Dr. Faik Özdengül

Dr. Faik Özdengül

İyi ve Kötü

İnsan önce kendisiyle sonra da dışındakilerle nasıl uzlaşacak?

Sulh ve barış nasıl mümkün olacak?

Esaslı bir soru.

Herkes bilir ki, yılda iki gün dışında gece ve gündüz eşit değildir. Yine herkes şundan da emindir ki gündüz olduğunda dahi dünyanın bir tarafı karanlıktır.

İşte iyi ve kötü de gece ve gündüz gibidir.

İnsanın gündüzünü gören ona iyi der, gecesine rasgelense kötü.

Ne güneşin yeniden doğacağından ne de gecenin varlığından hiç kuşku duymayız. Gündüzün daha uzun olduğu zamanlar olduğu gibi gecenin uzadığı, güneşin görünmekte acele etmediği zamanları da hepimiz biliriz.

En çok akılda kalan filmler iyi ile kötünün savaşını konu edinen filmlerdir. Hepimizin kendine göre bir adalet anlayışı vardır ve taraftarı olduğumuz gurubun galip gelmesini isteriz.

Gece ile gündüz de savaşır gibi görünse de aslında uzlaşmıştır. Kendilerine tayin edilen ömre ve rızka razı olmuşlardır.

Ne güneş aya kavuşabilir, ne gece gündüzün önüne geçebilir. O gök cisimlerinden her biri, birer yörüngede akar, durur. Yasin.40.

Barışın özünde rıza ve uzlaşı vardır.

Müslüman, kendi içinde sulh olmuş, iç barışını sağlamış insandır demişler. İçindeki geceyi de gündüzü de görüp olduğu gibi kabullenmiş. Dışındaki gece ve gündüze de razı olmuş.

İnsana gelen ilk mesajı hatırlayalım.

Yaratan Rabbinin adıyla oku. Alak.1.

Barışın ilk ve en esaslı şartı. Ne gecenin ne de gündüzün, ne iyi ne de kötünün sahibi ve yaratıcısı sen değilsin. Gördüğün, duyduğun, dokunduğun, tattığın her şeyi okuyup anlamlandırırken merkeze kendini değil Yaratanı koy. İnsan Allah’ın halifesidir. İçine nefsi de ruhu da yerleştiren O’dur. Evrende gördüğün her şey O’nun emri ve izniyle bir yörüngede akıp giderken ve kendi içinde uzlaşmışken ey insan eğer fesat çıkarırsan O’nu görmedin ve bilmedin demektir.

Hadi şimdi birlikte okuyalım ağacı, güneşi, ırmağı, denizi, ayı, geceyi, gündüzü. Soralım onlara bir arada ve nasıl barış içinde yaşadıklarını.

 Biz her şeyi bir ölçüye göre yarattık. Kamer.49.

Razı ol ey insan yaratılışta bir yanlışlık yok. Sahip olduklarında, sana verilen ve verilmeyende bir eksiklik ve hata mevcut değil. Razı ol. O’nu anmadan, bilmeden karar verme. Rahat ol. Endişe etme. Her şey olması gerektiği gibi. Ne ağacı küçümse, ne güneşe fazladan paye ver. Dünya gölge oyunudur. Neyi gördün ve bildinse o perdedeki gölgedir. Perdenin ardındaki gölgeciyi an.

Ey insan sana tayin edilen yörünge doğrudur.

Razı ol ve O’nu an.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.