Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

İzmir'de iki puan kayıp

selmanakyuz@selcuk.edu.tr

İki eski teknik direktörün mücadelesi. Hüseyin Kalpar ile Hüsnü Özkara, iki eski ezeli rakip Göztepe ve Konyaspor’un başında İzmir’de önemli bir maça çıktı. Hüsnü Özkara rakibine karşı daha avantajlıydı. Son iki maçını kazandı ve takımın özgüveni biraz yerine geldi. 3 puanla ligin son sıralarına demir atmak üzere olan Kalpar ve takımı ise Konyaspor maçını yeni bir başlangıç gibi görüyordu. Nitekim ilk dakikalardan itibaren ısrarla baskı kurmaya çalıştılar. Konyaspor çok atak görünmedi, oyunu tamamen de sahasında kabul etmedi. Özkara’nın defansı sürekli öne çıkarması sayesinde hızlı gücum şansı da buldular ancak kadrodaki yanlış bir isim O’nun kontra planlarını bozdu.

Kadro demişken Hüsnü Özkara’nın sakatlıklarla başının dertte olduğunu belirtelim. Bu hafta da Erkan Sekman ve Neca’dan yoksun çıktı sahaya. Erkan’ın yerine Erdinç’in oynaması bekleniyordu fakat Neca’nın yerine herkes Recep’i beklerken Özkara, sahaya Ali Dere ile çıktı. İki yorum: “Genç yeteneği kaybetmek istemiyor” ya da “son şansını verip onu planlarından çıkarmak istiyor”. Her ikisini de elinin tersiyle itti Ali. Herkes O’nu kazanmak isterken O kendisini kaybetmeye çalışıyor. Kontralarda Erdal ve Ömer Ali ile birlikte hızlı hücumları yapmaları beklenirken Ali, bu üçlünün en çok aksayanı oldu ve daha ilk yarı bitmeden kenara alındı. (biraz erken olduğunu da söyleyelim. Haksızlık olmasın)

 Ligde sürpriz bir Rize galibiyetinden başka puanı olmayan Göztepe’nin ilk yarı etkisiz kaldığını gören Hüsnü Hoca’nın Atilla’yı alması normal karşılanabilir. Bilal Aziz’i oynatmak için ciddi bir çaba sarf edildiği ise artık apaçık ortada. Muhammet Yürükuslu, defansın solunda sorun çıkarmadan oynarken Bilal’e yer açmaya çalışılması kafa bulandırıyor. Kafileye bile son anda alınmıştı. Zitouni için yapsa belki anlaşılır ya neyse… Ben de iyice bulandırmayayım.

Maça stresli çıkan Göztepe yine maçı kaybedeceği korkusuyla 60. dakikadan sonra iyice oyundan düştü. O dakikadan sonra Konyaspor için artık beraberlik yeterli görülemezdi. Gerçekten yabancısıyla, yerlisiyle çok kötü bir rakip karşısında, Yeşil Beyazlıların yüklenip golü bulması gerekiyordu. Özkara da oyuncularını ileri çıkmaları için uyardı. Fakat orta sahadaki sorun O’nun bir puanı savunmasını kolaylaştırdı. İshak ve Şenol doğru dürüst top alamadı, aldıklarını da ne kanatlara ne de Sinan’a atabildi. Maç resmen kilitlenip kaldı. TRT spikeri bile neredeyse “gol yoksa ben bu maçı anlatmıyorum” deyip çıkıp gidecekti.

Futbol ve gol adına berbat maç bitti. Konyaspor için maç öncesi bir puan iyiydi, Hüsnü Hoca da maç öncesi rakibi övüp ligi takip etmeyen taraftarların beklentisini düşürmüştü. Bir puan onu üzmez ama Konyaspor bu maçtan 3 puanla dönmeliydi. 2 puan kayıp var.

Artık hızlanma zamanı. Özellikle böyle takımlar karşısında.

Önceki ve Sonraki Yazılar