Gezgin gözüyle Torosların Güzellikleri (1)

Son yıllarda baş döndürücü bir şekilde gelişen iletişim imkânları; aynı zamanda tanıtıma da büyük katkı sağlamaktadır.  İnternet veya telefonda;  arkadaş olduğun bir kişinin paylaştığı resimlerle o arkadaşın yaşadığı şehrin; ovasını, dağını, suyunu, çiçeğini, böceğini,  yaylasını,  obasını,  hulasa doğal güzelliklerini ve kültürünü, tarihini, geleneklerini, adetlerini, yaşam şekillerini kısa sürede görüntülü olarak yaşayıvermen ve tanıyıvermen imkân dâhilindedir.

gezgin--gozuyle-toroslarin--guzellikleri-(1).jpg

Acizane bizlerin kendi çabalarımızla oluşturduğumuz bir ekiple, fırsat buldukça yaz kış demeden düzenlediğimiz gezi ve tırmanışlar sırasında çektiğimiz resimlerle Seydişehir’in tanıtımına bir nebze de olsun katkı sağlamaya gayret ediyoruz.

Deyim yerindeyse Seydişehir'in  batısında   olan  Toroslar olarak   tarif edilen  bölgede   ayak basmadığımız   zirve  ,gitmediğimiz  dağ ,  konaklamadığımız  yayla , suyunu içmediğimiz  çeşme   kalmadı desek abartmış olmayız.

Bu süreçte    gezdiğimiz   gördüğümüz  yerlerden  en çok   hangisi  daha çok  ilgini çekti derseniz   bizim gibi doğaseverlerin    gözünü  ayıramadığı  yüksek, keskin ve sarp dağlar.

Bunların   bizim gözümüzün önünde  olanı ise ,bölgenin en yüksek  dağları ile   zirvelerinde   12 ay kar eksik olmayan  Seydişehir'in  batısında  bulunan Seydişehir -Gökçehüyük- Taraşçı-Yeniceköy  çevreleyen  kuşak derim.

Coğrafi   kaynaklarda Batı Toroslar  olarak tarif  edilen bu  bölge  karışık bir görünüm arz ederken  Beyşehir Gölü ile Antalya Körfezi doğusunda  kadar  uzanan  kuşak içinde  yer alır.

gezgin--gozuyle-toroslarin--guzellikleri-(5).jpg

Kışların   bol yağışlı   geçtiği   bölgede   kar  kalınlığı  dağlarda  3-4 metreyi   aşabilir.  İlk  baharda  karların erimesi pınarlar coşar ve   akarsu haline  gelir. Coşkun akan  bu sular çoğunlukla  bölgeye  yapılan   barajlarda   toplanır,  barajlar dolduktan sonrada  ,Suğla    barajı  Beyşehir  gölünden  Çarşamba çayına   buradan  Konya   ovasını besler. Sizin anlayacağınız  Toroslar   o çok verimli   Konya   ovasını  besleyen  ana damarlardır.

Ulaşılmaz zannettiğimiz  üzerinde kara bulutlara dolaşan dağların  her mevsim ayrı  bir tadı  vardır. Bu dağlara çıkanlar Yükseldikçe Seydişehir’i, Beyşehir’i, Beyşehir Gölü’nü, Suğla Gölü’nü, Üzümlüyü aynı anda   görmeleri mümkün hale   gelir.

Yüzlerce  endemik  bitki popülasyonu  barındıran bölgede    en  bilinenleri Dünyanın  en iyi kekiklerinin  bu bölgede   olduğudur. İlk  baharla  karları delerek açan  kardelenler,  karın kalkması ile açan  çiğdemler  dillere  destan olmuştur.  50 yıl  önce   bu dağlara  gidenler  kedi türünden olan vaşak   görürlerken  bilinçsiz   av  ve eline  aldığı tüfekle    her canlıya ateş edenlerin çoğalması ile  son yıllarda dağlar da  canlı türü  bitmiştir. Bölgede sayıları 40-50 adet olan  boz ayı ,  2000-2500 arasında  bulunan yaban keçisi Milli parklar tarafından koruma altındadır. Tabiatın  dengesinin  bozulması ile   en çok domuz popülasyonu çoğalmış  ve yerleşim yerlerine  kadar inerek  ekili  alanlara  zarar   verir  hale  gelmiştir.

gezgin--gozuyle-toroslarin--guzellikleri-(7).jpg

Bölge eskiden  her köyde   yapılan küçük baş hayvancılık ile , yaylalar  hep canlı ve kalabalık olurken , son20 yılda  küçük  baş hayvancılığın azalması ile  yayla hayatı da  bitme   noktasına  gelirken  bölgenin kekik kokulu o verimli arazileri  Antalya  bölgesinden  gelen  göçebelere kalmıştır dır.

Devam edecek...

gezgin--gozuyle-toroslarin--guzellikleri-(8).jpg

gezgin--gozuyle-toroslarin--guzellikleri-(10).jpg

gezgin--gozuyle-toroslarin--guzellikleri-(11).jpg

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.