İğneyi önce kendimize batıralım!

Şehrimiz Konya konusunda olumsuz bir şey söylense, yazılsa hemen tepkimizi gösteriyoruz. Üzülüyoruz, kızıyoruz, tavır koyuyoruz; ama bence iğne çuvaldız örneğinde olduğu gibi iğneyi önce kendimize batırmalıyız. Konya imajını zedeleyen birçok şeyi kendimiz üretiyoruz.

Bunun en son örneği 11 kasım 2005 tarihli Hürriyet Gazetesi’nin 4. sayfasında vardı. Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Orhan Çeker "Köpek giren eve melek girmez" demiş. Buna karşılık M. Nuri Yılmaz ve Diyanet İşleri Başkanlığı "Çürük rivayet" ve Yanlış hüküm" diyorlar. Konya Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Ümit Börü de haklı olarak tepki göstermiş bu Prof’a.

Önce şunu belirteyim, bu hocanın talihsiz öğrencilerine üzülüyo­rum. Kafaları ne kadar boş şeylerle dolduruluyor görüyorsunuz.

Apartman dairelerinde köpek beslenmesine ben de karşıyım. Beton­la çevrili dar bir ortamda yaşamaya mahkûm edilen bu hayvanlara gerçekten acırım. Bunun ötesinde bizim toplumumuz geçmişten bu yana köpeğe hep sevgiyle yaklaşan, kırsal kesimde onu ailenin bir parçasıymış gibi gören bir toplumdur. Hatta köpek yüzünden çıkmış nice kavganın tanığıyım.

Köpek öyküleri edebiyatımızda önemli bir yer tutar. Deyimlerimi­ze, ata sözlerimize girmiştir köpek. Kurt kocayınca köpeğin maskarası olur, it iti ısırmaz, ite dalanacağına çalıya dolan, akılsız köpeği yol gocatır, aldık gızınızı it yalasın yüzünüzü, ıssıracak köpek dişini göstermez, it ite it de guyruğuna buyurur, itin ağzını kemik tutsun, köpeğin hatırı yoksa sahibinin de mi yok, yoz köpeği gibi yüzlerce deyim ve atasözü. Köpek giren eve melek girmez buyuran bu muhterem hoca köpekli isimlerin doğaya nasıl yansıdığını da dııymamıştır. Birkaçını ben hatırlatayım. Köpek cevizi, köpek gülü, köpek mantarı , köpek menekşesi, köpek üzümü gibi.

Bildiğim kadarıyla insanın canını Azrail adı verilen melek alı­yor. Bakın hocanın söylediği bir cümledeki mantıksızlığa.

"Öyle ki köpek beslenen evde biri ölürse onun canını almak için Azrail bile o eve girmez. İyi de içine giremediği evdeki kişinin canını kim alıyor. Azrail "ben giremiyorum, sen şunun canını alıver" diye bir başka meleğe vekalet mi veriyor.

Konyamız’ın imajı diye bir derdimiz varsa bundan hepimiz sorum­luyuz. Konyalı olarak bu konuda her zaman dikkatli olmalıyız. Cahil bir insan­dan duyacağımız şeyler olmamalı bir hocanın söyledikleri.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.