Arif Köse /ey kavmim

Arif Köse /ey kavmim

Hayvanseverler, insan da sever mi?

            Yanlış anlaşılmasın sadece “Hayvansever” derneklerini kastetmiyorum ya da sadece bu konuda kanun çıkaranlar değil konu. Topyekün “hayvanseverlik” iddiasıyla köpekleri çeteler halinde sokaklarımızda dolaştıranlara sesleniyorum.

            Arkadaş, alenen 7şerli 8erli halde dolaşan bu sokak köpekleri bize saldırıyorlar. Kaç örneğine bizzat şahidim, kaç tanesini de birinci ağızdan duydum. Evimin olduğu bölge Hacı Hasanbaşı Kur’an Kursu bölgesi. İsteyen hayvansever buyursun gelsin akşamları, şikayetçi olduğumuz köpek çeteleriyle sevgi bağlamında görüşsün, anlaşsın ama BİZ MUZDARİBİZ.

            Bir yıl kadar önce bizzat 9 yaşındaki oğlumu kovalamışlar. Oğlum hala o bölgeden geçerken adeta yalvarıyor “baba ne olur buradan geçmeyelim, yolu uzatalım ama diğer taraftan gidelim” diye. Hele o bölgeden geçerken tuttuğu elimi öyle bir sıkışı var ki, içim sızlıyor her seferinde. Çünkü hemen 10 metre ötede gördüğümüz köpeklerin bize doğru koşmaya başlayıp saldırması an meselesi.

            Hangi hayvansever düzeltebilir benim oğlumun ve aynı durumdaki diğer çocukların psikolojisini? Hangi hayvansever sevdirebilir artık bu çocuklara köpekleri? Gerçekten hayvanseverlik mi bu? Bu çocukların yaşadıkları korku ve bozulan psikolojileri kimin gerçekten umrunda?

            Sahi, hayvan sevenler, insan da sever mi?

            Seneler evvel bana da akşam vakti 2 sokak köpeği saldırdığında artık son nefesimi verme zamanının geldiğini düşünmüştüm. Bölgemizdeki köpeklerin parçaladıkları kedi de cabası. Ben kendim yaşadığım için bunları yazıyorum yoksa daha fazlasını sürekli duyuyoruz.

 

            İşin bir enteresan tarafı da sevenlerin sevgisinin köpekten öteye geçememesi.

            Siz hiç Allah’ın kanat vererek uçsun diye yarattığı kuşların kafes hapishanesine kapatılmaması için harekete geçen hayvansever duydunuz mu?

            Siz hiç tarım kimyasallarının arı neslini yoketmesinden dolayı mücadele veren hayvansever gördünüz mü?

            Siz hiç zararlı kimyasalların toprakta yaşayan solucan, karınca vb. diğer hayvanları öldürdüğüne, faaliyetlerini durdurduğuna değinen, bunun mücadelesini veren hayvansevere şahit oldunuz mu? Arı, kuş, karınca, solucan ve diğerleri hayvan değil mi?

            Nedir bu köpek sevgisi ?

            Bu köpekseverlerimize teklifte bulunalım. Alsınlar sokaklarda bize zarar veren kovalayan, ısıran köpekleri, evlerinde bahçelerinde baksınlar.

            Madem eski usül köpek barınakları “hayvan sevgisi” adı altında yok edildi, madem köpekler, bizimle birlikte ama bizden daha özgür (çünkü biz onlara saldırmıyoruz) yaşama hakkına sahipler ve biz bu sıkıntıyı bu köpekseverler adına çekiyoruz, alsınlar evlerinde, bahçelerinde sevsinler kardeşim.

            Olmadı, belediye onlara çok geniş, ormanlık bir arazi versin, çevirsinler o araziyi güzelce, köpekseverlerimiz gitsinler onları mütemadiyen beslesinler, orada sevsinler. Ama biz artık köpeklerin bizi kovalamasını, ısırmasını istemiyoruz, hele hele çocuklarımız hayvanseverlerin ! köpek sevgisi uğruna köpeklerden korkmasın soğumasın.

 

            Bazen şehrin muhtelif yerlerinde görürüz, delikanlının biri elinde ipini tuttuğu cins köpeği gezdirmektedir. Burada çoğu için esas amaç köpeğini gezdirmek değildir, başka bir beklentidir. Hayvanseverlerin de pardon köpekseverlerin de köpeklere olan bu sözde sevgisinin altında başka bir beklenti mi var acaba?

 

            Akıl var, mantık var. Allah yeryüzünü insan için yaratmıştır. İnsana faydalı olan herşey faydalı, insana zararlı olan herşey de zararlıdır. Sokak köpekleri zararlıdır. Bunu yaşayarak bilen çok sayıda insanımız var.

            Avrupa Uyum Yasaları da, hayvanseverlerin köpekler üzerinden yaptığı hesaplar da umrumda değil. Ben çocuğumun yaşadığı korkuyu bilirim arkadaş. Sonra da şikayetçiler “Köpek öldürülmeleri arttı”. Kimse keyfinden öldürmez köpekleri, öldürmesin de. Onlar da can taşıyan varlıklar. Ama siz köpekleri salar ve “saldırıyorlar” şikayeti karşısında “kısırlaştırıyoruz” cevabını verirseniz, insanların böyle üzücü yollara başvurduğunu da yine üzülerek görüyoruz. Ne köpekler bize saldırsın ne insanlar köpeklere zarar versin.

Yetkilisi, ilgilisi kimse konuya el atsın, yeter.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.