Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Cehalet değil basiret sorunu

Maç başladı. Sahaya baktım. Yine rotasyon mucizesi. Geçen hafta sahada olan oyuncuların yarısı yok. Emrah yine sahada. Hakan Aslantaş da onun yüzünden solda. Orta sahada Emre Toraman yok. Sakat değil. Rotasyon kurbanı. Adnan geçen hafta orta sahanın sağındaydı bu hafta ön libero. Borek Dockal yine sahada ama yok gibi. Burak Karaduman ve Martin Klein Ziya Doğan’ın orta sahadaki son kurbanları. Orada oynayan iflah olmuyor. Kadro yüzü göremiyor.

7 haftadır sahada değişmeyen kalmamış neredeyse. Sıkı durun! Tam 24 oyuncu forma giymiş Konyaspor’da. Bunun doğal sonucu gol atamayan ve artık kolay gol yiyen bir takım çıkıyor karşınıza.

Önünde oynayan adamlara bir türlü alışamayan kaleci, çok kötü bir performans gösterdi. Tutacağını tokatladı, yumruklaması gerekeni tutmaya çalıştı. Taçtan gelen gollerde çıkmak yerine formasıyla, şortuyla uğraştı. Değişmeyenlerden biri oydu, yerini Orkun’a bırakması elzem oldu. İlk gol Emrah’ın hep yaptığı gibi oyunu ve önündeki oyuncuyu izlemesi nedeniyle geldi. Metin Akan rövaşata hazırlığı yaparken o bakıyordu.

Bu maç ve oyuncularla ilgili daha fazla yazmak zul gelir.

Ben bu filmi görmüştüm. Genelde Türk Teknik direktörlerinin başına gelen ve kurtulmaları çok güç olan bir sorunla karşıya karşıyayız.

Karabükspor maçını Konya’da izleyen ve “biz bu takımı rahat yeneriz” diyen Ümit Özat görüyor. Konya’daki taraftarlar, yöneticiler, gazeteciler görüyor. Sadece Ziya Doğan bu takımın bu kadar rotasyon ve yanlış taktikle maç kazanamayacağını görmüyor. Konya’daki gazetecilerin “cehalet” sorunu olduğunu söylemişti. Tamam “cehalet” basında olsun, onun kadar anlamayız ama kendisinde de bence “basiret” sorunu var. Kendisini aşırı şartlayan herkeste bu sorun olur. Hemen birkaç örnek vereyim.

Ünal Karaman: “Benim Konyaspor’a ihtiyacım yok, Konyaspor’un bana ihtiyacı var”

Konyaspor’u neredeyse düşürüyordu.

Giray Bulak: “Bu takım ligde kalacak. Siz gazeteciler de kafanızın üzerinde yürüyeceksiniz” Konyaspor ligden düştü.

Hüsnü Özkara: “Bu takım şampiyon olacak. İnanmayan bavulunu toplasın gitsin”.

İlk yarıyı zor bitirdi.

Ve Ziya Doğan: “Ben futbolla yatıp kalkarım. En ucuz takımları kurarım ve hep başarılı olurum”.

Konyaspor’un durumu ortada. 7. haftada hala hazırlık maçı yapıyor.

Yaşadığı, başarısız olma riskinin büyümesinden kaynaklanan bir panik. Bu da doğru hamleler yapmasını engelliyor.

Keşke Ayman’a bu kadar muhalefet edilmeseydi. “O alınsaydı, Ziya Doğan bu rotasyon sorununun içine gömülüp kalmaz mıydı?” diye düşünmeden edemiyorum.

10. hafta için yazdığım kötü senaryo, ne yazık ki, gerçek olmak üzere. Tabi Fenerbahçe ve Antalyaspor maçlarından 4 puan çıkarsa tablo değişir.   

Bu arada iyi ki, yönetim ve Ziya Doğan hakemleri eleştirmiş, aksi halde penaltı olmadan Ankaragücü’ne bu halde gol atmak ne mümkündü?

Önceki ve Sonraki Yazılar