İki Gün Oruç Tutaydık İyiydi

Muharrem ayının 10. günü yani önümüzdeki Salı… O günlerde vatandaşlar komşularına, dost ve akrabalarına aşure dağıtıyorlar, birbirlerini bu gün vesilesiyle hatırlayıp, hal hatır soruyorlar.

Buraya kadar tamam.

Peki devamında ne söylemek lazım?

Muharrem’in 10. gününün fazileti hakkında ne biliyoruz mesela…

Sıhhati yerinde olanlar o gün ve devamında +1 gün daha oruç tutarlarsa -öncesinde de tutulabilir burada ki mesele tek gün oruç tutmamaktır- ne mutlu. 2 gün oruç tutmanın çok büyük sevap olduğu kaynaklar da yazıyor. Hem zaten Peygamber Efendimiz (s.a.v) yapıyor bunu. O günün orucunun çokça bereketli olduğu aşikar.

Günlerin de kısa olduğunu varsayarsak sevap pointlerinin yukarı doğru tırmanması iyi olabilir. Yarın bir gün ölürüz belli olmaz, “2 günlük oruç tutaydık iyiydi” pişmanlığını yaşamamak adına bir dost tavsiyesi benimki. Yine tutmazsınız bilemem, o konuyla da artık keyfinizin kâhyası ilgilensin.

Sıla-i rahim yapmak, yani eşe dosta ziyarete gitmek, sadaka vermek de o gün için yapılabilecek bol sevaplı işlerden. Yani bir akrabayı ziyaret ediyorsunuz, belki de öte yanda bir beladan kurtuluyorsunuz. İçinizi de iyi tutuyorsunuz tabi, ibadeti ticarete dökmüyorsunuz.

“Aşure günü 10 tane Müslümana selam veren, bütün Müslümanlara selam vermiş gibi sevaba kavuşur” meselesi var ki bunu da teknoloji sayesinde hallediveriyoruz. Hani şu whatsapp gruplarında paylaşılan mesajlar var ya, 10 kişiye gönder, 5 kişiye okut, 3 kişiye söylet… Cıks. Bu öyle değil. Aman deyim… Bu mübarek günleri ihya etme konusunda bir şeyler yapacağız derken suyunu da çıkarmayalım.

Mesela o gece cemaatle namaz kılmak, daha iyi bir tercih olabilir. Ek olarak kaza namazı yahut bir tesbih namazı… Neden olmasın? Bazı günler, bazı vakitler vardır ve bu vakitler diğerlerine kıyasla daha mühimdir. O vakitleri boş geçirmemek lazım. Ahiret âlemi başlamadan çalışmaları hızlandırmak da fayda yok mu sizce de?

Büyük âlimlerin kitaplarında, çeşitli kaynaklarda o gün okunacak dualar, yapılması gereken başka ibadetler var. Onların da muhtemeldir ki huşu içinde okunmaları gerekir. Ortada dalga geçilecek veya tiye alınacak bir şey yok. Müslüman olduğunuz üzere sizler de üzerinize düşen vazifeleri yapacaksınızdır.

Çok hurafe dolanıyor, kaynaksız, kökeni olmayan şeyler, böyle zamanlarda artıyor. Onlara karşı da dikkatli olmak lazım. Velhasıl hiçbir şey yapmamaktansa az da olsa hayırlı birkaç iş yapmak önemlidir. Allah akıbetimizi hayreylesin.

Bu günde Aşure tarifi vermek kolay, mesele neyi neden yaptığına hâkim olmakta. Hoşuna gitmeyen okuyuculara tavsiye, yazıyı okurken üzerine tercihen nar serpebilirsiniz.

Afiyet olsun. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.