Muzaffer Tulukcu

Muzaffer Tulukcu

Iraklı türkmenler konya’yı şereflendirdi

Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu’nun 2 Ağustos 2012 Perşembe günü Irak’a giderek Türkmenleri ziyaret etmesi ile,Kerkük ve Konya’nın kardeş şehir ilân edilmesi vesilesiyle geçtiğimiz cumartesi günü şehrimizi ziyaret eden Türkmenler Konya’mızı şenlendirdiler.

   Önce Vali Aydın Nezih Doğan tarafından makamda kabul edilen Türkmen ilgililer daha sonra Meram Belediyesi organizesi ile yapılan programda duygu selinin yaşanmasını sağladılar.

   Programın şeref konukları Irak Türkmeneli Partisi Genel Başkanı-Irak parlamentosu önceki dönem Türkmen Milletvekili Riyaz Sarıkâhya,Türkmeneli Dernekler Federasyonu Genel Başkanı,Irak Türkmenleri Kültür ve Yardımlaşma Dernekleri Genel Başkanı Mehmet Tütüncü ve Türkmeneli Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Kemal Beyatlı’ydı.Programın perde arkası kahramanı ise Konya Numune Hastanesi Göz Mütehassısı Dr. Aydın Beyatlı’ydı.

   Meram Belediyesi Encümen Salonu’nda saat 17.30’da toplantıya basının ilgisi de yoğundu.Önceki dönemde Tarım Bakanlığı yapan Sami Güçlü’nün Konuya duyarlılığı gözden kaçmadı.Protokolün diğer misafirleri Ak Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabaklı ile Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı idi.Kültürel ve Sosyal olaylara duyarlılığı ile bildiğimiz Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü her zamanki gibi oradaydı.

   Irak Türkmenleri deyince Kerkük yanık türkülerini bize ileten rahmetli Abdurrahman KIZILAY’ı unutmamız mümkün değil.

   Türkmenler,bizlerin Anadolu’ya yerleşmesinden önce 1050 yılında Irak (Bağdat)’a gelip Kerkük-Musul’u yurt tutmuşlar.Anadolu’ya,Osmanlı’ya,bizlere olan bağlılıklarında hiç zafiyet göstermemişler.Almanlar Hicaz Demiryolunu yaparken rahmetli Abdülhamit han dünyanın geleceğindeki petrolün öneminden dolayı bu bölgenin tapusunu üzerine aldığını biliyoruz.Tabi ki güçlü Türkiye ile ancak tapudaki haklarımızın sahibi olabileceğimizi de biliyoruz.

   Irak Türkmenleri deyince son yüz yılın katliamlarını da unutmamız mümkün değil.1924-1936-1959-1980 bunların başında geliyor.14 Temmuz 1959 ve 16 Ocak 1980 bunların büyükleri.1050 yılında Tuğrul Bey öncülüğünde Irak’a gelerek kurulan ilk Türk devleti Selçuklular olup,sonraki Türk devletleri,Akkoyunlular,Karakoyunlular,Atabeyliler,Celâirliler ve İlhanlılardır.Bu nedenle şu andaki Irak Türkmeneli Bayrağındaki 6 yıldızın her biri bu Türk Devletlerini temsil eder.

   2003 yılında başlayan Irak savaşındaki yakın tarih katliamlarını da daha dün olduğu için daha çabuk hatırlıyoruz.Taze Hurmatu katliamı (102 şehit),Emirler Katliamı özelliklede A.B.D.’nin Telâfer’de yaptığı 6 katliam (Altınköprü)

   Telâfer ismi Meram İlçemizde bir mahalle ve birde İlköğretim Okulu’na verilerek bu ismin yaşatılması Meram Belediyemizin duyarlılığını göstermektedir.

   Toplantı,Türkmenlerin Türkiye’deki özelliklede Konya’daki kordinatörleri Dr.Aydın Beyatlı’nın konu ile ilgili açıklaması ile başladı.Türkmen lider Riyaz Sarıkâhya,Kemal Beyatlı ve Mehmet Tütüncü,konuşmalarında 2 Ağustos 2012 günü Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun Kerkük’ü ziyaretinin  nedenli önemli olduğuna değişik açılardan vurgu yaptılar.

   Hükümetin Irak politikasına verdiği öneme Liderler teşekkür ederken,duygulu anlar izleyicilerce alkışlandı.Haksızda değillerdi.Önem arz eden Kerkük 76 yıl sonra nihayet bir yiğit insan Ahmet Davutoğlu tarafından ziyaret edilmişti.

   Liderlerden sonra söz alan Ak Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun tarihsel süreci çok iyi tarif ederek,Ortadoğu da ki Müslüman ülkeler ile Türkiye’nin farkına vurgu yaptı.Petrole dayalı tek yönlü kalkınma modeli olan Ortadoğu’daki Müslüman ülkelerin aksine Türkiye’nin çok yönlü kalkındığını hatırlatıp, Kerkük için” DURUMUN İLÂMI “dedi.Bakan Sami Güçlü ve Milletvekili Mustafa Kabakcı’nın konuşmaları da doyurucuydu.Konu ile ilgili tesbitleri mükemmeldi.

   Tüm konuşmalar Türkmenlerin vefakârlığını Kerkük-Musul’un Türkiye için önemini özetlerken,2 Ağustos 2012 günü Davutoğlu’nun Kerkük ’ü ziyareti   çerçevesinde  Türkiye’nin bu bölgeye verdiği  önemin memnuniyetine neşter vuruldu.Bu paralelde kardeş şehir Konya’nın özelliklede Meram Belediyesinin önemi konuşmacılarla bilhassa Liderler Sarıkâhya,Beyatlı ve Tütüncü tarafından takdir dolu sözlerle ifade edildi.Bu teveccühe Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı,Genel Başkan Riyaz Sarıkâhya’ya Sahibi Ata Cami’nin maketini hediye ederek nezaket gösterdi.

   Program şahsım,E.Köy Hizmetleri Genel Müdürü Ali Altuntaş ve Uğur Tatlısumak’ın soruları  yeterli cevap bularak son buldu.

   Söz konusu program ani geliştiği içindir herhalde samimi ve küçük bir salonda yapıldı.Tüm Sivil toplum kuruluşları haberdar edilerek daha büyük   bir salonda yapılabilirdi.Çok şükür ki Dr. Mustafa Güçlü’nün sayesinde böyle güzel,mana yüklü bir ziyareti kaçırmamış oldum.

   Bu şerefi bize yaşatan Irak Türkmenleri’ne teşekkürlerimle……….                                         

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.