M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

Çay içmek bile haram!

Bugün, AK Parti’nin iktidara gelişinin yıldönümü...

3 Kasım 2002’den 3 Kasım 2014’e kadar geçen süreçte Türkiye’nin kaderinde önemli değişikliklere imza atıldı.

Halkın yönetime nüfuz ettiği, gerçekten kendi kaderini belirleme noktasında söz sahibi olduğu pek çok adım ve gelişme yaşandı. Devlet yatırımları noktasındaki gelişmeler, insan hak ve hürriyetleri noktasında da kendini gösterdi.

İnşallah elde edilen bu kazanımlardan bir daha geriye dönüş olmaz.

Daha müreffeh, daha özgür, daha insani bir devlet anlayışının tesisi noktasında atılması gereken adımlar atılır da, dünyaya bir nizam verme hususundaki görevlere de sıra gelir.

Dünyadan medeniyet ve teknoloji devşiren bir ülke olmak yerine yeniden dünyaya medeniyet aşılama vaktimizin geçtiğini düşünüyorum. Yani kaybedilecek zaman yok!

***

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Afyon’daki istişare toplantısının açılışında yaptığı konuşmalar bugün yaşadığımız süreçlerin ve acıların hem izahı hem de ilacıydı...

Bir kere şu cümle çokça zikredilen Yeni Türkiye’nin getirilerini bilmek açısından önemli:

“Yeni Türkiye, milli iradenin bütün vesayetlere karşı korunduğu, temel meşruiyetin, siyasal meşruiyetin ancak ve ancak milli irade üzerinden sağlandığı, inşa edildiği bir dönem olacak.”

***

Başbakan Davutoğlu’nun gündeminde iş kazaları da vardı...

Hepimize şuur biçecek şu açıklamaları lütfen dikkatli okuyun:

Çalışma ve Sosyal Bakanlığı denetimcilerine çok net mesajlar verdim, onlarla da toplandık. Şunu da söyledim, bir denetim elemanının denetim için gittiği yerde işverenin çayını içmesi bile haramdır. Çünkü bana bilgiler geldi, denetim elemanları, işverenin arabalarıyla gidiliyor, yemekler ikram ediliyor. Çayını bile içmesi haramdır, mazur görülemez. Denetim elemanı gidecek ve orada objektif olarak bu denetimleri yapacak.

***

Şimdi yaşanan acı olayların ardından devlet de otoritesini artırıyor. Zaten devrede olan bir iletişim hattı var: BİMER. Buraya işçilere tanınan haklarla ilgili bir şikayet gelirse derhal işlem başlatılacak. Şikayet doğruysa ve gerekirse o işletme kapatılacak.

Aslına bakarsanız, devleti bu kadar ‘sert’ tedbir almaya zorlayan da bizleriz... İşte Ermenek’te madende yaşanan işverenin ‘yemekten’ kısması hadisesi... İşte Akşehir’den Afyonkarahisar’a 3 ayrı araçla götürülen işçilerin jandarma kontrol noktasından sonra tek araca doldurulmaları...

Bütün bu olumsuz işlere imza atan bizleriz. Ve devlet de tabi ki tedbirlerini artıracak.

***

AK PARTİ KONGRELERİ...

Bugün AK Parti Konya’nın kongre süreci Bozkır ve Hadim’de başlıyor.

AK Parti Bozkır ilçe Başkanı Memduh Çelmeli, Hadim İlçe Başkanı ise Saffet Duran’dı...

Edindiğim izlenime göre bugünkü kongrede her ikisi de yönetim kurulu listelerini kongreye sunacaklar.

Yani Hadim ve Bozkır ilçe başkanlıklarında -olağanüstü bir durum olmazsa- değişiklik yaşanmayacak.

Fakat illa ki bazı ilçe başkanlıklarında değişiklik olacak.

Onu da zamanı gelince yazalım.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum