Daha 15’inde, 16’sında, 17’sinde…

15 Temmuz gecesinin en küçük şehidi Halil İbrahim Yıldırım. 2001 doğumluydu. Otomobil sevdası vardı ve galerici olmak istiyordu. 15 yaşında bir çocuk ne umuyorsa onu umuyordu bu hayattan. Ama onu koparıp soldurdular. Halil İbrahim Yıldırım FETÖ mensubu hainler tarafından başına isabet eden kurşunla İstanbul Bayrampaşa’da şehit edildi.

Özgür Mustafa Karasakal, 17 yaşındaydı. Genelkurmay Başkanlığının önünde helikopterden açılan ateş sonucu babası ve iki kardeşinin önünde şehit oldu. Ambulanslar darbecilerin engellemeleri sebebiyle müdahale edemedi. Ambulans geldiğinde ise artık çok geç kalınmıştı. Daha 17’sinde vatan uğruna şehit oldu.

Ümit Yolcu20 yaşındaydı. O gece Bayrampaşa Çevik Kuvvet binasının önünde, darbeci yarbayın savunmasız halka doğrulttuğu silahı vatandaşların, yarbayın elinden almaya çalışırken yaşanan arbedede yaralandı. Kaldırıldığı hastanede şehit oldu. Şehidin ismi, ikamet ettiği ve şehit edildiği Bayrampaşa’da bir İmam Hatip Ortaokuluna verildi.

1995 doğumluydu Mustafa Avcu, 21 yaşındaydı. Gazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü 2. sınıf öğrencisiydi. Hepimiz gibi umutları, beklentileri vardı. Ama ona da kıydılar. Yaşına, gençliğine acımadılar. Şimdi birileri acımaktan bahsediyor hani, affetmekten… Nasıl acınacak o katillere. Evladı tank ateşiyle vurulmuş Mustafa’nın annesine sorun bakalım ne diyecek. Giden en güzel yerde, kalan… Kalanlar… Allah onlara sabır versin.

18 Temmuz Mehmet Kocakaya’nın doğum günüydü, 22’sine girecekti. 15 Temmuz gecesi Ankara Kızılay’da şehit edildi. Annesi Meral Kocakaya, “Allah’a şükür vatan için milleti için şehit oldu” diyor. Bu millet sizi unutur mu? Asla unutmayacak.  Minnettarız.

Kübra Doğanay, 1993 doğumluydu. 15 Temmuz akşamı görev yaptığı Özel Harekât Daire Başkanlığına yapılan saldırıyı öğrenince yola çıktı. Mühimmat almak için gittiği görev yerine atılan ikinci bomba ile şehit düştü. Aynı yerde polis arkadaşı Cennet Yiğit de şehit düştü. O da henüz hayatının baharındaydı.

Henüz 24 yaşındaydı Şehit Gülşah Güler. Özel Harekâtçı olmayı istedi hep. Çoğunlukla başarılı bir öğrenciydi. Ağabeyi, “vatana canımız feda” diyor. Güçlü duruyor, sadece çok özlüyor kardeşini. Allah mekânını cennet eylesin.

3 ay sonra askere gidecekti Halil Işılar, 22 yaşındaydı. Samet Cantürk 1996 doğumluydu gencecik bir fidandı. Uhud Kadir Işık, Meclis’in önünde yaralılara yardım ederken şehit edildi. Daha 17’sindeydi.

Yasin Naci Ağaroğlu 22, Oğuzhan Yaşar 23, Muhammed Yalçın 22, Mutlu Can Kılıç 18, Fatih Kalu 20, Ömer Can Açıkgöz 21, Rüstem Resul Perçin 17, Burak Cantürk 22, Onur Kılıç 23, Abdullah Tayyip Olçok 16, Mehmet Ali Kılıç 22, Engin Tilbeç 16, Batuhan Ergin 21, Mahir Ayabak 17, Mustafa Direkli 20, Erhan Dündar 21’indeydi…

Şehit oldular. Bizde şahit olduk.

Bu vatan için, bu bayrak için, okunan ezanlar için… Özgürlüğümüz için, soyumuzun devamı, hürriyetimiz için… Onlar gözlerini kırpmadılar.

Şimdi yapılacak olan şey, bu gencecik insanların ailelerine, geride bıraktıklarına devlet olarak, millet olarak sahip çıkmak.

Şimdi yapılacak olan şey, 15 Temmuz’u ve 250 şehidi hiçbir şart ve durumda unutmamak, unutturmamak.

Şimdi yapılacak olan şey, vatana kastedenlere, milleti bölmeye çalışanlara acımamak, lanetlemek, cezalarını en ağır şekilde vermek.

Rabbim bu millete bir daha böyle acılar yaşatmasın. Buna sebep olanlara da gün yüzü göstermesin.

Amin. Amin. Amin.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum