Hastanelerin durumu ne olacak?

Ereğli devlet hastanelerinin durumunu yazmak bu güne nasip oldu. Doktorların ve personelin yetersizliği vatandaşı çileden çıkardı.

Daha önce de gazetemizde personel yetersizliğini yazmış, birçok branşta doktor olmadığından hastaların çektiği sıkıntıyı dile getirmiştik.

Maalesef üzülerek bunla ilgili somut bir adımın atılmadığını görüyoruz. Şikâyetler ayyuka çıktı.

Sayın Başhekim eksik doktorları sürekli istediklerini, ama atamaların olmadığını ifade etti. Konya’dan eksik branş doktorları hafta bir iki gün geliyor, dedi.

Taşıma su ile değirmen döner mi?

Bu memlekete sahip çıkacak kimse yok mu?

Ereğli’ye doktor getirilmesi için siyasilerin mücadelesi ne aşamada, hangi girişimleri yapmışlar?

Ereğli’de ortopedi doktoru yok, radyoloji uzmanı yok.

Nöroloji, fizik tedavi, mikro biyoloji ve patoloji uzmanları yetmiyor. Pratisyen hekim ve hemşire açığı gittikçe büyüyor.

Bunları kaç defa dile getirdik. Gazetecilere dil uzatmasını bilen siyasetçiler bunlara çözüm üretsinler.

Hastanelere doktor gelirse, belki gazeteciler bunlardan rant sağlar diye mi getirilmiyor?

Korkmasınlar, Ereğli’ye gelecek doktorlardan gazetecilerin rantı olmaz, işkembelerini dolduracak reklamı da doktorlardan alamazlar. Siyasetçilerden hiç alamazlar.

Ereğli devlet hastaneleri 250 bin insana hizmet vermeye çalışıyor. Kelle koparma mücadelesi verildiği kadar da bu kurumlara personel desteği için mücadele verilsin istiyor vatandaş.

Hastane koridorlarında dertlerini anlatacak kimseleri bulamayan hasta ve hasta yakınları hastane yönetimine sitem ediyor, iş yapamadığını söylüyor. Ama nereden bilsinler elde olanla ancak bu kadar yapılabildiğini, ne kadar un o kadar helva…

Bu işlerle kim ilgilenecekse kimin görev alanında ise mücadelesini versin, kolu bacağı, eli kırılan insanlar kaç gün doktor bekleyecek, bir ultrason için kaç gün sıra beklemesi gerekecek bilmeli değil mi?

İki hastanenin birleşmesi ile acil servisin Aşağı Hastane’ye alınması yararlı mı oldu, zararlı mı? Bunu tartışan konuşan kimler var bu memlekette…

Bir sürü söylenti dolanıyor piyasada, acilin Aşağı Hastane’ye alınmasıyla ilgili, neden tek tarafa alındı, bir araştırılsın hele…

Son söz olarak Ereğli’nin onca sorununu dillendirmekle işkembelerini dolduran basın olarak ifade edilmemiz bir siyasetçinin ağzına hiç yakışmadı. Biz Ereğli sorunlarını yazınca birileri bundan neden rahatsız oluyor, anlamış değilim. Tamam başka işleri olabilir. Ereğli sorunlarına ayıracak vakitleri yoktur, ama bunu yazan basına ve mensuplarına ‘rant sağlayarak işkembelerini doldurmaya çalışıyorlar’ demek çok ağır bir ifade, bunu sahibine iade ediyorum.

İki kör önlerine konan kirazı yiyormuş, biraz yedikten sonra biri diğerine “İkişer ikişer atma ağzına kirazı” demiş. Diğeri “Nerden biliyorsun sen kör değil misin yoksa?” demiş. “Hayır! Kör olmaya körüm de kendimden pay biçiyorum” demiş…

Demek ki kendinden pay biçiyor…

Hayırlısı olsun…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.