GS Bakanımız Osman Aşkın Bak Sızıntıyı Biliyor mu?

Konya Beyşehir yolundan Konya’ya girerken bir tabela dikkatimi çekti: Konya 2023 Dünya Spor Başkenti. Vay be dedim, ne güzel. Bu haber ilk yayınlandığında ıskalamışım sanırım. Şehir içinde de buna yönelik herhangi bir duyuru gözüme çarpmadı. Akılda kalıcı bir logo çalışması da görmedim. Konuyu merak ettim internette kısa bir araştırma yaptım. Konya’nın Avrupa Spor Başkentleri ve Şehirleri Federasyonu (ACES Europe) tarafından 2022 Yıllı Ödülleri Töreni’nde “2023 Dünya Spor Başkenti” ilan edildiğini öğrendim. 2022 Dünya Spor Başkenti Madrid’miş. “Konya, küresel çaptaki en prestijli spor unvanlarından biri olan “Dünya Spor Başkenti” unvanını almaya hak kazanan Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın ise Madrid’den sonra ikinci şehri olmuş.” Bu unvan 2024 yılında Sofya’nın olacakmış.

Yaşadığım şehrin Dünya Spor Başkentliği gibi bir sıfatı olduğunu bilmemek benim cehaletim diye düşünüyordum. Bakalım neler yapılmış, neleri kaçırmışım diye Dünya Spor Başkenti diye Google’a sordum. Cehaletim boşuna değilmiş. Bu konu ile ilgili haber olarak bu ünvanın ilk alındığı süreçte KBB Başkanı Sayın Uğur İbrahim Altay’ın 15 Nisan 2022 de verdiği beyan ile 2023 Mart ayında yapılan karate şampiyonası ile ilgili haberler çıktı. 2023 Dünya Spor Başkenti olan Konya’da, Türkiye Karate Federasyon’un ev sahipliğinde 12 Mart’a kadar devam edecek Karate 1 Series A Konya 2023 Şampiyonası başladı.” Böyle prestijli bir unvan yeterince kullanılmıyor olsa gerek… Bu başlıkta yapılmış başka herhangi bir haber gözüme çarpmadı. Geçtiğimiz aylarda Konya’daki atletizm, basketbol branşlarındaki ulusal ve uluslararası organizasyonları bizzat takip ettim. O etkinliklerde ya da haberlerinde de böyle bir vurgu dikkatimi çekmedi. İlginç. Benim dile getireceğim konu bunlar değildi aslında ama yazacağım konu dolayısıyla bunu da fark etmiş olduk. Gelelim bizim konumuza.

Spora biraz ilginiz varsa Konya’da ulusal ya da uluslararası spor etkinliklerine katılmak, takip edebilme imkanına sahip olmak güzel. Neredeyse her hafta bir etkinlik var diyebiliriz. Dün Konya Atletizm Stadyumunda Suudi Arabistanlı atletlerle karşılaştım. Yeni bir turnuva mı var diye düşünürken sporcuların kamp amaçlı olarak Konya’ya geldiklerini öğrendim. Henüz tamamlanmayan spor kompleksine rağmen şehir adına güzel gelişmeler bunlar. Sonra, Atletizm stadyumunun karşısında bulunan Konya Olimpik Yüzme Havuzu dikkatimi çekti. “Konya Büyükşehir Belediyesi ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü iştirakleri ile oluşturulan Konya Olimpik Yüzme Havuzu, 1000 seyirci kapasiteli 2.936 Metre kare kapalı alana sahiptir. Yüzme havuzu kompleksinde aerobik, jimnastik, bisiklet pisti de yer alıyor” bilgisine ulaştım.

Olimpik Yüzme Havuzunun açılışı 21 Temmuz 2022 yılında, İslami Dayanışma Oyunlarından önce gerçekleştirilmişti. “Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Konya'da düzenlenen "Olimpik Yüzme Havuzu" açılışında yaptığı açıklamada, "Burada Türkiye'ye yeni yıldızlar yetiştireceğiz, Ay-yıldızlı bayrağımızı dalgalandıracak yeni sporcuları çıkaracağız" dedi.” İslami Dayanışma Oyunlarında kullanılmıştı. Önceki gün Atletizm stadyumundan kalkıp Olimpik Yüzme Havuzuna gittim. Konya 2023 Dünya Spor Başkenti etkinlikleri kapsamında orada yapılmış ya da yapılacak bir spor organizasyonu var mı merak ettim. Konya’da olimpik kaç tane yüzme havuzu var ki?

konya-2023-dunya-spor-baskenti2.jpg

Konya Olimpik Yüzme Havuzu kapanmış. Daha doğrusu tadilattaymış! Daha yeni açıldı ne tadilatı diyebilirsiniz benim gibi. Biraz araştırdım. 2023 Dünya Spor Başkenti Konya’nın Olimpik Yüzme Havuzu sadece İslami Dayanışma Oyunlarında kullanılmış. Sonra kapanmış. Resmen açıldığının afişi girişte duruyor ama havuz kapalı. Sorduğumda kapalı, tadilat var dediler. Mart 2023’ten beri tadilattaymış! Havuz su sızdırıyormuş, hayret. İnanılır gibi değil.

Konya 2023 Dünya Spor Başkenti ve bana söylendiği kadarıyla mart 2023 tarihinden beri yüzme havuzunun sızıntısını? gideremiyormuşuz. İnandırıcı bir gerekçe değil ama gerçek sorun nedir bilmiyorum. KBB ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü işbirliği ile yapıldığına dair bir haber okudum. Gençlik ve Spor il müdürlüğü müteahhitten resmi olarak teslim almamış da deniliyor. Rivayet muhtelif Olimpik Yüzme Havuzunun kapalı olduğu gerçek…

konya-2023-dunya-spor-baskenti.jpg

Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Uğur İbrahim Altay ya da Sayın Gençlik ve Spor Bakanımız Osman Aşkın Bak 2023 Dünya Spor Başkenti Konya’daki olimpik yüzme havuzunun su sızıntısından dolayı aylardır kapalı kaldığını biliyor mu merak ediyorum. Bilmiyorlar ise duyurarak ben üzerime düşen görevi yapıyorum. Yazımız bu sorunun çözülmesine vesile olur diye umut ediyorum. Yüzme alanında bayrağımızı göndere çekecek şampiyonlar yetişmesi için uluslararası standartlardaki bu gibi spor merkezlerimizin bir gün dahi kapalı kalmaması gerektiğini düşünüyorum. Umarım sızıntı giderilir havuz açılır. Dünya Spor Başkenti ünvanını geçtim Konya ismine de bu durum yakışmıyor. Mehmet Baykan spor genel müdürü olsaydı ona sorabilirdik o şimdi vekil. Sorumlu olduğu alan da farklıymış. Yine de ilgilenir mutlaka. Konu, Latif Selvi vekilimizin sorumluluk alanındaymış. Ona da bu konuyu hatırlatmış olalım.

Konya Büyükşehir Belediyesinin yayınladığı Kültür Sanat Takvimi benzeri, yıl içinde gerçekleştirilecek etkinliklerin yer aldığı broşürler olurdu. Orada düzenli olarak yapılacak kültür sanat etkinliklerini takip etmek mümkündü. Spor yarışmaları, aktiviteleri için de böyle bir takvim var mı ya da nereden takip ediliyor tam olarak bilmiyorum. Ben genel duyurular ya da öğrencilerimizden aldığım haberlerden yola çıkarak çocuklarımla spor etkinliklerini takip etmeye çalışıyorum. Böyle bir adres, bülten var mı acaba?

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.