Irkçıların rahatsızlığı

Irkçıların rahatsızlığı

Geçen hafta yazımı “Türk Milliyetçiliği, Ayaklar altına alınacak bir bela değildir” başlığıyla yazmıştım.

İyi ki yazmışım.

Her kesimden tüm okurlarım olumlu tepkiler verdiler.

Yazım, İnternet sitelerinde tıklanma rekoruna gitti.

Buda benim gücüme güç kattı.

Tüm okurlarıma ve telefon açarak bu yazı için bana destek verenlere teşekkür ederim.

Bugün yazıma geçen haftaki kaldığım yerden devam etmek istiyorum.

Ülkemizin adının Türkiye olması, milletimizin adının Türk olması tarihsel bir gerçektir.

Bunu inkar etmek başka arayışlara yönelmek “ya insanın kendini inkarı olur, yada bunu yapanlar vatan hainlerinden biri olur”. Çünkü bizim ismimiz bazı devletlerin ismi gibi kamuoyu yoklamasıyla değil kanla verilmiştir.

Nasıl bağımsızlığımızın sembolü Türk bayrağı ise, bağımsızlık bayraksız olmazsa. Bu milleti kimliksiz hale getirmek, inkar etmekte bu ülkeye bir şey kazandırmaz.

Yeni anayasa çalışmalarıyla birlikte birçok kişi Türk kavramının millet adından silinmesini istiyormuş, yani Türk'ün etnik bir unsur haline getirilmesi gerekirmiş.

Acaba bu düşünce hangi sorunu çözecek? onu çok merak ediyorum.
Bu öneriyi yapanların bütün gerekçesi,

‘Türkiye de terörü ancak Türk kavramını inkar edersek çözebiliriz' şeklindeyse. o zaman vay halimize.

Ayırımcılığı isteyenlerin bir bölümünün, Türkiye”de "etle tırnak değiliz, Türklüğü inkar etmeyin, Türklüğün yanına Kürtlüğü koyun" şeklinde bir düşüncelerinin olduğunu da biliyorum.

Bu ifadeyi de sadece kendilerini güçlendirmek için yapmaktadırlar Türkleri düşünmedikleri tarihi gerçektir.

Türkiye”de yapılmak istenen bellidir,

"şahsına özgü millet oluşturma" Türkiye'yi iki milletli bir toplum haline getirmektir.

İşte asıl tehlikede budur.

Türk isminden rahatsız olanlar "Tarihte 'Beyaz Türkler' diye bir gerçek var bu gerçek diğer ırkları asimile ederek Cumhuriyet tarihinde bu gurubu güçlendirmiştir" şeklinde bir ifade kullanıyorlarsa ya da böyle bir düşünceye sahipse, bu ayrı bir sorundur.

Bu toprakların bayrağının Türk bayrağı olması, bu vatana da Türkiye adının verilmiş olması sadece ırkçıları, rahatsız edebilir.

Bu ülkede bugün resmi dil Türkçedir. Eğer bunu bir dayatma olarak görenler varsa bu konuda dayatılan geçmişte Osmanlıcaya karşıdır Kürtçeyle kesinlikle ilgisi yoktu

Millet, tarih, inanç, kültür temelinde oluşan siyasal, ekonomik ve toplumsal bağlarla yükselen bir olgudur.

Milleti, etnik temeller üzerinden anlatmak, ırkçılık olur. Bu yüzyılda ki Türk milliyetçiliği Geçen hafta da yazdığım gibi örf adet ve kültür milliyetçiliğidir ırkçılık kesinlikle değildir.

Kısacası bizdeki Milliyetçilik her şeyden önce vatanseverliktir.

Bu anlayış bizim, en büyük gücümüzdür.

Onun için yeni anayasa da bu millete, Türkiyeli gibi, milli, tarihsel ve kültürel çağrışımları olmayan, isimler aramak saçmalıktır. Ya da art niyetlerin ürünüdür.

Türkiye'yi daha fazla demokratikleştireceğiz diyerek zamanı bu tür tartışmalarla öldüreceğimize, insanların bireysel, toplumsal ve kültürel haklarını geliştirecek, özgürlük ortamı hazırlamalıyız.

Gerisi fasa fisodur.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.