Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

En büyük taraftar

Sergen Yalçın gibi teknik direktörlüğünü ispat etmemiş ancak şansıyla gittiği takımları çıkışa geçiren biri karşısında Aykut Kocaman’ın hem kendi futbolunu düşüneceği hem de rakibe önlem alacağı belliydi. Elindeki iki kanat oyuncusu da formda olunca iki santrfor ya da gole yakın iki adam oynatmaya gerek görmedi. Halbuki ben Balıkesir maçındaki kadroyu çok beğenmiştim. Sağ bekte Fuchs, Kabze’nin arkasında Ömer Ali çok daha iyi bir düzendi. 

Sivas’ın oyun düzeni ve oyuncu tipleri özellikle hücumda, Konyaspor’a çok benziyordu. Sağda Burhan, solda İbrahim Akın, ilerde önlü arkalı Batuhan ve Atıf ikilisi çok tehlikeliydi. Ancak Konyaspor’un bekleri Sivas’a göre daha tecrübesizdi. İbrahim Akın’ın etkisiz olması Ömer Ali’yi fazla zorlamadı.

İlk yarı benzer oyun tarzları nedeniyle iki takım da büyük hatalar yapmadı. Konyaspor daha etkiliydi. Aykut Kocaman, yaklaşık 15 dakika oyuncuların yerlerini değiştirdi, pozisyon da buldu ama Djalma’nın iki metreden havaya vurduğu top gol şansının kaçtığına işaretti.

Bu kilitlenmiş oyunu açacak tek anahtar, Konyaspor’un tezahürat desteği veren taraftarıydı. “İkinci yarı kesin bu iş döner” diyordum. Ama yine sahneye Konyaspor’un üzerine kabus gibi çöken Mehmet Güven sahneye çıktı. Ceza sahası önünde sınırlı becerisiyle çalım yapmaya çalışıp topu kaptırdı, sonra ceza sahasındaki karambolde rakibin ayağındaki topu dürtüp Mehdi Taouil’e resmen gol attırdı.

Bu golün bir sorumlusu da devre arası transferinde takıma ön libero transferi yaptırmayan Aykut Kocamandır. Her şeye rağmen Konyaspor, golden sonra,  20 dakika harika oynadı. Gol için her şeyi yaptılar. 75. dakikadan sonra Sivas kalitesinde bir takımın, stres altındaki Konyaspor’dan gol yemeyeceği belliydi.

Bu maç kazanılsa Konyaspor ligden düşme derdinden kurtulacaktı. Taraftarı da kendilerini de stres dolu haftaların içine attılar.

Yenilgi sonrası taraftarların yönetimi istifaya davet etmesi makul değil. Kongrede zaten büyük ihtimalle yönetim değişecek. Ancak devre arası transferinde sırf taraftarın gözünü boyamak için gereksiz oyuncular aldıkları için bunlara katlanmak zorundalar.

En büyük taraftar, gerisi neye yarar.

 

Twitter: @selmansel  / Facebook: selman.akyuz

Mail: selmanselimakyuz@hotmail.com

Önceki ve Sonraki Yazılar