Her mevsim ayrı bir güzel Karakışla Yaylası

Yaylaya esas sahiplerinin bile ziyarete edemediği bir zamanda bizim gibi arkadaşların en çok ziyaret ettiği bir yayla Karakışla.

her-mevsim--ayri---bir--guzel-karakisla-yaylasi-(1).jpg

Konya sınırları içinde olup ta Antalyalıların kullandığı yayla.

Niye böyle derseniz Akdeniz-Antalya bölgesi insanı yaylalara karşı İç Anadolu insandan daha çok ilgili ve alakalı olmasından kaynaklanıyor.

her-mevsim--ayri---bir--guzel-karakisla-yaylasi-(3).jpg

Çok gezen bilir misali Toros dağlarına çıktığım zaman bunu rahatlıkla gördüğümü ifade etmek isterim.

İç Anadolu insanı olarak  bizim yaylaya bakış açımız ve onların bakış açısı çok farklı .

her-mevsim--ayri---bir--guzel-karakisla-yaylasi-(2).jpg

Eskiden belki yaylalar hayvan otlatmak, odun temin etmek için çıkılan yazlık havadar temiz havası suyu ve teknolojiden uzak zahmetli bir yaşamın olduğu bölgeler idi. Şimdilerde tamam de olmasa büyük bir değişim yaşanarak yaylalar tatil mekanları, hafta sonları dinlenme hava alma mekanları oldu. 

her-mevsim--ayri---bir--guzel-karakisla-yaylasi-(4)-001.jpg

Eskiden eşekler, katılar ile saatlerce yürüyüşten sonra, zor gidilen yerler şimdilerde En lüks araçlar ile kısa sürede varılan yerler oldu.

Eskiden ön tarafta ocaklığı (şöminesi) ve toprak mesafesinde bir göz odadan yanında avlusu olan, her bahar çatısının yenilendiği konargöçerlerin evleri idi.

Şimdilerde betonarme ve villa gibi çok odalı yerden yüksek modern evlerde, elektrik su güneş enerjisi uydu cihazı olan evler çoğunlukta... 

her-mevsim--ayri---bir--guzel-karakisla-yaylasi-(5).jpg

Karakışla yaylası da yukarıda saydığım bu iki özelliği içinde barından yapılanmaya sahip bir doğa harikası sadece elektriği yok oda yakında getirileceğini tahmin ediyorum.

Biz fotoğrafçı ve doğa tutkunları için en güzel hali ilkbaharda çiğdemler açtığı zaman o zamanki sanki ekilmiş gibi her taraf sapsarı çiğdem ile görenleri büyülen Karakışla yaylası Seydişehir merkezine 27 kilometre uzaklıkta.

her-mevsim--ayri---bir--guzel-karakisla-yaylasi-(6).jpg

Yaylanın içinden geçen karayolu olmasına rağmen Kış aylarında Doğa tutkunları, araçlarını Konya'yı Antalya'ya bağlayan kara yolunun kenarında bırakarak kar kalınlığı 2 metreyi bulan yaylaya ulaşmak için yaklaşık 3 saatlik zorlu tırmanış sonrası varabiliyor.

Kış Aylarında bu yıl olduğu gibi fazla kar yağan dönemlerde karda kaybolan evler ve çeşmeleri bulamadığımız oluyor. 

her-mevsim--ayri---bir--guzel-karakisla-yaylasi.jpg

Kış aylarındaki karı, ilkbaharda ve sonbaharda çiğdemleri, çiçekleri bir cazibe merkezi olan Karakışla yaylasının her geçen yıl ziyaret ededen ve etmek isteyenlerin sayısı artıyor.

 Doğa Tutkunları ve fotoğrafçılar Hafta sonları bölgeye gerçekleştirdikleri gezilerle hem spor yapıyor hem de zinde bir yaşamı sürdürmek için bölgeyi çok seviyor.

Özelikle kış ve ilkbahar aylarında Zorlu hava şartlarına rağmen zorlu bir yürüyüş ve tırmanış gerçekleştirdikten Dağ, doğa ve fotoğraf tutkunlarına ilerleyen zamanlarda daha fazla insanın ilgi duyacağı bir güzelliğe sahip Karakışla yaylası.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.