M. Faik Özdengül

M. Faik Özdengül

Hamdi Acar

Bir buçuk trilyonluk borçla devraldım Derbent Belediyesi’ni. Ve vaat ettiklerimin yüzde 50’sini gerçekleştirdim bugüne kadar. Başkanlık koltuğuna oturduktan sonra belediyeciliği öğrenmeye başlamadım. Zaten 15 yıllık belediyeciyim.

Bir dostumun evinde çiğ köfte yapılırken bir yandan da Galatasaray-Gençlerbirliği maçı seyrediliyordu. Bütün bunlara rağmen Hamdi Acar’ın sesi hepsini bastırıyordu. O zaman kendisinden izin alıp “Ben de söylediklerinizi gazetedeki köşeme taşıyabilir miyim?” diye sordum. İzin verdi. Bunun üzerine kayıt cihazını çalıştırdım. 

Hamdi Acar, Derbent Belediye Başkanı. 1960 Derbent doğumlu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden mezun olmuş. 1990 yılından 2004 yılına kadar Büyükşehir Belediyesinde idarecilik yapmış. Son yerel seçimlerde Derbent Belediye Başkanlığı koltuğuna oturmuş.

“Niye Derbent?” diye sordum.

Siyasette iddialı konuşmak aslında mahzurlu ama eğer Derbent iyi idare edilse ve hizmet yapılsaydı girmezdim seçimlere diyor. Aşevini açtım. Günde iki yüz kişiye üç çeşit yemek çıkıyor. Mezbahayı açtım. Kontrolü kesim için. Parke bordür döşedik meydandan itibaren. Petrol istasyonumuz yapılıyor. Modern bir otel açtık. Mesire yerleri ve piknik alanları düzenledik. Yaylalarımıza elektrik çıkardık.

Kendinizi başarılı buluyor musunuz?

Kesinlikle. Bunu sadece ben söylemiyorum. Halkımız da bunu teyit ediyor. İmkanlarımızı göz önüne alırsanız, yaptığımız hizmetlerle Türkiye’de de önde gelen belediyeler arasında yer aldığımızı görürsünüz.

Bundan sonrası için ne düşünüyorsunuz?

Belediyeciliğe devam etmeyi düşünüyorum. Aslında Derbent’te bir dönem görev yapmaktı niyetim. Bundan sonra daha büyük imkanları olan bir yerde hizmet etmeyi isterim. Başkanlık olmasa dahi yine Belediye hizmetlerinin yürütüldüğü bir yerde olmak amacım.

Konya siyasetini nasıl buluyorsunuz?

Konya siyasetini çok başarılı bulmuyorum. Bunu tek bir parti adına söylemiyorum. Kardan zarar ettiğimiz kanaatindeyim. Bir orkestra gibi düşünülürse enstrümanlar ahenkli çalmıyor. Bir Kayseri ya da bir Karadenizlilere bakılınca yaya kaldığımız kanaatindeyim.

Hükümeti nasıl değerlendiriyorsunuz?

Hükümet genel anlamda başarılı. Allah nazardan saklasın. Özellikle Sayın Başbakanımız son derece başarılı. Bunu Başbakanımızın yüzünden bile rahatlıkla görebilirsiniz. İstanbul Belediye Başkanlığı dönemindeki performansının ne kadar üzerinde gayret gösterdiği göz önünde.

Erken seçim olur mu?

Erken seçim olmaz. Zamanında yapılır seçimler ve bu meclis Cumhurbaşkanını seçer.

Kim olur Cumhurbaşkanı?

Ben Tayyip Bey’in olmasını istemiyorum; ancak O olacak gibi görünüyor.

Konya  adına konuşmak gerekirse. Konya’nın  siyasetçisi politikacısı işadamı hep birlikte Konya siyasetini geliştirmek durumunda. Aksi halde Konya’ya yazık olur. Konya kaynakları itibari ile büyük bir potansiyele sahip.

Bir anlamda Derbent’ten Konya’ya doğru geliyorum diyorsunuz?

Ben Derbent’ten gelirim de. Konya da Derbent’e doğru gidiyor. Derbent Konya’nın cazibe merkezi olacak eninde sonunda. İsterim ki bunu göreyim. Bizim zamanımızda olsun. Bursa’nın Uludağ’ı neyse Konya için de Derbent’teki Aladağ odur. Oksijeniyle, yeşilliğiyle, yaylalarıyla Konya’ya nefes aldıracak bir bölge olması kaçınılmaz.

Bir rüyanız var mı?

Dediğim gibi Derbent’in Konya’nın cazibe merkezi olduğunu, gözbebeği olduğunu, Başarakavak yolunun karayolları ağına girdiğini bizim zamanımızda görmek isterim.

Maçın bittiğinin farkına varmamışız. Galatasaray, Gençlerbirliği’ni 3-0 mağlup etmiş. Çiğ köfteler de hazır.

Hamdi Acar’ın olduğu yerde gündem daima Derbent. Ancak bundan sonrasında sofra kurulduğu için kayıt cihazımı kapattım.

www.pozitifdegisim.com

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum