Çapulcudan Çevreci olursa!

5 Haziran Dünya Çevre günü, bu yıl Konya'da farklı kutlandı.

Farklı kutlandı diyorum.

Çünkü meydanda protokol konuşmaları yoktu

Gençlere nasihatler de, Andersen’den Masallar da yoktu

Organizeye katkı sağlayan Büyükşehir Belediye Başkanıyla birlikte, üç ilçe belediye başkanı da yoktu.

Meydanda Çevre Günü kutlamalarına gelen geleceğin umudu 1700 İlkokul 3. ve 4. sınıf öğrencisi vardı.

Vali yardımcımız, İl Milli Eğitim Müdürümüz, Çevre ve Şehircilik il müdürümüz vardı.

Onlarda çocuklarla el ele sevgi çemberinin birer halkası oldu.

Bu kutlamada nazik ve kırılgan Çevrenin Korunmasının gereği çocuklarımızın desteği ve üslubuyla halkımıza duyuruldu.

Çocuklarımız “Çözüm Bende” sloganıyla kendilerinin kirletmediği dünyamız için büyüklere bu anlamlı günde örnek bir davranış sergilediler.

Konya Kent meydanına, sefere çıkan Osmanlı askerleri gibi akın akın gelen Bin Yediyüz ilkokul üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencisi, önce dilleriyle, sonrada bedenleriyle, bin metre karelik alana yazdıkları “Çözüm bende” yazısıyla dikkatleri üzerlerine çektiler.

Ardından, Tarihi Alâeddin tepesi etrafında elele tutuşarak sevgi çemberi oluşturup 1200 metrelik dairede, Dünyanın en büyük “kardeşlik ve çevre sevgi çemberi” oluşturarak hep beraber sanki sema yaptılar.

Çevre sevgi çemberinden sonra, Alaeddin tepesine ellerindeki çöp poşetleriyle tırmanan bugünün küçüğü yarının büyüğü çevreciler, her tarafı temizleyip hak ettikleri ödülü öğretmenleriyle beraber aldılar.

Böyle muhteşem bir organizasyondan sonra bizim yapacağımız, yapanlara teşekkür etmek ve daha büyük organizasyonlarda buluşmak için katkı sağlamak.

Farklı bir organizeyi düşünen, Valimiz Muammer Erol'a, Törene bizzat katılan Vali Yardımcısı Sayın Fazlı Akgün'e Büyükşehir belediyesine, İl milli Eğitim müdürümüz Mukadder Gürsoy'a Çevre ve Şehircilik il müdürümüz Mehmet Yazıcıoğlu'na, 1700 öğrencinin bir araya gelmesine verdikleri katkıdan dolayı İl Milli Eğitim şube müdürleri, Ahmet Yalçın ve Ahmet Ciğerci'ye, organizasyonu gerçekleştiren Sürdürülebilir Çevre Derneği (SÜÇEV) genel başkanı Ahmet Ziya Gündüz'e ve yönetim kurulu üyelerine, desteklerinden dolayı Atıksan firma yetkililerine sonsuz teşekkür ediyorum.

5 Haziran Dünya Çevre günü ikinci programı aynı gün saat 16.00 da,  Türkiye Yazarlar Birliği ile SÜÇEV in ortaklaşa düzenlediği “Konya'nın Çevre Sorunları ve Çözüm Yolları” isimli, Konya'nın çevre sorunlarının ve atılması gereken adımların konuşulduğu, Mederatör olarak değerli dostum çevreci Namık Ceyhan'ın görev yaptığı PANEL'e, bende konuşmacı olarak katıldım.

Daha önce yapılan kamu oyu yoklamasında %50 oranında vatandaşlarımızın gündeme getirdiği “Çevre Duyarlılığının Azlığı ve eğitim” konusunu, dinleyenlerimize sundum.

Eğitim konusundan sonra,  Hava, Su, Sanayi, Plansız Kentleşme ve  Yeşil Alanlar, Çevre ve İslâm, konularında değerli panelistler katılımcıları bilgilendirdiler.

Ön hazırlığı ile, uygulanması ile, içerdiği konular ile, Konya'nın mahalli idare yöneticilerine ışık tutacağına inandığım Panel'e, Konya'nın Çevre sorunlarını duymak istemeyen mahalli idarelerden hiçbir yetkili maalesef katılmadı.

 

Yazımı, bazı arkadaşlarımızın dedikodu yapmasına vesile olan, İl Milli eğitim müdürlüğündeki konuşmamın ilgili bölümüyle tamamlamak istiyorum.

“Çevre ve dernek iyi yapılırsa güzel şeyler ortaya çıkar, iyi işler yapacak derneği ciddiye almazsanız ve desteklemezseniz, başbakanımızın da dediği gibi çevre, dikili bir ağacı bile olmayan üç beş çapulcuya kalır”,

Çapulcu denilen bu üç beş kişi de hükümeti sallar.

Sallamadı mı sayın şube müdürüm,

Sallamadı da bu kadar para milletin cebinden niye çıktı.

Sallamadı da Paralelle mücadele niye başladı

Sallamadı da   …….

Çevreci Çapulcu olursa Hükümeti sallar.

Çevreci, Sürdürülebilir Çevre derneği (SÜÇEV) gibi olursa, çocuklarımızla bir olur yukarıda yazdıklarımı yapar…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum