İsteseniz de bu Ramazanda şov yapamayacaksınız

Müslümanların bu yıl virüs tehdidi altında girdiği mübarek Ramazan ayı belki de tarihinde hiç olmadığı kadar alışılmışın yaşanacak bir Ramazan ayı olacak.

Ramazan ayı kutlu ve mübarektir. Çünkü Kur'an-ı Kerim, insanlığa bir rehber olarak bu ayda indirildi. Onu karanlıklardan aydınlığa çıkaracak yolu gösteren yegane hidayet kaynağı olan Kitabımız, Allah'ın Resulü Muhammed (sav) aracılığıyla bu ayda indirilmeye başlandı.

Kuran'ın taşıdığı rahmet, bu defa bizim şimdiye kadar yaşadığımız ramazan ruhuna daha derin tesirler bırakacak şekilde tecelli eder inşallah.

....

Şimdi gelin şöyle bir kendimizi yoklayalım. Hani o Ramazan aylarının meşhur lafı vardı... "Nerede o eski ramazanlar?" ifadesini kullanır dururduk. İste şimdi tam da o sözü söyleyeceğimiz zamandayız.

Bu yıl Ramazan ayında Müslümanlar bu lafı insanlığı tehdit eden Korona virüs nedeni ile daha da çok kullanacak gibi.

Bizler de olaya farklı bir noktadan bakarak yaşadığımız bu zaman içinde "Eski Ramazanlarda" yerine getirdiğimiz amellerimizi gözden geçirelim ve bulunduğumuz anı hayra çevirip eski hatalarımızdan ders çıkaralım..

Artık o "Eski Ramazanların" olmazsa olmazlarından olarak gördüğümüz Ramazanın ruhundan uzak, gösteriş içeren siyasi ve şov amaçlı iftar ve sahur davetlerini yapamayacağız zaten.

Bu yıl Belediyelerin-Sivil toplum Örgütlerinin- Siyasilerin Ramazanı şova dönüştüreceği iftarlar ve eğlenceler olmayacak.

Gösterişli iftar sofraları harcadığımız envai çeşit yiyecek ile donattığımız israfın had safha olduğu günler bu yıl zorunlu olarak yapılamayacak.

Kendi kendimize bir muhasebe yapalım bu yıl. Belki bu Ramazan bizim için dinimize uygun olmayan alışkanlıklarımızı terk edeceğimiz bir fırsat olacaktır.

Nasıl mı? Ramazan ayı Rahmet ayı, Ramazan ayı iyilik ayı, Ramazan ayı kurtuluş ayı... Bu yıl yardımlarımıza muhtaç insan sayısı daha fazla... Her yıl Ramazan'da israfa ve gösterişe harcadığımız paraları gelin bu yıl yardıma muhtaç insanlara ulaştıralım..

Önümüzdeki bu fırsatı kaçırmayalım. Yapacağımız hayırları Allah için yapıyorsak ne ala ancak bu yardımları da gösterişe çevireceksek vay halimize... Hiç tereddütsüz,

Rabbimizin insanlığın kurtuluşu için gönderdiği Kur’an’a yönelelim. Onu okuyalım, anlayalım ve hayatımızı, yaşamımızı işlerimizi güçlerimizi kalan ömrümüzü ona göre yeniden tanzim edelim.. Ramazan boyunca okuduğumuz hatimlerin manasını da okuyalım, onu Resulullah'ın siret ve sünneti çerçevesinde anlayalım ve uygulayalım İnşallah .

Ramazanınız mübarek olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.