Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

HAKEMİN GAZABI

Yeni teknik direktörüyle ilk kez Karşıyaka karşısına çıkan Konyaspor’un tribünleri yine boştu. Teknik direktör değişikliği ya da Uğur Tütüneker’in gelişi, üst üste alınan kötü sonuçlardan sonra çok da fazla bir şey ifade etmemiş. İzmir’den gelen 500 kadar taraftar, sadece grupları hareketlendirdi. Onların da maç başlamadan ettikleri küfürlerden utandım doğrusu.

Tribünlerin aksine saha oldukça hareketliydi. Ligin üçüncü sırasındaki Karşıyaka, ilk dakikalarda diri bir görüntü sergilerken Konyasporlu oyuncular ister yeni hocaya iyi görünmek, ister son şanslarını kullanmak için deyin hayli istekli göründü.  

Yeni hoca için ilk maçın günahı olmaz. Fakat sahadaki kadroya baktığımda Serkan Şahin’i görmesem, “Uğur Hoca, ‘kimi oynatayım’ diye herhalde Hüsnü Hoca’ya danışmış” diyecektim. Maçın en kritik pozisyonuna imza atan Recep Aydın’ın ön libero oynaması nedeniyle böyle düşündüm ama neyse. Bu kadroda daha çok sorunlu tercih var. Kaleci Kaya, Ali Turan ve Sinan’ın canla başla oynayan arkadaşlarını frenleyen hatalarını görünce, VIP tribününden bu transferlere imza atan yöneticiler Hasan Dağlı ve Zeki Çimen’e gönderilen iyi dilekleri duyar gibi oldum. Özellikle Sinan’ın 54. dakikada sıfırdan topu kaleye vurmasından sonra Onlar da kendilerine kızdı.

Karşıyaka diri futbolunu Konyaspor’u yorma konusunda çok başarılı kullandı. Nasılsa rakip üzerine gelecek, gol arayacaktı. Beraberliğe razı olan İzmir ekibi, sabırlı oynadı. Tek santrforla gol arayan Konyaspor’u rahatlıkla kontrol etti. Uzun savunmacıları anlamsız şekilde ısrarla yapılan ortalardan gelen topları iyi karşıladı.

Fakat maçın başından beri galibiyet için her şeyini ortaya koyan Konyaspor’un ikinci topunun direkten dönmesinin ardından haftalardır yaşanan beceriksizliğe bu kez şanssızlığın da eklendiğini anladım. Karşıyaka’nın sahasından çıkmayan Yeşil Beyazlılar 80. dakikada Ömer Ali’nin kaleciyle karşı karşıya pozisyonda düşürülmesiyle bir de penaltı vermeyen hakemin gazabına uğradı.

Konyaspor yine istediğini alamadı. Futbolcular çok iyi oynadı. Ligin iyi takımlarından birine sahayı dar ettiler. İsteklilerdi, pozisyon buldular, kazanmak için her şeyi yaptılar ama şanssızlardı. 13 haftanın en az 8’inde kötü olan takım en iyi oynadığı birkaç maçı da böyle harcadı.

İlk yarının son üç haftasında Manisa, Şanlıurfa ve Ankaragücü maçlarından 9 puan gelirse, tahmin etmiyorum yapabileceklerini ama devre arasında yapılacak akıllı birkaç transfer takımı en azından üst sıralardan koparmaz. Yoksa Anadolu Selçuklu’dan 3-4 oyuncu ile gelecek yılın alt yapısını hazırlamak çok daha mantıklı olur. 

selmansel@hotmail.com

 

Önceki ve Sonraki Yazılar