Halepli marangozun vizyonu

Eğitimciler Birliği Sendikası Konya Üniversite ve Yurtkur Şubesi ile Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi Mehmet Akif İnan’ın Kudüs misyonuna sahip çıkıyor.

Bir erdemliler hareketi olarak kurulan Eğitim-Bir-Sen’in Kurucu Genel Başkanı Kudüs Şairi Mehmet Akif İnan’ın ektiği bir tohum daha bugün filiz veriyor. 2000 Ocağında aramızdan ayrılan ancak çizdiği ufuk ile istikametimizi bugun bile belirleyen Kudus Şairinin sevdasını, hayallerini gerçekleştirecek, vefamızı gösterecek bir çalışmayı sizlerle paylaşmak istiyoruz.  Bu proje Eğitim-Bir-Sen Konya 2 Nolu Şube Üniversite ve Yurtkur Şubesi ile Yazarlar Birliği Konya Şubesinin ortak bir projesidir.  Proje KUDÜS konulu çocuk edebiyatı eseri ortaya çıkarmayı amaçlıyor. Yarışma formatında projelendirilen çalışma, amatör ve profesyonel yazarlara açık olup yarışmanın sonunda çocuklarımıza verebileceğimiz Kudüsü anlatan, Kudüsü yaşatan kitaplarımız olacak inşallah.

Kudus Şairi Mehmet Akif  İnan, emsalsiz şiirinde…

Mescid-i Aksa’yı gördüm düşümde
Bir çocuk gibiydi ve ağlıyordu

Diyordu. Mescidi Aksa için yüreği yaralı bir kadro bu  proje için bir araya geldi.

Batıya bakmaktan şaşı olmuş bir milletin çocuklarına ilk kıblesini hatırlatmayı amaçlayan Bu Proje, Eğitim Bir Sen Şubesi adına Şube Eğitim ve Sosyal İşler Başkanı Prof. Dr. Güngör KARAUĞUZ ile Yazarlar Birliği Konya Şubesi adına Şube Sekreteri Osman BOZDEMİR tarafından yürütülecektir.  Eserlerin ön eleme sürecinin yönetimi ve seçici kurul üyeleri ile koordinasyonu ise Doç. Dr. Abdullah HARMANCI ile Yazar Vural KAYA tarafından sağlanacaktır.    

Gözlerim yollarda bekler dururum

Nerde Kardeşlerim diyordu bir ses

İlk kiblesi benim ulu Nebinin

Unuttu mu bunu acaba herkes

Mescid-i Aksa’yı gördüm düşümde
Götür müslümana selam diyordu
Dayanamıyorum bu ayrılığa
Kucaklasın beni İslâm diyordu

Halepli bir marangozun minberi niçin yaptığını anlattığında 7 yaşlarında olan Selahaddin EYYUBİ’nin misyonuna sahip çıkacak bir neslin inşasına katkıda bulunmak, Bu Projenin nihai amacıdır. Bu Proje ile Halepli marangozun vizyonu hayat bulacaktır. Kudüs koşusunda çocukların her daim önde oldukları, Mescidi Aksa’yı tekrar İslamla  kucaklamasınıBağlantı sağlayacak Selahaddin EYYUBİleri  yetişmesine bir nebze katkımız olursa işte bu ahiret azığımız olacaktır. Sendikamızın ve Yazarlar Birliği’nin rolü bu projede Halepli marangozun hayalleridir.

Bu projenin ilk fikri temellerinin atılmasında İsmail Kılıçarslan ve şehrimizin derin sivil toplum kuruluşlarından Konya İktisadi Tolumsal Araştırmalar Derneği KİTAD’ın fikri katkılarını da ayrıca yad etmem gerekir.

Bazı önemli hatırlatmalar;

Amatör ve profesyonel yazarlarımız www.konya2.egitimbirsen.org.tr ve banakudüsüanlat sosyal medya sayfalarından takip edebilirler. Son eser gönderim tarihi 15 Kasım 2016 tarihidir. Yarışmada birinci esere 5.000TL, ikinci esere 3.000TL, üçüncü esere 2.000TL ve mansiyona 1.0000TL ödül verilecektir. Ve seçici kurulca uygun görülen eserler basılarak eğitim kurumlarına dağıtımı sağlanacaktır.

Hayırlı olsun…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.