Çukurovalı Aşıklar üzerine bir antol

 

Mansur Ekmekçi, ürünlerine çeşitli dergilerde rastladığım, Muş doğumlu, Adana’da (onun deyimiyle Çukurova) yaşayan bir yazar, şair. Elime ulaşan son yapıtı “Yaşayan ÇUKUROVALI AŞIKLAR ve Geleneğe tabi Halk Şairleri Antolojisi beni hem şaşırttı, hem sevindirdi. Şaşırttı çünkü Ekmekçi’nin üstesinden geldiği ancak bir kurulun üstesinden gelebileceği yoğun bir çalışma isteyen bir üründü. Ekmekçi tek başına bunun üstesinden gelmişti. Sevinmemin nedeni ise bu kitapla Çukurova’yı daha iyi tanıma imkanına kavuşmamdı.

Çukurova toprağı bereketlidir.

Orhan Kemal’i, Yaşar Kemal’i ve yüzlerce şairi, halk şâirini yetiştiren topraktır Çukurova.

Mansur Ekmekçi iki yıllık yoğun bir çalışmanın sonunda ortaya çıkarmış kitabı. Adana İl Kültür Turizm Müdürlüğü yayınlamış. Böyle değerli bir eseri kültürümüze kazandırdıkları için M. Ekmekçi’ye ve Adana Valiliğine yürek dolusu teşekkür.

578 sayfa, büyükboy kitapta yaşayan 115 şairin 1365 ürününe yer verilmiş. Ekmekçi fotoğrafını temin  edebildiği şairlerin fotoğrafını kullanmış, girişte şairin açık kimliği ve halen sürdürdüğü faaliyetleri ve özgeçmişi veriliyor. Sorular ve cevaplardan sonra şairin ürünlerinden örnekler veriliyor.

Adanalı şair-yazar dostlar açık yürekli, konuksever insanlardır. Birçok kere imza günlerine, söyleşilere çağırdılar, gittim. Bende onları ağırladım şehrimizde. Bu yüzden kitapta yer alan birçok isim tanıdıktı.

Kitapta ilgimi çeken şeylerden biri şairlerin ya da çocuklu olması veya çok çocuklu bir aileden gelmeleri oldu. Örneğin halen çiftçilik yaparak yaşamını sürdüren Abdulvahap Kocaman’ın onbir çocuğu var. Kendi şiirlerini çalıp söyleyen, usta malı söylemeyen Kocaman “Aşıklık geleneği kültürümüzün zenginliğidir” diyor.

Şair dostum Abidin Güneyli yedi çocuklu bir aileden geliyor. Birçok eseri Türk sanat müziği, özgün müzik tarzında bestelemiş.

Aşık Ali Temiz, geleneğin en büyük temsilcilerinden Aşık Mahsuni Şerif için şöyle diyor dizelerinde.

“Milletin ozanı Mahsuni Şerif

Diller konuşmuyor söz yetim kaldı.

Edemez kimseler seni hiç tarif

Yürekler ağlıyor göz yetim kaldı.”

Mansur Ekmekçi’yi yürekten kutlayarak, onun dizeleriyle bitirelim sözü.

“Yoksulun sobada yanmaz talaşı/Katipler merhametsiz olmaz telaşı/Hortumcu soyguncu sever beleşi/Çeteler karıştı, düzen bozuldu.”

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.