Ereğli milletvekili istiyor!

Beklenen seçimler geldi. Aday adayı olacaklar istifalarını verdiler. Beklendiği gibi partilerde aday enflasyonu yaşanıyor. Şehrimizde istifalarını veren isimler belli oldu. İstifa etme zorunluluğu olmayanlar ise önümüzdeki süreçte kendilerini gösterecekler. Ereğli halkını Ereğli adaylarının seçilecek yerlere konmasında çok ısrarlı olduğunu gördüm.

 AK Parti’de Ersin Yalama adaylığını açıkladığı basın toplantısına katıldım. Yerini tecrübeli bir İsim olan Zeynel Abidin Topak’a bıraktı. Bu zorlu süreçte Ereğli AK Parti’yi seçim sürecinde Zeynel Abidin Topak omuzlayacak. Bana göre çok zor bir göreve talip oldu. Başaracak tecrübe ve birikime sahip bir siyasetçi arkadaşları da ona destek olacaktır.

 Ereğlili seçmen bu kez çok net ifadeler kullanıyordu. Ereğli’den vekil istiyoruz. “Seçilecek yerde olursa gerekirse parti gözetmeyeceğiz” sözlerini sıkça duymaya başladım. Dün görüştüğüm CHP’li hatırı sayılır dostlarım. Çok kırgındılar. Ereğli’den vekil çıkacak sıra verilmeyeceğini üzüntüyle söylüyorlardı. Bir tanesi “partime oyumu vereceğim ama tek kuruşluk benzin yakmayacağım” dedi. Haklı olduğunu düşünüyorum. Eğer Ereğlili adaylar seçilme şansı olan yerlerden aday gösterilmeyeceklerse Konya’nın en büyük ilçesi ve çevresindeki ilçeler vekilsiz kalacaksa milyarlarca YTL’lik yakıt yakmaya gerek yok sanırım. Her Ereğlili zamanı gelince gider oyunu kullanır. Tek kuruşluk konvoy yapmaz…

Adaylık için karar verecek merciler Ereğli’yi listenin başında tutmak zorundadır. Ereğli zaten üç tane ilin ortasında sıkışmış durumda bir de vekilsiz kalmamalıdır. Adayın ismi listede var demekle olmayacağını Ereğlili seçmen biliyor. Bu seçimlerden sonra Ereğlili referanduma gitmeyi bile düşünmeye başlayacaktır. Niğde veya Karaman’a bağlanmak Ereğli’nin en az 3 vekil çıkartması demek olacaktır. Bu seçimden sonra eğer Ereğlili vekil adaylarından birisi seçilmezse,  Ereğli kendi içinde öz eleştirisini yapacaktır. 

Ereğlili seçmenlerin taraftarı oldukları partiden adaylarının seçilecek sıralara konması için gereken baskıyı kurması gerekiyor.

8 Haziran’a kadar aday adaylarımızın iyi sıralarda yer alması için gereken gayreti hep birlikte gösterelim.

Ereğli 4 vekil çıkaracak oya sahip bir ilçe bunun fark edilmesinin gerektiğini düşünüyorum. Bu gün Konya’da CHP oylarının %30’a yakını Ereğli seçmeninden CHP’den ereğli adayının sırası neresi ilk dörtten sonra olduğu söyleniyor.

Demokrat Partinin adayı kaçıncı sırada olacak? MHP’nin adayı bana göre ilk beş içinde olmalı ki, MHP’li dostlarımız yüreklerini ortaya koysunlar. Her zaman koyuyorlar bunda şüphe yok.

AK Partide durum farklı değil, Ereğlili aday adaylarına seçilmesi muhtemel yerlerden listeye aday koymaları gerekiyor. Belki son dönemlerde yaşananlar AK Partiye tepki oyları getirecektir. Ak parti mutlaka ereğli adayını ilk sekizin içine koymalıdır. Bu bir zorunluluktur. Bu bölgeden çıkacak aday Karapınar, Emirgazi, Halkapınar seçmenin oyunu da etkileyecektir.

Bu seçim zorlu olacak. Meclis iki partili de olabilir, 4 partili de ama bu işten en karlı vatandaş çıkmalıdır. Bölgemiz olduğu içinde Ereğli, en kazançlı çıkan ilçe olsun.

Seçmen, Ereğli’de vekil adaylarını gazetemiz farkıyla öğrendi. 27 Eylül 2006 tarihli köşe yazımda AK Partiden Cemil Dönmez’in, Ersin Yalamanın aday adayı olacağını yazmıştım… bu iki isminde aday adayı olması beklenmiyordu. Sadece söylenti olabileceği ifade ediliyordu. Bu Dönmez ve Yalama aday adayı bunu okurlarımıza ilk biz sunduğumuz içinde mutluyuz…

Bu sürecin kazasız belasız, kimsenin birbirini kırmadan, saygı sınırlarını aşmadan bitirmesi en büyük dileğimizdir.

Okyanus grubunun genç yatırımlar direktörü Ereğli’de sevilen ismi Yılmaz Altunsoy’a aday olması konusunda ciddi ısrarların olduğunu duyuyorum. AK Parti’den aday olacağını düşündüğüm Yılmaz Altunsoy’un Ereğli için kazanç olacağını düşünüyorum. Yılmaz Altunsoy ne düşünür bunu önümüzdeki günlerde göreceğiz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.