Memleketi Kurtaran Adam

Memleketi Kurtaran Adam

En vefasız şehir Konya mı?

Özelleşemeyen ülke geri kalmaya mahkumdur.
Seydişehir’de olup biteni önceki günkü gazeteler ve/veya televizyon haberlerinden takip etmişsinizdir. Konya gazetelerinin 6’sı Seydişehir’i manşet haber olarak işlemişler. Bir gazete daha küçük haber olarak yer vermiş. Memleket hariç diğerleri sade suya tirit haber yapmış. Onları kınamıyorum, ama biraz kanayan yaraya parmak basmak gerekmez mi?
Memleket ne yapmış? Memleket, sendikacıları, derin devlet sözcülerini açıklama yapmaya çağırmış. Memleketin bu güzel ilçesinde huzuru bozmaya çalışanları meydana davet etmiş. İyi yapmış…
Şimdi bizim yazıya bazı Seydişehirliler kızabilir, ama arkadaşlar şapkamızı önümüze alıp düşünelim lütfen. Bu ülke bizim. Koskoca Türkiye’yi bu tesislerde çalışan işçilerin geleceğine feda edemeyiz. Kaldı ki Başbakan işçilerin hakları gasp edilmeyecek açıklamasını yaptı. Mevzuyu derinlemesine irdelemeden duygusal bir mantıkla sazanlık yapmayalım.
Seydişehir’in satılması en akıllıcası. Bunun çaresi yok. Rusya bile on senede elinde ne var ne yok sattı bitirdi. Doğu bloku ülkeler çoktan vazgeçti devletçi mantıktan. Bizdeki bu ısrar niye? Hem özelleştirmenin adını peşkeş koymuşlar. Bunu ispatlasın en babayiğidi, erkekse.
Seydişehir’i iddia edildiği gibi satan falan yok. Özelleştirmenin diğer adı iyileştirmedir. Buna direnmek, gericiliktir. Türkiye’yi ileriye taşıyacağını söyleyenlerin bu gericiliğe susmaları ise tarihe geçmektedir. Daha önce özelleşen fabrikaların son halini izlemeye davet ediyorum tüm gericileri.

***
En vefasız şehir Konya mı?
Tahir Akyürek açıklamış, “Yaptığımız araştırmaya göre Konya denince akla gelen üç şey sırasıyla, Mevlana, Nadide Sultan ve Erbakan” diye. Yüzdeleri de ilginç. Mevlana hazretlerinin yüzdesi 50’nin üzerinde. Erbakan hocamın yüzdesi ise Nadide Sultan’ın yarısı bile değil.
Araştırmada sorsalardı, “en vefasız şehir hangisi?” diye.
Mevlana’yı anladık, Erbakan hocayı da hadi anladık diyelim. Bu kadıncağız Konya denince ikinci sırada akla geliyorsa vay halimize. Vay halimize ki, bu hatun ilim ya da fikir kadını falan değil. Ya ne? Dansöz mü, şarkıcı mı öyle bir şey. Tek özelliği ise vücudunda bazı bölgelerin orantısız bir şekilde büyük olması.
Araştırmadan ilginç bir not daha. ‘Etliekmek kafalı Konyalılar’ denirdi ya bize. Yok öyle bir şey. Bizim etliekmeği hiç bilen yok ortada. Konya mutfağından öne çıkan hiçbir yemek yok işin açığı. Kendimizi kandırmayalım yani…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.