Muzaffer Tulukcu

Muzaffer Tulukcu

Dr. Mustafa Güçlü Abdülaziz’i anlattı

Dr. Mustafa Güçlü HİS-DER’de ölümünün

137. yılında Sultan Abdülaziz’i anlattı

HİS-DER (Hikmet İlim ve Sanat Derneği) Pazartesi sohbetlerinin bu haftaki konuğu, Konya Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa GÜÇLÜ idi. Dr. Mustafa Güçlü ölümünün 137. yıldönümünde Sultan Abdülaziz dönemini anlattı.

Konuşmasında Mustafa Güçlü; Sultan Abdülaziz’in hayatı hakkında bilgi verip, tahta çıktığında 31 yaşında olduğunu, 32. Osmanlı padişahı ve 111. İslam halifesi olduğunu hatırlattı.

Sultan Abdülaziz’in çok iyi Fransızca konuştuğu, şiire ve müziğe ilgisi olduğu belirtildi. Sultan Abdülaziz’in iyi bir sporcu olduğunu güreşmeyi çok sevdiğini güçlü, kuvvetli ve pehlivan yapılı olduğunu söyledi. Sultan Birinci Abdülaziz, Osmanlı donanmasına ısmarlayacağı gemilerin planını bizzat kendisinin çizdiğini söyledi. Osmanlı Donanması’nın modernize edilmesinde büyük katkıları olduğunu söyledi. Türk donanmasını dünyanın üçüncü büyük donanması haline getirdiğini söyledi.

Dr. Mustafa Güçlü; Sultan Abdülaziz hükümdarlığı Yavuz Sultan Selim'den sonra Mısır'ı ziyaret eden ilk ve tek Osmanlı Padişahının Abdülaziz olduğunu söyledi. Sultan Abdülaziz’in seferler dışında ülke dışına çıkıp, Avrupa Başkentlerini ziyaret eden ilk padişah olduğunu söyledi.

Dr. Mustafa Güçlü; 30 Mayıs 1876 tarihinde hal’ edildiğini söyledi. Sultan Abdülaziz, görevden aldığı Hüseyin Avni Paşa’nın adamları tarafından Topkapı Sarayı’na baskın düzenlendiğini ve tahttan indirildiğini söyledi. 4 Haziran 1876 tarihinde Feriye Sarayı’nda bileklerini keserek intihar ettiğinin duyurulduğunu söyledi.

Dr. Mustafa Güçlü: Sultan Abdülaziz’in yaklaşık 15 yıl tahtta kaldığını bu dönemde Abdülmecit döneminde başlayan yenilik hareketleri sürdürüldüğünü söyledi.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.