Dinozorların devri bitti

Meslek hayatında 33 yılını devirmiş bir meslekçi konu açılınca bodoslama dalar… Akıllı tahtaların zararlarından dem vurup, öğrencilerin ahlakını bozduğunu, vaktini boşa harcadığını, vaktini internette sosyal paylaşım sitelerinde harcadığını, kaldırılması gerektiğini söyler.

Yadırgamam da zira aslen kendi söylediğine kendiside inanmıyor. Biliyorum ki kafa eski ve bir türlü kendisini yenilemiyor, güncellemiyor. Çaresiz vaka…

Belli ki teknoloji ve gelişimle ile arası iyi değil, yaşadığı çağı okuyamıyor. Akıllı tahta ve tablet gibi bir tartışmanın içine girecek değilim. Bu konunun nasıl ne şekilde yapılacağı ücretsiz olarak dağıtılması öğrencilerin bunu nasıl kullanacağı metodu tartışılır bir konu…

Teknolojiye ve iletişim çağına zararlıdır. Yasaklanmalı, engellenmeli, kaldırılmalı dendi mi! Kim, hangi yaşta olursa olsun hele birde geleceğimizin teminatı olan çocukları emanet ettiğimiz eğitimci olursa işte orada “dur bakalım” derim.

Cümle âlem biliyor ki herkesin evindeki televizyon, bilgisayar, cep telefonunun nasıl kullanıldığı konusundan şikayetleri var. Bu ayrı bir konu bunu konuşalım tartışalım, çocuklarımızı gençlerimizi iyiye güzele teknolojiyi yok saymadan yöneltmenin yollarına bakalım.

Eskiden bilgisayar kullananlara “çetmi yapan” ya da “oyun mu oynuyorsun” derlerdi.

Bilgisayarı sadece chat ve oyun aracı olarak gören bir zihniyetin Allaha şükür nesli tükenecek kadar azaldı.

Bu gün ve bundan sonraki savaşlar siber savaş olacak, bundan sonraki ekonomik savaşlarda teknolojik savaşlar olacak biz oyun chat derken herifler android işletim sitemi ile ürettiği akıllı telefonlarda dünya pazarında trilyon dolarlık satışlar yapıyor.

Zamanın süper devleti Osmanlı hattatlığın yok olmaması için matbaaya 100 yıl geç başlayınca Avrupa’dan elli yıl geri kaldı.

Bizim çocuklarımız bizim gençlerimizin önü açılmalı ve teknoloji ve iletişimde dünya ile yarış eder nesiller nasıl yetişir! Tez elden onun çalışmasını yapmalıyız.

Teknoloji ve iletişim bir cam bardak gibidir onun içine insanı öldürecek zehirde koyarsın, insanlığın faydasına başta olmak su gibi bir çok nimeti de korsun o senin algılayışına kafa yapına bağlı.

İçki içiliyor diye bardağı yasaklayan kafa yapısının nesli kesildi dedik ama hala var demek ki.

Sözüm o ki;

Çocuklarımızı; kendisini yenilemeyen, güncellemeyen, format attırmayan, yaşadığı çağı okuyamayan, farkındalığı olmayan öğreticilerden ve ebeveynden uzak tutmak, onların körlüğüne ortak etmemek çağın ve gelişmenin vazgeçilmez unsurudur…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.