik.” Kadir–1

Ramazan ayının bitişi Bayramın müjdesi olan Kadir gecesi yaklaştığında içimde bir sevinç ve mutluluk hissederim. Rabbimin izniyle bir Ramazan ayını daha, bana oruç tutma bilinci, gücü, kudreti verdiği için şükrederim. Kadir gecesini bin aydan daha değerli kılan nedir, diğer gecelere nazaran önemli kılan sebebi düşünürüm.

Kadir gecesine anlam katan ve önemli kılan Tabii ki Kuranı Kerimdir. Rabbimiz Kuran kerimi başka bir gecede indirseydi mutlaka o gece kadri, bilinmesi gereken gece olacaktı.

Kuranı kerim yeryüzünü şereflendirmeden önce; Cahiliye insanları Allah'ın varlığını kabul etmekle beraber putlara taparlardı. Şarap içmek kumar oynamak çok yaygın, Tefecilik almış yürümüş, para ve benzeri şeyleri birbirlerine borç verirler, kat kat faiz alırlar, fuhuş desen had safhada kadınlar zorla fuhuşa sürüklenir, insana kadına değer verilmez, hak ve hukuku tanınmazdı. İnsanlar, kavimlere, renklere ekonomik seviyesine göre sınıflandırılır her türlü zorbalık ve adaletsizlik hak hukuk tanımamazlık o zamanki cahiliyenin sadece bazı özellikleriydi.

Kuran'ın indiği ilk dönemde özelliklerini ortaya koyduğu ve müşrik olarak vasıflandırdığı toplum ile bugünkü toplum arasında tek fark o gün insanlığa rehber olacak Kuranı Kerim gibi bir kitabın olmaması.

Kuran Kerim 23 yılda eşkıyadan evliya çıkardığı gibi bedevi toplumu dünyanın en medeni adaletli toplumu haline getirdi.

Kuran öyle yüce bir kitap, insanlık için o kadar büyük bir lütuftur ki, içerisinde Kuran bulunmayan bin aylık bir zamandansa, Kuran’la tanışılan, Kuran’la geçirilen, Allah’ın kitabının kadir-kıymetinin bilindiği bir gece daha hayırlıdır.

Kuran’ın kadrini bilmeyenler, onu anlaşılmaz bir kitap, ölüler kitabı haline dönüştürüp, hayatın dışına atanlar bu gün Onun indirildiği geceyi kutsayarak Kuranı anlamaktan ne kadar uzaktırlar.

Son söz olarak; Eğer Kadir gecesi yüreğinize Kuran İnmiyorsa, size rehberlik etmiyorsa, yol göstermiyorsa, sizin için yegâne hidayet kaynağı, hayat rehberi olmuyorsa ve bir gün öncekinden daha iyi Kuranı hayatına hâkim kılmıyorsanız, Kadir gecesinin önemi anlamamışınız demektir.

Bu duygularla kaderimizi tayin edeceğimiz gece olan Kadir Gecesinin bizler için bir kurtuluş gecesi olmasını dilerim.

Kadir gecesinin Hz Peygamber (sav)dönemindeki gibi bizleri cahiliye bataklığından kurtarıp hidayete ulaştırmasını yüce rabbimden niyaz ediyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.