Depresyona Karşı Sarı Kantaron

Şifalı bitkiler şu günlerde çok popüler; herkes konuşuyor Televizyonlarda yapılan programlar ve son yılların en çok satan kitabı Ahmet Maranki’nin şifalı bitkileri. Bitkisel çay üreten şirket sayısı gün geçtikçe artarken diyabetik beslenme de rağbet görüyor..

Bundan birkaç yıl önce böbrek taşı düşüren diken diye bir köşe yazısı kaleme almıştım.

O yazımdan sonra Türkiye çapında yüzlerce insan bizzat telefon ederek dikenle ilgilendi.. Bununla da kalmayıp ta  diken için Tokat’tan, Hatay’dan, Konya, dan  bizzat Seydişehir’ e kadar gelenler oldu.

 Tarihçiler ibni Sinan’ın  750 bitkiden istifade ederek tedavi yaptığını söylüyor. Türkiye de bu işle iştigal eden uzmanların ise daha yeni 350 bitkiye ulaşmak için caba sarf ediyor.

Ne garip değil mi Bir tarafta Şifalı bitkilerin büyülü dünyası, bir tarafta leblebi gibi haplar veren modern tıp.

Ve önü anılamayan, her gün bir yeni adla karşımıza çıkan hastalıklar. Bugün ülkemizde toplumun büyük bir kısmı hasta ve ilaç kullanıyor.

 Bir araştırmaya göre Türkiye'de kişi başı sağlık harcaması 194 dolar, kişi başına ilaç harcaması ise 65 dolar. Söz konusu araştırmada toplam ilaç harcamasının, toplam sağlık harcaması içindeki payı yüzde 35..

 İnsanın bu kadar çeşit hastalık bu kadar çok hasta görünce yoksa içtiğimiz ilaçlar mı hasta ediyor diyesi geliyor.

 Öyle değil mi sokakta konuşulan genel kanı kullanılan ilaçların Tansiyon düzelteyim derken beyni tahrip ettiğini, kalbi düzelteyim derken böbrekleri bozduğunu.  Ağrıyı geçireyim derken mideyi iflas ettirdiği gibi  bu örnekleri çoğaltabiliriz. Sorarsanız fazla bir yan etkisi yoktur ilaçların. 

Bir ülkede 5 milyar dolar paranın döndüğü sektöre biz kim oluyoruz da laf ediyoruz öyle değil mi.  Türkiye’deki politikalar hiçbir zaman insan odaklı olmamış. Eğer insan odaklı olsaydı insan hayatı bu kadar ucuz olur muydu? Bu ayrı bir makale konusu belki sonra ..

Konumuza dönersek Bu gün Almanya’da antidepresan ilaçların yüzde yetmişi sarı kantarondan yapılıyor. Niye bizde yok?  Ben vereyim cevabını isterseniz Bitkisel vitaminlerin, ilaçların parasını

devlet karşılamıyor da ondan.  Eğer devlet bunlara ödeme yapsın gör bakalım neler oluyor.

 Bir örnekle  konumuzu  bitirelim  bu gün  herhangi bir  attara  gidip 1liraya alacağınız  bir bitki. .  Seydişehir yöresinde oldukça fazla olan Kantaron bitkisi doğru ve dozunda kullanıldığında yaklaşık 50 çeşitten fazla hastalığa yarar sağladığı kanıtlanmıştır.

  Bunlardan bazıları ;"iştahı açar,Sinirsel depresyonu önler., Yara iyileştirici özelliğine sahiptir., İshali keser., Solucan düşürür., İdrar söktürür., Böbrek ve Safra kesesindeki taşların düşmesinde yardımcı olur., Sindirim sistemini düzenler., Kan temizleme özeliğine sahiptir., Romatizmini önler., Hastalık sonrası vücudun güçlenmesinde son derece yararlıdır., Çocukların yatak ıslatmalarında kullanılabilir., Haşlanmış suyu dezenfekten olarak kullanılır., İrinli yaraların çabuk iyileşmesinde yardımcı olur., Karaciğer, böbrek, mide hastalıklarında kullanılabilir., Bronşitlerde, Akciğer iltihaplarına iyi gelir., Soğuk algınlığında terletici etkisi ile hastaya iyi gelir., Hazırlanmış tıbbî yağı, güneş ve diğer yanıklarda, kesiklerde kullanılır., Safra söktürücü ve ağrı kesici etkisine sahiptir.,”.   isterseniz  bir deneyin.. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.