Dr. Faik Özdengül

Dr. Faik Özdengül

İç savaş

İnsanın en az iki hayatı birden yaşadığını anlaması uzun zaman alıyor, 
içindeki ve dışındaki hayatlar.
Kendini gerçekte nasıl hissettiği ve dışarıda üstlendiği roller. 
Bu ikisi arasındaki yakınlık ve uzaklık oranında gergin yada dingindir insan.
İç dünyasında korkak fakat üstlendiği rol itibariyle güçlüyü oynayan birisini düşünelim, neler yasayabileceğini hayal edelim, dışarıdan aslında nasıl görüneceği ve onun nasıl göründüğünü zannettiği. Bunların ne tür diyaloglara yol açabileceği, bu adamın içinde yaşadıkları,.
Başka bir örnek daha, aslında iç dünyasında bastırılmış,  ezilmiş bir yapı çok çalışıp çabalayıp önemli görevler üstlenmiş olsun. Bu adam eninde sonunda içindekinin yönlendirmesine boyun eğecektir. 
Erken yaşlarda kim ve nasıl biri olduğumuza karar veririz.
Bu mizacımız, doğuştan getirdiklerimiz, erken yaşta baktığımız aynalar ki en önemlileri ebeveynlerimizdir. Bize ne olduğumuzu kim olduğumuzu ve aslında nasıl bir şeye benzediğimizi gösterirler ve buna ikna oluruz.
Dışarısı yani bedenlerimizin dışındaki hayat ilginçtir. İyi oyuncular, kötü oynayanlar, oynayamayanlar, kendisine istediği gibi bir rol bulamayanlar, falan rolü kapmak için bir ömür boyu uğraşanlar...
Bana öyle geliyor ki oynamak ve rol yapmak seyirciden en çok alkışı almaya bağlı olduğu sürece yeni ve doyum veren bir hayatımız olmayacak, 
İyi ve doyumlu bir hayat günün birinde o sahnede herkesin önünde oynamaktan ve rol yapmaktan vazgeçme cesaretine ulaştığınızda başlayacak. 
Bir gün, oyunun hiç beklenmedik bir anında hatta herkesin Keyfi de çok yerindeyken merhaba diyeceksiniz tüm seyircilere ve o şaşkınlık sırasında su andan itibaren oyundan çıkıyorum deyip nazikçe yürüyüp gideceksiniz.
Pek çoğu hoşlanmayacaktır çünkü keyifleri bozulsun kimse istemez. Hak veren de çıkar illa ki,  bütün bunlarla hiç ilgilenmeyen de.
Kostümü çıkarır hoşçakal der ve oyundan çıkarsınız hepsi bu. İşte ancak o zaman içerdeki ve dışarıdaki yakınlaşmaya başlar. 
Zaten başından beri bu bütünlüğü yakalamış insanlar da var elbette, onlar daha şanslı olanlar,
En azından yaşadığınız bedensel gerginliklere bakarak bile nasıl bir rol ve nasıl bir iç dünyaya sahipsiniz görebilirsiniz, üstünde düşünmeye ve çalışmaya değer. 
Allah hepimizi içi dışı bir etsin,  kolaylaştırsın zorlaştırmasın, Agah olanlardan olalim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.