İmza günleri

Siz bu yazıyı okurken ben İzmir’de olacağım. Kıyı Ege Gazetesi ile Doğan Kitabevinin birlikte düzenledikleri bir imza günü etkinliğine, dünya gezgini arkadaşım Dursun Özden ile katılacağız yarın. Bu işin öncüleri de genç gazeteci arkadaşlarım Aslı Kurt ve Çağdaş Can.

İmza günlerini çok önemserim,  yazar ile okuru bir araya getirir.

İlk imza günlerimden birini güzel sanatlar galerisinde ilk sergimin açılış heyecanıyla yapmıştık dostlarımla birlikte. Onlar yazarlığımın dışında farklı bir uğraşıma ilk kez tanıklık edeceklerdi. Dam arkadaşım Dursun Özden’de vardı o gün. Onun dışında eski tüfeklerden Zihni Anadol, Güngör Gençay, Leyla Şahin, Yılmaz Elmas, Bedrettin Aykın vardı. Sanırım bu şehirde yapılan en kalabalık imza günüydü. 

Beni en çok mutlu eden şey dağlarda, yaylalarda köy çocuklarına kitaplarımı imzalamak oldu her zaman. Gözlerinin ışıldadığını, kitabını alıp bağırlarına bastıklarını görmek aldığım ödüllerin en güzeliydi.

 Onca yıl içinde ilginç şeylerle de karşılaştım elbette. İstanbul Kitap Fuarı Tepebaşında iken bir imza gününe katılmıştım. Birkaç yazar arkadaş ile Güngör abinin standında hem sohbet ediyor hem kitaplarımızı imzalıyorduk. Bir ara uzun bir kuyruk oluştu önümüzde. Zamanla kuyruk azalacağına, çoğalıyordu. Merak edip gidip baktım o standa, meğer Füsun Önal kitap yazmış.

Konya kitap fuarlarını çok önemsedim ama karşılaştığım bazı şeyler kızdırdı beni. Fuarı cıvıl cıvıl sesleriyle öğrencilerin doldurması müthiş güzeldi benim için ama kitabımı alıp imzalamam için uzatan bir öğrenciye başındaki öğretmenin müdahale etmesi, ben size dini kitaplar alın demedim mi, diye bağırması korkunçtu. Aslında bu eğitimcinin öncelikle kendisinin eğitilmesi gerekiyordu.

Çalı’yı yayınlamaya başladıktan sonra nerdeyse her ay bir imza günü etkinliği yaptık. Yüzlerce yazarı, fikir adamını bu şehrin okurları ile buluşturduk. Ülkemizin önde gelen yazarları Ömer F. Hatipoğlu, İdris Köylü, Güngör Gençay, Zihni Anadol, Ataol Behramoğlu, Bedrettin Aykın, Şükrü Erbaş, Hüseyin Şahin, Eşref Ural, Burhan Günel, öner Yağcı, Tuğrul Çakar, Aydın Öztürk vb. konuğumuz oldular ve hepsi  de şehrimizden mutlulukla ayrıldılar. 

001-(2).jpg

001-(3).jpg

001-(4).jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.