Fetih 1453

Bu filmin fragmanı bile insanın kalbini titretmeye yetiyor! Çok geç kalınmış bir yapıt olmasına rağmen böyle bir yapıta taş koyan herkesin eline koluna yüreğine sağlık! Amerika rezil olduğu Vietnam savaşı üzerine bin küsur film yaptı, biz muhteşem tarihimizi yeni yeni görmeye başladık! Bu zamana kadar gözümüzü bağlayanlar da bu ve benzeri yapıtlarla  kahrolacaktır diye düşünüyorum.

Çekimleri üç yıl süren ve sadece fragmanı bile internette 9 milyon kişi tarafından indirilip seyredilen “Fetih 1453” geçen hafta başladı. Film, 16 şubat’ta, alışılmışın aksine cuma günü değil, tüm dünyada perşembe günü gösterime girdi. Ve ilk seansı da gösterildiği her salonda saat 14:53’te başlatıldı

Bu güne kadarki en iddialı ve en büyük bütçeli Türk yapımı olarak lanse edilen “Fetih 1453”ün ilk seans izleyicileri için bazı sürprizler de düşünülmüş. ilk gün 14:53 seansına girenlere hatıra olarak oyuncular tarafından imzalanmış 35x50 ebadında afiş hediye edilmiş ve afişin üzerinde de ilk seans ibaresi yer almış.

Konya'daki sürpriz ise Meram Belediye Başkanı sayın Serdar Kalaycı Bey'in naif davranışı ve daveti ile oldu. Konya'daki yerel basın mensuplarını aileleri ile birlikte bir sinema salonunu kapatıp bizlere filmi izletti. Kendilerine bir kez daha teşekkür ederim.

Fatih Sultan Mehmet’in ıstanbul’u fethini en gerçekçi haliyle beyazperdeye taşımaya çalışılmış olan“Fetih 1453”, altyapısından senaryosuna, kullandığı teknolojiden dekorlara, Türk sinemasında birçok ilke imza atıyor bence , fakat bu kadar bütce ayrılan filmlerdeki ateş sahneleri animasyon olmamalıydı , çünkü şimdiye kadar çekilmiş en büyük tarihi-kahramanlık projesi olma iddiasındaki filmde gerçek sahneler olmalı diye düşünüyorum.

Gelelim filmin çekim sahnelerine , genel itibariyle harp sahneleri çok etkileyici ,3 boyutlu sahnelerde mevcut , birde daha evvel böyle bir filmin yapılamamasıda ,filmin eksik yönlerine rağmen beğenilmesini arttıracak gibi görünüyor.
Bu filmin bir faydası da eminim ki milletimizin batı taklitçiliğinden , nevri döndüğü şu nesile iyi bir dersde vericektir. Kimin torunu olduğunu, İstanbul’un ne zorluklarla feth edildiğini , ecdadının kim olduğunu nasıl olduğunu tekrar görmesi açısından güzel bir yapıt.İnşaAllah bu tarz filmlerin devamı gelir de ,  filmlerden tarihmiz nesillerimize doğru aktarılır.Nesillerimizde neslimizi öğrenir.

Filmin eleştirilecek çok yanı olduğu gibi , eleştirilmeyecek güzel yanları da yani senaryonun doğru analiz edilmiş yanlarınında olduğu aşikar.Emeği geçenlerden Allah razı olsun.

 

Dün Meram belediye başkanı Serdar Kalaycı beyle izledim filmi, teknik açıdan diğer Türk yapımı filmlere göre beğenilecek bir film .Eksik yönleri ise fetih gibi muazzam bir olayda mehteran gibi önemli bir aksiyonun olmaması büyük bir eksiklik getirmiş filme.
Diğer bir eleştiride Akşemseddin hz'lerinin çok kısa rolü olması. Fetihin başından sonuna kadar Fatihin yanında olması gereken akıl hocası Akşemseddin, Molla Gürani, Molla Hüsrev gibi büyük zatların filmde çok etkin olamamalarıda çok ama çok büyük kayıp ve ayıp.
Fatihin birde tesbihi parçalama sahnesi var ki , o zikir tesbihini ezme sahnesi , oda garip bir senaryo ürünü gibi geldi.Ayasofya’ da katolik bir kızın çocuğunu kucağına alıp öpmesi ama kendi çocuğuna ise sadece sarılma sahneside çok ilginç.
Ayrıca muhteşem rezalet dizisindeki gibi giyinmiş , Sultanın eşi ve hane kadınları. Buda büyük ayıplardan birisi olmuş.
Ulubatlı Hasan'da r.a. bayağı farklı anlatılmış. Yani Urban'ın kızıyla gayri meşru bir gecelik ilişkiye girmesi ,  Ulubatlı Hasan gibi takva ehli bir mücahide yakışmayacak bir tavır gibime geldi? Bildiğim kadarı ile de ulubatlı Hasan’ın hayatında böyle, bu tarz anlatılan bir ilişki yok . Eminim şehidimiz toprağında buna sitem etmiştir. Filmde not almadan aklımda kalan sahneler bunlar .Ayrıca , Allah'ın askerleri anlatılırken daha hakkaniyetle davranılırsa , tarihte canlarını vermiş koca dedelerimize , ecdatlarımıza vefamız olur.
Çünki o ecdadımızın verdiği mücadeleler ile bu mukaddes topraklar üzerinde namusumuzla inancımızla hür yaşıyoruz  ve vefa borcumuz varken birde iftira atıpda vebal taşımıyalım diye düşünüyorum.

Hoşca sağlıcakla kalın ama en önemlisi ecdadına sahip çıkan , adam gibi adam kalın.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum