İngiltere’de okul müdürleri değişirken

Türkiye’de şu an devam eden müdürlük atamaları, görevlendirmelerine dair haber ve tartışmaları okurken, daha önce notlarım arasına aldığım ama yayınlamadığım İngiltere’deki okul ve müdür gözlemimi sizinle paylaşmak istedim.

OKULA DEVAM VE TAKİP

North Borough Junior School kapısındayım. Yeni kayıt yaptırdım oğlumu. Ben Türkiye'den erken geldim, onlar, sky scanner üzerinden araştırma yaparak bulduğum ucuz bilet ve vize işlemlerinden dolayı geç geliyorlar. İngiltere'de okula devam önemli bir konu. Bu yüzden okul açılışından sonrasına kalan biletler, tatiller ucuz, hemen öncesi ise en pahalı zamanlardan birisi. Öğrenci takip ve kontrolü en çok dikkat edilen konulardan. Çocukların fotografını çekmek ve hele de bunları facebook ya da okulun sitesinde dahi yayınlamak yasak. Aktivite dahi olsa. Kayıt olurdeken doldurduğunuz formda buna izin verip vermediğiniz soruluyor. Tatilden geç geldiği, çocukları okula geç gönderdiği, devamsızlık yaptırdığı için para cezası alanları biliyorum. Bir defasında eşimi havalanına girişte ya da çıkışta, “şimdi okul dönemi nereye gidiyorsunuz?” diye sorguya çekmişlerdi! Bireysel özgürlük diyarı ama eğitim konusundaki bu sıkı disiplin, takip işin ciddiyeti ve önemi gereği. Özgürlüğün Serbestlik ya da başına buyrukluk olmadığına dair bir örnek olarak da düşünülebilir... Neyse, biz kayda ve okul ofisine dönelim.

OFİS YA DA HALKLA İLİŞKİLER MERKEZİ

Vize yenileme işlemlerinden dolayı, okula üç gün geç başlayacağını söylüyorum oğlumun, makul ve kabul edilebilir bir gerekçe olduğundan dolayı tam olarak ne zaman geleceğini soruyorlar... Kayıt esnasında, henüz okul müdürünü ya da müdür yardımcısını, görmüş değilim. Okulun hemen girişinde bulunan ofisindeki memurlar, tıpkı büyük bir şirketin sekreteryasını yürütürmüş  gibi disiplinle çalışıyorlar. Kayıt iş ve işlemlerinden öğrencilerin geç gelişine ve izin işlemlerine, okula giriş çıkış kayıtlarından, gelen ziyaretçileri karşılama ve yönlendirme, ilgili kişiyi bulma ve bilgilendirme işlemlerine değin her işi onlar yapıyor. Okulun nerdeyse bütün işini resepsiyon memurları, sekreteryası gerçekleştiriyor.

Binanın giriş kısmı, mimarisi, yapısı doğrudan sizi resepsiyona yönlendirecek şekilde dizayn edilmiş. Başka bir kapıdan binaya grime şansınız yok. O giriş kısmını geçmeden, okulda öğrencilerin ve sınıfların olduğu bölüme geçiş imkansız. Dolayısıyla veli'nin sınıf basması gibi bir ihtimal bulunmuyor! Ana giriş kapılarında ve okul içerisine, sınıfların bulunduğu kısma giriş kapılarında elektronik kilit bulunuyor. Sadece görevlilerde bulunan kimlik kartı ile kapılar açılabiliyor. Anlatımımdan, bir tür cezaevine giriş gibi algılayabilirsiniz ama öyle değil. Bu daha çok çocukları koruma ve kontrol merkezli düşünülmüş...

HİZMETLİ DEĞİL MÜDÜR

Belki daha sonra, bina yapıları hakkında yazarım.

Oğlum ile okulda ilk gün. Resepsiyondayız. Debbie, güler yüzle ve ilk defa görmesine rağmen Enes'e ismiyle hitap ederek, “seni bekliyorduk biz de” dedi ve telefonla bir görevliyi çağırdı. Dersler başlamış olduğu için boşta olan bir ofis memuresi hanım geldi. Bana, teskin edici ve güven verici sözlerle “şimdi onu alıp sınıfına götüreceğini, öğretmeni ve arkadaşları ile tanıştıracağını merak etmemem gerektiğini” ifade etti. Ne kadar kibar bir hizmetli dedim kendi kendime. Daha sonra, sordum oğluma, dediklerini yapmış.

Güzel işleyen bir sistem. Sonraki günlerde, sürekli ortada gezip, ayak işleri yapıyormuş zannettiğim memurenin aslında okulun, eğitim alanında doktorasını yapmış, müdire hanımı olduğunu öğrendim. Tabii çok şaşırdım.. Bizi karşılayıp sınıfa götüren, tanıştıran ve çocuğu sınıfa yerleştiren okulun müdiresiymiş...

OKULLARIN TABELASI VE MÜDÜRLER

Okul üniformasının renkleri ile yazılmış olan okulun isminin bulunduğu tabelada aynı zamanda okul müdürünün de adı ve ünvanı bulunur. Böylece okulun kimin liderliğinde, yönetiminde bulunduğunu tabelasından öğrenirsiniz. Müdürleri özellikle de teneffüslerde, öğle arası zamanlarda ya da ders esnasında odasında görmeniz pek mümkün değildir. Mutlaka ortada dolanıp bir şeylerle ilgileniyor, kontrol ediyor, izliyor pozisyondadırlar. Bir tür teknik direktör gibi, okul takımını yöneten, performans denetleyen ve performansından memnun olunmayan öğretmen yerine yenisini alma atama yetkisi müdürlerin teklifi ile okul yönetim kurulundadır. Müdürü görev e getiren ise okul aile birliği gibi bir kurum diyeceğimiz okul yönetim kuruludur. Okul başarısı ve değerlendirme ile müdürle çalışma ya da çalışmama iradesi belli olur. Bir müdür ya da öğretmen, sene içerisinden bir başka okul ile anlaşma imzalayabilir. Eylül ayındaki bir iş anlaşması şubat, mart ayı içerisinde gerçekleştirilir ve bu veliye mayıs ayı içinde duyurulur. Okullar kapanmadan önce yeni müdür okulu ziyaret eder ve öğrencilerle tanışır. Okulumuzdan şu öğretmen, müdür, önümüzdeki şu dönemde ayrılacaktır. Vs.

Müdürleri öğretmenler kadar koştururken görüyorum, kağıt kürek işlemleri dışında ki onları ofis görevlileri yapıyor, aktif olarak sahadalar.

Çok idealize ettiğimi düşünmeyin, burada da sıkıntılar var ama bir okulun günlük işleyiş rutini bu şekilde. İlgi olursa, yazmaya devam edeyim. Yeni atanan ve görevine devam eden okul idareci ve öğretmenlerine, personeline başarılar dilerim.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.