Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

HAKEMLER KONYASPOR’A AYIP EDİYOR(!)

 

Torku Konyaspor, Erciyes deplasmanında çok da yaralayıcı bir yenilgi almadı. Mesut Bakkal’ın maç sonu açıklamaları tatmin ediciydi. Ne penaltı diye veryansın etti ne de kötü oynadıklarını söyledi. Takım daha doğrusu bazı oyuncular (Hasan Kabze ve Thorvaldson gibi) üzerine düşeni tam olarak yapsa en az bir puan gelirdi.

Şimdi Gaziantepspor maçı çok daha kritik bir hal aldı. Ama şükür ki, Konyaspor için kritik. Kırmızı Siyahlılar geçtiğimiz hafta kazanmasaydı yeni bir Elazığ faciası yaşanacağına dair korkular artacaktı.

Can havliyle gelen takımlar her zaman tehlikeli oluyor. ÜNTV’deki programımızda Konya futbolunun müneccimlerinden Hasan Hüseyin Köse’nin son sözü “aman Traore’ye dikkat!” oldu. O dediyse bir bildiği vardır. Adam çok tehlikeli. Kayseri’ye attığı golde defans saçmalasa da hem hızlı hem teknik bir oyuncu. Mesut Hoca tedbir alacaktır tabi.

Asıl değinmek istediğim iki konu daha doğrusu iki açıklama var. Konyaspor Başkanı Ahmet Şan ve Mesut Bakkal’ın ayrı tellerden çalan demeçlerini okuyunca şaşırdım.

Bakkal, “hakem hataları hep var ve olmaya da devam edecek. Biz sahadaki mücadelemizle, gerekirse daha da fazla mücadele ederek tüm faktörleri geride bırakarak kazanacağız. Bu hırs ve inanç bizde fazlasıyla mevcut” diyerek tam da bir teknik direktörün yapması gereken açıklamayı yapıyor. Kutluyorum kendisini.

Ama diğer taraftan Başkan Ahmet Şan, “Bazı maçların sonucunun hakem hatalarıyla değiştirildiğini futbol kamuoyu bariz şekilde görmektedir. Yaptığımız fair-play çağrımız karşılık bulmamış, ligden çekilme tehdidinde bulunan takımlara prim verilmiştir. Başka takımlara kolayca çalınan penaltı düdükleri, takımımız lehine bu sezon ne hikmetse sadece 1 kez çalınmıştır”.

Fazla ayrıntıya girmeyeceğim. Buradan Türkiye Futbol Federasyonu ve Merkez Hakem Kurulu’na sesleniyorum. Konyaspor Başkanı Sayın Ahmet Şan, kendilerine penaltı verilmesini istiyor. Teknik Direktörü kasıt yok dese de O istiyor. Görevlendirdiğiniz hakemlere söyleyin pozisyon olmasa da Hasan Kabze ya da Djalma rakip ceza sahasına girince düşmeseler bile çalsınlar işte bir düdük. Kale arkasındaki hakem de görmesin. Ne kadar ayıp! Koskoca Konyaspor’a sadece bir penaltı mı çalınır?

İroni yapıyorum aman yanlış anlaşılmasın. 2-0 öndeyken Gençlerbirliği maçında çalınmayan bir penaltı için bu kadar hedef saptırılmaz. Aleyhimize çalınmayan penaltıları da unutmayalım. Sayın Şan’a kim, “sen de bağır çağır, yoksa düşürürler gidersin” aklını veriyorsa yanlış yapıyor.

Tamam, Türk hakemlerinin kalitesi düşük ama bunlar ters de tepebilir bunlar.

Önceki ve Sonraki Yazılar