Ereğli Ticaret Odası

Ereğli Ticaret Odası’na yeni kan lazım

 

Bu Ticaret ve Sanayi Odası ne iş yapar. Ereğli için bugüne kadar ne yapmıştır. Hangi hizmetin Ereğli’ye gelmesinde öncülük yapmıştır?

Ereğli’nin hiçbir sosyal etkinliğine katılmaz, Ereğli’ye Üniversite için bir adım atmaz, Bankada ki parasını nasıl harcar onun hesabını iyi yapan bir Ticaret Odası sahi ne iş yapar.

Daha önce bu konuyla ilgili bir yazı yazmıştım. Aldığım tepkilerin çoğu olumlu idi. bu gerçeği görenler sonunda düğmeye bastılar. Ereğli’de daha sosyal daha aktif bir Ticaret odası için bir grup şimdiden çalışmalara başladı. Ciddi projelerle ortaya çıkacak olan bu gruba büyük destek geleceğini tahmin ediyorum. Gruptan görüştüğüm arkadaşlarımın ifadelerinden bir iki anekdot aktarayım.

Arkadaşlarımız diyor ki; “Meslek ahlakını, disiplini ve dayanışmayı korumak ve geliştirmek, ticaret ve sanayinin kamu yararına uygun olarak gelişmesine çalışmak için Ereğli sanayicisiyle ortak çalışacağız.

Ticaret ve sanayiye ait her türlü incelemeleri yapmak, bölgeleri içindeki iktisadi, ticari ve sınai faaliyetlere ait endeks ve istatistikleri tutmak, başlıca maddelerin piyasa fiyatlarını takip ve kaydetmek ve bunları uygun vasıtalarla yaymak içinde birimler oluşturacağız. Ereğli sanayicisinin eğitimine önem vererek alanında uzman insanları Ereğli’ye getireceğiz. Sadece Ereğli sanayisiyle kalmayıp, Ereğli Eğitimine de büyük katkı sağlayacağımızdan kimsenin şüphesi olmayacak. Ereğli’nin en büyük sivil Toplum kuruluşu olarak nasıl çalışması gerekiyor, bunu herkes görecek.” Bende konuşmalarındaki heyecanı gördüm.

Hak vermiyor değilim. Ereğli Ticaret odası gelişen teknolojiye de ayak uyduramıyor. Bir internet sitesi dahi yok. Köy kooperatifleri dahi internet sitesini kurdu. Maalesef bizim ticaret ve sanayi odasının yok. Banka hesaplarını bu sefer yazmayacağım. Yapılan 9. Beyaz Kiraz Festivaline misafir olarak katılmaktan başka ne yapmışlar Ereğli halkı gibi bende merak ediyorum. Ticaret odasının bizim bilmediğimiz internet adresi varsa bunu da öğrenmek isterim. Ayrıca oda 2008 yılı içinde geçen 6 aylık süreçte neler yapmış, bunu faaliyet raporu şeklinde basına verirse memnun olurum. Gelecek 6 ay içinde neler yapacaklarının programını da basınla paylaşmalarını onlardan bekliyorum. Yazılanlardan art niyet falan aramayın. Hepimiz Ereğli’de yaşıyoruz. Ereğli gerçeklerine dokunmak için art niyete gerek yok. Ereğli sivil Toplum örgütleriyle büyüyecek. Onlar susar konuşmaz, gelişmelere ayak uydurmazsa Ereğli’de gelişmez.

Haydi gelişen Ereğli için seferberliğe…

 

 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum