Servet R. Çolak

Servet R. Çolak

Ereğli’nin ikinci ‘İvriz Anıtı’nı çaldılar

2 bin 700 yıllık stel (mezar taşı) Ereğli’de bir inşaatın hafriyat kazısı sırasında çıkartıldı. Telefonla çekilen stel’in görüntüsü elden ele dolaştı ama kimse sahip çıkmadı. Stel görüntüsünde, İvriz Kaya Anıtındaki gibi bir kralın bir tanrıya yetiştirdiği ürünleri ikram edişi anlatılmış. Hitit döneminin burada yok olduğunu göz önünde bulundurursak ne o stelin ne kadar değerli olduğunu kıyaslayın artık. Aksine bu görüntülerin meşru olmadığını herkes biliyor. Aslında ‘öyle bir şey yok!’ da diyebiliriz. Ama iddialar her şeyin gerçek olduğunu ispatlıyor. Stelin, Cinler mahallesindeki inşaatın kazısında çıkarıldığı iddiasını ortaya attı. İnşaatın ortasına 1 metre genişliğinde 5 metre derinliğinde ve inşaatın altına doğru uzanan 8 metre uzunluğunda bir tünel kazılmış. Mahalle muhtarı da inşaatta her gece gizli kazı çalışmaları olduğunu söylüyor.

*   *   *

Kazı çalışmalarını yapan iş makinesinin operatörü ve işçiler de böyle bir anıtı gördüklerini tam olarak ne olduğunu anlamadıklarını söylüyorlar. Konuşmadıklarına göre ‘Susturulmuşlar’! Olabilirler mi?

İnşaat müteahhidi ise, kazı için müze müdürlüğünden izin aldığını söylüyor. Kazı çalışmaları için müze müdürünün izin verme yetkisi kesinlikle yoktur. Bunun Kültür Bakanlığı tarafından, arkeoloji profesörlerinden verilen bir raporla kazı çalışması yapılabilir ve bu kazı çalışmasını da devlet kontrol yapar.

Mart ayında ortaya çıkan eser şu anda 6 milyon liraya satıldığı söylentisi var. Olayla ilgili ise Cumhuriyet Başsavcısı gizli soruşturma başlatmış. Şimdi kaçakçıların ekmeğine yağ sürüldü diyelim mi?

Diyelim tabiî ki..

Çünkü, Ereğli Cumhuriyet Başsavcısı geçtiğimiz günlerde değiştirildi ve olayı takip edebilecek  kadar zaman ayıracağına inanmıyorum.

*   *   * 

Konya’da son yıllarda tarihi eserler kayıp, kaçırma, ortadan kaybolma haberleri çok olmaya başladı. Bu alanlarda müze müdürleri, kültür dernekleri harekete geçsinler. Yoksa bizim buralara dadanan hırsızlar altımızdaki abayı da götürecek… 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum