Emekli milletin vekilleri!

Beni bilenler bilir, hiç bir zaman çalışanların, çalışan ve emek harcayan insanların aldıkları maaşlarda gözüm olmadığını. Her zaman “Allah daha çok versin, daha hayırlısını versin ama hesabını veremeyeceğimiz para vermesin” diye dua ettiğimi herkes bilir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde milletvekili olmanın sayısız ayrıcalıkları ve getirisi var. Maaş ve özlük hakları da her dönemde tartışma konusu yapılıyor. Gerçekten öyle mi?
Bizim milletvekillerimizin maddi geliri ve özlük hakları, gelişmiş demokrasilerde, diğer Avrupa ülkelerinde nasıl acaba? Sizin için biraz araştırma yaptım ve Avrupa’da parlamenterlik yapanlarla kıyaslandığında nasıl bir tablo ortaya çıkıyor hep beraber inceleyelim.

NORVEÇ:
Kişi başı milli geliri: 98.000 $.
Milletvekili maaşı: 7.500 $.
Yan ödeme: Yok.
Emeklilik: 65'ten sonra.
Maaşın milli gelire oranı: % 7.6.

İSVEÇ:
Kişi başı milli geliri: 65.000 $..
Milletvekili maaşı: 4.200 $.
Yan ödeme: Yok.
Emeklilik: Yok.
Maaşın milli gelire oranı: % 6.4.

FRANSA:
Kişi başı milli geliri: 46.000 $.
Milletvekili maaşı: 4.648 $..
Yan ödeme: Yok.
Emeklilik: 55 yaş sonrası.
Maaşın milli gelire oranı: % 10.

İSPANYA:
Kişi başı milli geliri: 37.000 $.
Milletvekili maaşı: 2.312 $.
Yan ödeme: 1.500 $.
Emeklilik: Memur gibi.
Maaşın milli gelire oranı: % 4
Örnekleri uzatmak mümkün yani anlayacağınız, Avrupa’daki milletvekilliğinin bir çoğunda Litvanya’da, Çek Cumhuriyetinde, Polonya’da, Belçika’da, emeklilik yok, yada 55 yaşından yada 65 yaşından sonra, bir çok ülkesinde de milletvekili maaşlarının, kişi başı milli gelire oranı ise en fazla yüzde 10’unu gibi bir rakam çıkıyor. Türkiye’mizde ise kıyak mı kıyak bir emeklilik var. Başbakanımızın, ekonomiden sorumlu bakanımızın yapmış olduğu açıklamaya göre Türkiye’deki milli gelir kişi başı 10.000$, biz de buna göre hesap ettik.

TÜRKİYE:

Kişi başı milli geliri: 10.000 $.
Milletvekili maaşı: 5.600 $.
Yan ödeme: Harcırahlı.
Emeklilik: Yaş sınırı yok.
Çifte emekli geliri var.
Maaşın milli gelire oranı: % 56
Sosyal haklar:
2 yılda emeklilik hakkı
Emekli olunca ömür boyu ayda 6 milyar TL idi son zamla 9.800 TL maaş oldu.
Hangi ülkede maaşın milli gelire oranı % 56, hadi bu maaşa takılmayalım, bütün samimiyetimle yazıyorum, çalışan milletin vekiline 25.000 TL versinler hiç bir sözüm ve yazım olmaz. Milletin vekili kardeşim… Verin. Ama eğer milletimizin vekili bir daha seçilememiş veya seçilmemişse, emekli olmuşsa, benim artık vekilim değilse, Türkiye’nin menfaati için artık elini kaldırmıyorsa, oy kullanmıyorsa, koşturmuyorsa niye bu kadar maaş vereyim.

Milletvekilini illa emekli etmek istiyorsan, devlet dairesindeki bir daire başkanın aldığı emekli maaşı ne alıyorsa onu ver. İşçi emeklim pazarlarda Pazar alış verişi yapsın, memur emeklim ayın sonunu zar zor getirsin, Bağ-Kur emeklisinin hali içler acısı. Eeeeee nerede adalet.

Babamın bir lafı var “Avrupa’nın emeklileri her yıl Antalya’da 5 yıldızlı otellerde tatil keyfi sürsün bizim emeklilerimizde, iki bilemedin üç gün, 5 yıldızlı otellerde konaklama bedeline, bir ay geçinmeye çalışsın. Adalet, adalet, adalet… Öleceğiz ve hesaba çekileceğiz.

Hoşça, sağlıcakla kalın, ama en önemlisi Hz. Ömer gibi adaletli, adam gibi adam kalın. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum