Fransızcayı kaldıralım!

Fransızcayı kaldıralım! Sarkozy’e kapak olsun

Geçtiğimiz günlerde, Dışişleri Bakanlığı'na Paris Büyükelçiliği'nden gelen kripto, 22 Aralık Perşembe günü Fransız Meclisi'nde görüşülecek sözde Ermeni soykırımını inkar edene para ve hapis cezası verilmesini içeren yasa tasarısının arkasında Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nun olduğunu ortaya koydu.

Bunula ilgili Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'ye, Fransa meclisindeki, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa teklifi girişimiyle ilgili bir mektup gönderdi

Bizler Fransa’ya öyle dersler vermeliyiz ki; Türkiye’ye ben ne yaptım diyebilmeli. Örneğin, Fransız mallarına boykot uygulayıp Fransa’dan gelen malların ithaline kota koyabiliriz.

Ayrıca 1960’ların Türkiye’si ile 2011 yılının Türkiye’si arasında dağlar kadar fark var. Bu farkı teknolojiden, sanayiye, eğitimden, yaşam standartlarına kadar sıralayabiliriz.

1950-60 yıllarda Türkiye’de orta öğretim ve liselerde İngilizce yerine Fransızca ve Almanca dil eğitimleri de vardı. Şu an halen seçmeli olarak okutuluyor. Benim buradan iletmek istediğim birinci kişi Sayın Dış işleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu ve Dış İşleri Bakanlığı, dışişlerinden sorumlu komisyon başkanı Yahya Bozkurt beye, ayrıca Sayın Milli Eğitim Bakanımız Ömer Dinçer’e!

Yeni öğretim yılında hatta 2011-2012 ikinci milli eğitim dönemimizde Fransızca eğitimleri milli eğitim sistemimizden kaldıralım. Eskiden Fransızca bilmek bir kültür bir lejyonluk sıfatı idi. Almancayı bilmek ise 1960 Türkiye’sinde işçi olarak gidebilmenin en önemli unsurlarındandı Avrupa’da ve dünyada İngilizceden sonra gelen en önemli dillerdi.

Şimdi ise öylemi; Eğer Türkiye Arap baharında, Arap liginin liderliğine oynuyorsa ikinci bir dil olarak 26 Arap ülkesinin konuştuğu dil olan Arapçayı orta öğretimimize koyabilirler. Bugün Endülüs Arapçası farklı, Suriye’nin kullandığı Arapça farklı, Suudi Arabistan’ın kullandığı Arapça farklı. Arapçayı sadece imam hatip öğrencileri değil tüm okullarımızda okutabilmeliyiz. ikinci bir alternatif ise Rusça. Bu gün halen Azerbaycan’dan tutunda, Estonya’ya Moldovya’ya kadar ayrıca bir çok Türki cumhuriyetlerin resmi yazışma dili Rusçadır. Bu gün Rusçayı 13 ülkenin ve hatta Cinin bile kullandığını biliyoruz.

Türkiye’deki bir çok üretim yapan firmalar ürettiği mallarının bir çok kısmını Arap ülkelerine, Rusya’ya ve Türk Cumhuriyetlerine ihraç etmektedir. Mevlana ve Kapadokya’ya en çok turist gelen ülke Japonya’dır. Seçmeli olarak okullarımızda öğreteceğimiz Japonca eğitimize ve İslam’a çok yatkın bir aile yapısı olan Japonlara ülkemizi ve dinimizi anlatmamız bakımından son derece önemlidir. Artık Almanca ve Fransızca bitmiştir.

Sarkozy’ye iyi bir ders vermiş oluruz. Türkiye’de bundan sonra Fransız eğitimi verilmeyecek. Fransızca öğrenmek isteyen ya Fransız kolejine gidecek ya da Fransa’ya gidecek.

Bana göre hükümetimizin ve milletimizin de desteğiyle Fransız mallarına olan boykottan, Fransızca eğitimin kaldırılmasına kadar olan inancımızı göstermeliyiz. Bu yaptırımımızda Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’ye kapak olmalı.

Hoşca sağlıcakla kalın ama en önemlisi Türkiye’ye ve Türklere hakaret edenlere karşı adam gibi adam kalalım. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.