Ehliyetsiz motorcular…

Seydişehir’de ilçe trafik amirliğine kayıtlı araç sayısı;20.584 bunların 9698 Otomobil, 4337 Motorlu Bisiklet/Motosiklet, 3350 Traktör,1867 Kamyonet.

Araç sayısının üzerine yabancı plakalı yaklaşık 2 bin araç daha ilave edersek ilçemiz de iki kişiye bir araç düşüyor…

Araç sayısının karşılığı olarak Seydişehir’de 22.268 kişi Toplam Sürücü Belgesine sahip, 12433 B Sınıfı, 3396 E Sınıfı, 2171 C Sınıfı, 1199 A1-A2 Sınıfı.

Motorlu bisiklet/motosiklet sayısı ile al-a2 yani motorlu bisiklet sürücü belgesi arasındaki fark: 2138 yani 2 bin 138 motosiklet sahibinin ehliyetsiz araç kullanıyor…

Haliyle; Araç sayısındaki bu yoğunluk park sorunu daha da gündeme taşır hale geldi… Nüfusumuzun yarısı kadar araç var, caddeler sokaklarda park edecek alan yok. 

Caddelerde sürekli uyarılar yapılarak trafiğin düzenli akışı sağlanmaya çalışıyor ama ara sokaklarda ise intizam diye bir şey yok…  Yıllar önce konmuş park yasağını ve ters yönü takan yok.

Bütün bu keşmekeşliğe nerden ne zaman nasıl çıkacağı belli olmayan daha bebek yaşta çocukların altındaki motorları koyarsak vay halimize…

 Yaşça az büyük motorlu magandalar ise bebek sürücülere kötü örnek… 

Hiçbir kural kaide tanımadan şehir içinde gece gündüz demeden Show yapmaları kamuoyunun sürekli tepkisini çeker hale gelmişti.

 İnsan motora kuralına  göre  binen gençleri ve çocukları  bir nebze  olsun anlayabilir…  Hiç anlayamadığım çocuklara motor alan aileler…

 Gazeteci kimliğimizle o kadar çok trafik kazasına şahit oluyoruz ki, bunların hepsi kötü, hepsi acı ama motor kazaları ise daha bir acı çünkü motor kazasında hiç af olmuyor.  

Hele  birde kask kullanmaz isen  kafadan alınan darbenin kurtuluşu yok. Bunu  biz  görüyoruz da aileler görmüyor mu? Mutlaka görüyorlar…  

 Bunu bile bile insanlar çocuklarına motor alıyor ve  23  bin aracın  bulunduğu ilçede   ehliyetsiz  plakasız  kasksız trafiğin içine  salıyorlar.   Ondan  sonrası ne oluyor; ilçede  merkezinde   trafik kurallarını hiçe  sayarak   o  sokak  benim, şu cadde senin, en çokta Selçuk caddesin  okullar bölgesi ... 

Polis ekipleri kovalasa bir dert, kovalamasa başka bir dert, Kaçarken başına ne geleceği belli değil…

Tabiki Seydişehir deki  bu durumdan vatandaş  özellikle  sürücüler ciddi  şekilde  rahatsız  olmaya  başlamıştı.

Motorları ile çevreyi rahatsız etmeleri, motor kullanımında kask takma alışkanlığının olmamasına bağlı olarak yaşanan kazalarda ölüm ve yaralanmaların meydana gelmesi,  Kaymakam Tuncay Sonel’ i harekete geçirdi.

 Hükümet konağı önünde yapılan bir törenle motorculara   hem uyarı yapıldı hem de  ücretsiz olarak kask, eldiven ve trafik kuralları ile ilgili bastırılan broşür dağıtıldı. 

Kaymakam  Tuncay Sonel’ “Okullarımızın olduğu bölgede hepimiz görüyoruz bazıları motosikletlerini egzozları susturucusuz, aşırı süratli, başlarında kask olmadan belki bazılarının ehliyeti dahi olmadan motora biniliyor. Hastası olan var, yaşlısı olan var, bebeği olan var bu durumdan herkes rahatsız oluyor. Elbette İlçemizde motosiklet, mobilet olacak, gençler bunlara binecek ama belirli kurallar çerçevesinde ve diğer insanlara saygı gösterilmesini istedi.”

Arkasında   bundan sonra daha sıkı denetim yapılacağını ve bu konuda hiç kimseye müsamaha gösterilmeyeceğini söyledi..

 Bence   bu motorlar için yapılacak en köklü çözüm buydu   ve dört  gözle  bunun  uygulanmasını bekliyoruz.

Belki bir çok motor sahibi ailenin maddi olarak canı yanabilir. O  bunu o motoru alırken zaten kabullenmiş durumda diye düşünüyorum..

 Mevcut şartlarda maddi  olarak canı yanmayanların   manevi olarak canının   yandığını pekalada  görmekteyiz.

Hiç motor sevdam olmadı, Ama motor sevdası olan gençlere bir şartla saygı duyuyorum, motora adam gibi binen,  trafik kurallarına uyan ve gerekli donanımla motora binenlere hiç kimsenin diyeceği bir şey yok.

 Unutmayın Trafik kurallar manzumesidir ama özünde insanın kendisine karşıdakine saygıdır…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.