İLÇELER BÜYÜKŞEHİR YASASI İLE NE KAZANDI NE KAYBETTİ.

30 Mart seçimleri yürürlüğe giren “Büyükşehir Yasası” hayatımızda neleri değiştirecek, Seydişehirli olarak eskiye göre “Yerel Yönetimler Yasası’ndan ne gibi farklar göreceğiz. Hangi hizmetleri hangi belediye yerine getirecek mahalle olan belde ve köylerimiz hizmetlerden nasıl yaralanacak.  Oy verdiğimiz ilçe belediye başkanlığı, büyükşehir belediye başkanlığı muhtarlıklar, belediye meclis üyeliği bize hangi hizmetleri sunacak.

 Yasa ile en geniş ölçekte hizmet üretebilecek güçlü bir yapı hedefi  çıkarılan  yasa, Büyükşehir alanında sunulan hizmetlerin tek merkezden yürütülmesiyle hizmetlerde etkinlik, koordinasyon,çağdaş belediyecilik hızlı ve kaliteli hizmet bütünlüğünün sağlanmasıdır.

Yollar

Yeni Yasayla köyden mahalleye dönüşen yerleşim yerlerini ilçe merkezlerine bağlayan yolların yapım ve bakımı büyükşehir belediyelerine verilmiştir. Yerleşim merkezi ile ilgili yolların sorumluluğu ilçe belediyelerine aittir.

İtfaiye Hizmetleri

Büyükşehir olan illerde itfaiye hizmetleri ilin tamamında büyükşehir belediyeleri tarafından verilecektir. Bu yasa ile Seydişehir itfaiyesi  Büyükşehire   bağlanması gerçekleşti.

Park ve Bahçeler

İlçe belediyesinin sınırları içinde kalan park, bahçe bakım ve onarım hizmetleri bugüne kadar olduğu gibi yine ilçe belediyeleri tarafından verilecek. Ancak  Seydişehir altın gerdanlığı  Kuğulu  Park  gibi büyük parkların bakım ve onarımı büyükşehir belediyesi tarafından yürütülecek.

Mezarlıklar

Mezarlıklar tesis etmek ve işletmek büyükşehir belediyelerinin görevi olacak. Ancak defin işlemlerini ilçe belediyesi de yapabilecek.

İmar ve Ruhsat İşleri

5490 Sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’na göre oluşturulan Ulusal Adres Bilgi Sistemine kayıtlı veya Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından uydu fotoğraflarıyla tespit edilen, entegre tesis niteliğinde olmayan tarım ve hayvancılık amaçlı yapılardaki işletmeler ile bu yerlerde oturanların ihtiyaçlarını karşılayacak bakkal, manav, berber, fırın, kahve, lokanta, pansiyon, tanıtım ve teşhir büfeleri, yerleşim yeri halkı tarafından kurulan ve işletilen kooperatifler işletme ruhsatı almış sayılır. Bu işletmelerin bulunduğu binalar ile konutlardan, bu kanunun yayımlandığı tarihe kadar bitirilmiş olanlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı veya belediye ya da üniversiteler tarafından fen ve sanat kuralları ile ilgili mevzuat hükümlerine uygun yapıldığı tespit edilenler ruhsatlandırılmış sayılır. Ayrıca, bu yapılar elektrik, su ve bunun gibi kamu hizmetlerinden yararlandırılır.

Yol, Kanalizasyon ve Su Harcamalarına Katılım Payı

Yeni Yasada belediyelerce yol harcamalarına katılma payının alınıp alınmayacağı konusu belediye meclisinin yetkisine bırakılmaktadır.

Belediyeler Arası Anlaşmazlıklarda

Büyükşehir belediyesi ile ilçe belediyeleri veya ilçe belediyelerinin kendi aralarında hizmetlerin yürütülmesiyle ilgili ihtilaf çıkması durumunda, büyükşehir belediye meclisi yönlendirici ve düzenleyici kararlar almaya ve gerekli koordinasyonu sağlamaya yetkili kılınmıştır.

Yeni Yasayla Halkın Yerel Yönetimlerdeki Temsili

Yeni düzenlemeyle büyükşehirlerde İl Özel İdareleri kaldırılarak bu alanlar büyükşehir belediyesi kapsamına alınacağından, İl Genel Meclisi üyeleri yerine İlçe Belediye Meclisleri seçilecek ve bu üyeler arasından Büyükşehir Belediye Meclisi oluşacaktır.

Belediye Gelirlerinin Artması

Mevcut durumda büyükşehir belediye sınırları içinde toplanan Genel Bütçe Vergi Gelirleri %5’i büyükşehre verilecek..

Yeni Büyükşehir Yasası’na göre tüzel kişiliği kaldırılan köylerde 2464 Sayılı Belediye Gelirleri Kanunu’nca alınması gereken vergi, harç ve katılım payları 5 yıl süreyle alınmayacaktır.

Belediyelerin Tarım ve Hayvancılığın Geliştirilmesine Katkıları Söz Konusu mu?

Yeni yasayla büyükşehir ve ilçe belediyelerine tarım ve hayvancılığı desteklemek amacıyla her türlü faaliyet ve hizmette bulunabilme imkânı getirilmektedir. Mera, yaylak, kışlak gibi tarımsal amaçlı kullanımlar bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da aynen devam edecektir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.