Muzaffer Tulukcu

Muzaffer Tulukcu

“İmralı değil, Enerji Bakanı’yım”

“İmralı değil, Enerji Bakanı’yım”

AK Parti İl Teşkilatı 1 Mart 2013 Cuma günü Enerji Bakanı Taner Yıldız, 6 il valisi, Belediye başkanları, 7 genel müdür ve 7 Konya Milletvekilinin katılı ile Dedeman Otel’de Konya’nın lehine önemli çalışmaların yapıldığı iki önemli toplantıyı organize ederek, başaralı bir çalışma ile kamuoyunu aydınlatmış oldu.

Basına kapalı Medaş yetkilileri ile yapılan ilk toplantıda bulunmamamız nedeniyle o konuda fazla bir şeyler söyleyemeyiz. Fakat sayın bakanın basın toplantısı doyurucu idi.

İlk toplantıda dirayetini gösteren bakan Yıldız’ın Medaş ve Gaznet ilgililerine Konya’nın sorunlarıyla ilgili gösterdiği ciddiyetini duymak bir Konyalı olarak hepimizi sevindirdi.

Sayın bakanın bu iki kurumun yetkililerinden sorunlarını da dinlediğini basın toplantısında vurgulaması onun samimi bir devlet adamı olduğunu göstermesi açısından önemliydi.

Zaten mühendis olan ve de genel müdürlük yapmış bir devlet adamını da bu yakışırdı.

Konya Valisi Aydın Nezih Doğan ve diğer yetkililerin arzularına tercüman olan bakan Yıldız’ın ricasını kırmayan Medaş yetkililerinin kurumlarıyla ilgili vergi dairelerini Konya’ya geri getirmeleri Konya adına sevindirici olduğu muhakkak.

Bu konuya haklı olarak en çok memnun olacak olan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek olmalı.

Enerji Bakanımız, konuşmasının başında Konya ya kurulacak 2 Atatürk Barajına denk elektrik üretecek kömür santrallerinin bilgisini vermek oldu.

Bakan Yıldız basın mensuplarının tüm sorularına samimi ve doyurucu cevaplar verdi.

Örneğin Kon TV adına Nurettin Bay, Yeni Şafak’tan Lokman Koyuncuoğlu’nun sorduğu sorular üzerine bakanın ağzından söylenenlerle bazı konulara vakıf olmuş olduk.

Enerji konusunda Konya ya yapılan 330 milyon TL’lik yatırımın Konya’nın büyüme hızından daha fazla olduğu, kaya gazıyla ilgili henüz ciddi bulgulara ulaşılmadığı, Tuz gölü altına doğalgazın depolanmasının yapılacağını, Aksaray Organize Sanayinin büyütüleceğini, Karadeniz ve Akdeniz’e iki adet santralin yapılacağını, Karapınar civarındaki güneş enerji yatırımlarının önemli olduğunu, Gaznet’in Konya’daki çalışmalarıyla ilgili Ankara’ya çağrıldığını öğrenmiş olduk.

Bakan Ak Parti ile gelen ekonomik ve siyasi istikrar nedeniyle kömür santrallerinin yapımı için hazine garantisine gerek olmadığına da vurgu yaptı.

Bor yataklarında dünyada birinci Türkiye’nin nihayet satışta da dünya birincisi olmasının rastlantı ile gerçekleşmediği bu konuda dört yıl öncesi durumun farklı olduğu düşünülürse bu konuda sayın bakanın ne denli çalışkan ve işinin ehli bir kişi olduğu da anlaşılacaktır.

Hepimizin bildiği gibi basın mensuplarının karşısına çıkmaya gör. Her biri bir taraftan sündürür.

Nitekim Zaman Gazetesi Temsilcisinin sorusu da bu türdendi.

Sayın bakanım bilindiği üzere İmralı mektubu basına sızdırılmış durumda, bu mektubunu kimlerce sızdırıldığı konusunda spekülasyonlar var. Bu konuda ne dersiniz?

Bakanın bu konudaki cevabı fevkaledeydi. Bakan konunun hassasiyetinden dolayı herkesin dikkatli hareket ekmesini konuyla ilişkisi olanların konuşmasını gerektiğini, kendisinin İmralı’nın değil, enerji bakanı olduğunu, bu konuda başbakanımız zaten konuşuyor. İlgililer konuşmalı türünden söyledikleri ile bu konu kapandı.

Toplantının girişinde milletvekillerimizden nezaket gösterip tek tek basın mensuplarının elini sıkan Mustafa Kabakcı, Mustafa Baloğlu, İlhan Yerlikaya ve Mustafa Akış’ın alçak gönüllülükleri gözden kaçmadı.

Bir gün sonra Mevlana’nın doğduğu Afganistan’ın Belh şehrine gitmeden önce Konya’da olmaktan mutlu olduğunu söyleyen Enerji Bakanı Taner Yıldız, basın ile sıcak diyalogu ile gönülleri fethetti. Tabi ki, bakanın Konya ziyareti iyi geçmiş son olarak ta basın toplantısı başarılı olunca oturumu idare eden İl Başkanı Ahmet Sorgun’unda moralinin iyi olduğu gözden kaçmadı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.