Japon belediye başkanlarından Sinop'a "nükleer" uyarısı

Japon belediye başkanlarından Sinop'a "nükleer" uyarısı

Nükleer Enerjisiz Japonya İçin Belediye Başkanları Topluluğunun yazdığı mektubu belediye başkanlarına vermek üzere Sinop'a gelen Yeryüzünün Dostları Derneği Temsilcisi Yoshida, nükleer santralin yol açacağı zararlara dikkati çekti

SİNOP (AA) - Nükleer Enerjisiz Japonya İçin Belediye Başkanları Topluluğunun (Mayors for a Nuclear Power Free Japan) yazdığı mektubu belediye başkanlarına vermek üzere Sinop'a gelen Yeryüzünün Dostları Derneği (Be a Friend of The Earth) Temsilcisi Akika Yoshida, nükleer santralin yol açacağı zararlara dikkati çekti.

Yoshida, gazetecilere yaptığı açıklamada, Japonya'da nükleer santrale karşı olan belediye başkanlarının 2012 yılında bir araya gelerek Nükleer Enerjisiz Japonya İçin Belediye Başkanları Topluluğunu oluşturduklarını, topluluğun genel sekreterliğini Hiroko Uchara'nın yürüttüğünü söyledi.

Nükleer felaketlerin yaşandığı Japonya'da acının izlerinin varlığını sürdürdüğünü ifade eden Yoshida, "Nükleer Enerjisiz Japonya İçin Belediye Başkanları Topluluğu'nun Sinop'taki belediye başkanlarını uyarmak, nükleerin yol açtığı zararlara dikkati çekmek için Sinop'a geldim. Sinop, Gerze, Dikmen ve Erfelek belediye başkanlarına mektubu ilettim. Yerel yönetimlerin başındaki kişiler olarak sorumluluğumuz bu gidişata dur demek ve nükleersiz bir toplum için çabalamak" dedi.

Sinop'un güzel bir doğaya sahip olduğuna işaret eden Yoshida, şöyle konuştu:

"Sinop'taki nükleer karşıtı hareketi ilk defa tanıma fırsatı buldum. Bölgeye yakın belediye başkanlarının nükleer santrale karşı olduğunu öğrendim. Sinop ziyareti sırasında çevrede dikkatimi çeken, kadınların nükleer enerji santrallerine karşı olduklarını, bu konuda aktif olduklarını gördüm. Sinop'ta nükleer enerji olmadan hayat şu anda çok güzel. Hava, tabiat güzel. Nükleer santralin yapılacağı alanı gezdim. Alan çok güzel, orada ağaçların kesildiğini de gördüm. Bu üzüntü verici bir manzaraydı. Biz Japonya'nın Türkiye'ye atom enerjisi, nükleer enerji ihraç etmesine kesinlikle karşıyız."

Yoshida'ya Sinop ziyaretinde Nükleer Savaşa Karşı Uluslararası Hekimler Birliği (International Physicians for the Prevention of Nuclear War) üyeleri Dr. Angelika Claussen ve eşi Dr. Alper Öktem eşlik etti.

Akika Yoshida'nın belediye başkanlarına ilettiği mektubun satır başları ise şöyle:

"Yerel yönetimleri ve vatandaşlarını gözetmekten sorumlu belediye başkanları olarak birinci ve en önemli görevimizin vatandaşlarımızın sağlığını korumak olduğunun altını çizmemiz gerekir. Otorite sahipleri olarak daima hatırlamalıyız ki bazı hükümet politikaları ekonomik faydalar sağlasalar dahi halkımız için çok büyük sıkıntı ve tehlike kaynağı olabilir. Bu sebeple vazifemiz, ekonomik veyahut siyasi çıkarların hiçbir koşulda vatandaşlarımızın sağlık ve mutluluğundan öncelikli pozisyonda olmadığından emin olmaktır. Bu düşüncelerimizin sonucu olarak çocuklarımızın sağlığını tehdit edebilecek ya da halk sağlığına uzun vadede olumsuz etkileri olabilecek kimyasal maddelerin hiçbir şekilde yönetimlerce kullanılmaması gerektiğine inanıyoruz.

Japon nükleer teknolojisini Türkiye'ye ihraç etme kararı Türkiye'nin aktif fay hatlarının detaylı analizlerinin henüz yayınlanmamış olmasına, projenin ekonomik sürdürülebilirliği olup olmadığının incelenmemiş olmasına ve her şeyden önemlisi yerel yönetimlerin ve vatandaşların rızası olmamasına rağmen alınmış bir karardır. Bu durumu son derece rahatsız edici buluyoruz ancak her şeye rağmen bu baskılayıcı ortamda sizin Sinop'ta nükleer santral inşaatına karşı kararlı duruşunuzdan cesaretlenmiş bulunuyoruz."

Kaynak:Haber Kaynağı