Saffet Yurtsever

Saffet Yurtsever

USTA’NIN DÖNÜŞÜ

Bugün açılışını Usta’nın yapacağı Türkiye’nin TÜBİTAK destekli ilk bilim merkezini önceki gün basın mensubu arkadaşlarla birlikte gezdik.

Doğrusu olağanüstü ilgi çekici bir mekân.

Dünyada ilk uygulanan bir mimarî ve teknik olduğu söylendi.

Dünyada iki bin sekiz yüz bilim merkezi varmış.

Bilim Merkezi, iyi bir tanıtım yapılabilirse Konya’nın yeni vizyonlarından biri olmaya namzet.

Beni rahatsız eden ismi oldu.

Bilim Merkezi”nden ziyade “Bilim Merkezi Müzesi” ya da “Bilim Merkezi Parkı” mı dense daha iyi olurdu bilemiyorum.

Acaba henüz bütün Tema’lar hazır olmadığı için mi böyle düşünüyorum?

Bilim Merkezi’nde yedi Tema varmış. Biz sadece Dünya Teması’nı gezdik. Bir de bahçedeki gerçeğine uygun yirmi beş kere küçültülmüş Minia Selçuklu eserleri muhteşem olmuş. Bu eserleri kuşbakışı izleme imkânını bulduk.

Uluslar arası Bilim Merkezleriyle işbirliği yapılacak olması; uluslar arası bilimsel çalışmaların ve toplantıların mekânı olması yolundaki atılacak adımlar Konya için ümit verici. Bu da Konya markalarından birisi olacağını gösteriyor.

Amerika’da eğitim görmüş tecrübeli İşletme müdürü Ali Bey’in rehberliğinde ve Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Bey’in eşliğinde bu büyüleyici mekânın çok azını gezebildik sınırlı zaman aralığında. Çalışmalar da bir yandan devam ediyordu açılış için.

Semerkant’taki Uluğbey Rasathanesi/gözlemevi’nin kurulacağı ve bilim insanı yetiştirileceği bilgisi çok önemli geldi bana. İşte o zaman Bilim Merkezi ismini hak edebilir.

Ankara yolu üzerinde olması, Konya Sanayisi ile de bağ kurulacak olması ve ortak birtakım üretimler, sergiler gerçekleştirilecek olması da ayrı bir önem arz ediyor.

Yeni buluşların, icatların, mucitlerin, bilim insanlarının mekânı olacak olan bu dev  eserin Konya’mıza ve dolayısıyla da ülkemize kazandırılmasına önayak olanlara, destekleyenlere; başta Usta olmak üzere Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a,  Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’e, TÜBİTAK’a, Konya Milletvekilleri ve bürokratlarına teşekkür ediyoruz.

Hayırlı olsun Usta.

Bir hayırlı olsun da yeni Konya il Müftü’müze.

Gençlik yıllarından beri tanıdığım, dürüstlüğüyle, mesleğine olan liyakatiyle, İslâm’ı anlama/anlatma/anlamlandırma/yaşama idrakiyle, çalışmaları ve eserleriyle, takdir ve takip ettiğim sevgili kardeşim Prof. Dr. Ali Akpınar’a bu çileli yeni görevinde yürekten başarılar diliyorum. 

Allah(cc)’a emanet olunuz.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.